Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbti „15min“ geriausių metų knygų rinkimai

Naujienos

2022-11-28
Paskelbti „15min“ geriausių metų knygų rinkimai


15min jau šeštus metus iš eilės skelbia geriausių metų knygų rinkimus, kurių tikslas – įvertinti didžiausią įspūdį palikusius, išliekamąją vertę turinčius, originalius kūrinius.

Šiemet pirmą kartą rinkimuose išskirta ir lietuvių autorių bei verstinė poezija. Ekspertams atrinkus įdomiausių knygų penkioliktukus, dabar balsuoti už mėgstamas knygas gali skaitytojai.

„Šie rinkimai – praėjusių literatūrinių metų įvertinimas, ir malonu matyti, kad Lietuvos knygų gyvenime jie jau užėmė savo tvirtą vietą, yra laukiami, tampa kelrodžiu ir skaitytojams, atsirenkant vertingą literatūrą, – sako 15min vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas.

Ekspertai atrinko po 15 knygų šešiose kategorijose: geriausių lietuvių autorių grožinių, negrožinių ir poezijos knygų bei verstinių autorių grožinių, negrožinių ir poezijos knygų.

Šiais metais knygas į balsavimui pateiktus sąrašus atrinko ekspertai: Audrius Ožalas, Jūratė Čerškutė, Marius Burokas, Jurga Mandrijauskaitė, Lina Buividavičiūtė, Elžbieta Banytė, Virginija Cibarauskė, Ieva Rudžianskaitė ir Neringa Butnoriūtė.

Esminis kriterijus vertinant kūrinius – knygos turėtų turėti išliekamąją, meninę, pažintinę vertę, verstinės knygos atveju vertinama ir jos vertimo kokybė. Taip pat knygos turi būti pirmą kartą išleistos lietuvių kalba (arba tai turi būti naujas knygos vertimas į lietuvių kalbą).

Vertinamos knygos, išleistos nuo 2021 m. lapkričio 1 dienos iki 2022 m. lapkričio 1 dienos.

15min metų knygų rinkimai vyksta trimis etapais. Dabar iki gruodžio 13 dienos skaitytojai gali balsuoti ir išrinkti, jų nuomone, vertingiausias per metus išleistas knygas. Paskui ekspertų komisija balsuos dėl kiekvienoje kategorijoje 5 daugiausia skaitytojų balsų gavusių knygų. Komisijos balsai bus sudėti su skaitytojų balsais – taigi, išrenkant laimėtoją 50 proc. lems skaitytojai, 50 proc. ekspertai.

Nugalėtojai bus paskelbti gruodžio 19 dieną.

Lietuvių knygų autoriams bus skirtos 500 eurų premijos, tokio paties dydžio premijos bus skirtos ir geriausiomis išrinktų verstinių knygų vertėjams – tuo pabrėžiant vertėjų, kurie lietuvių kalba prakalbina užsienio kūrinius ir neretai lieka šešėlyje, svarbą.

Daugiau informacijos rasite ir balsuoti galite čia.

Programą įgyvendina