Spalio 31 d. Norvegijos operos ir baleto teatre Osle vykusioje iškilmingoje ceremonijoje įteikti Šiaurės Tarybos apdovanojimai Šiaurės šalių rašytojams, atlikėjams, kino kūrėjams bei aplinkosaugos aktyvistams.
Literatūros prizas įteiktas švedų rašytojai Joannai Rubin Dranger už grafinį romaną „Ihågkom oss till liv“, vaikų ir jaunimo literatūros premiją laimėjo islandų rašytoja Rán Flygenring už paveikslėlių knygą „Eldgos“.
2023 m. Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premija
2023 m. Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premija skirta islandų rašytojos Rán Flygenring knygai „Eldgos“. Rán Flygenring sukūrė įspūdingą vaizdinę paveikslėlių knygą apie tai, kaip laukinė ir nevaldoma gamta veikia žmones.
Vaizdai ir tekstas meistriškai susipina į žaismingą humoristinę istoriją apie įvairialypę turistų minią, kuri susiduria su ugnikalnio išsiveržimu. Iliustracijose gausu subtilių detalių, kurios patrauks jaunųjų skaitytojų dėmesį. Japonišku tušu vaizduojami juodi ugnikalnio pelenai, kuriuos lydi intensyviai švytinti raudona lava. Šalia šio spalvingo reginio išsiskiria blyškūs, bespalviai žmonės, primenantys, kad mes visi, kaip ir turistai, Žemėje esame tik lankytojai. Ar gamta egzistuoja tik tam, kad mus linksmintų, ar mes patys turėtume prisiimti didesnę atsakomybę už tai, kaip su ja bendraujame? „Eldgos“ suteikia vilties, kad galime rasti būdą gyventi darnoje su gamta.
2023 m. Šiaurės Tarybos literatūros premija
Švedų rašytoja Joanna Rubin Dranger laimėjo 2023 m. Šiaurės Tarybos literatūros premiją už grafinį romaną „Ihågkom oss till liv“.
Kai Joanna Rubin Dranger sulaukė pilnametystės, nusižudė jos mylima teta Susanne. „Ihågkom oss till liv“, žanro požiūriu daugialypiame kūrinyje, autorė tekstu ir vaizdais pasakoja, kaip po daugelio metų ji pradėjo aiškintis, kas lėmė tetos savižudybę. Atlikusi tyrimą, ji sugeba prasiskverbti ir paaiškinti nutylėjimus, su kuriais ji užaugo, kai giminaičiai „dingdavo“ arba apie juos išvis nebuvo užsimenama. Joannos tyrimai nuveda prie žydų persekiojimo Vokietijoje, Lenkijoje, Lietuvoje ir Rusijoje iki Antrojo pasaulinio karo ir jo metu, taip pat prie antisemitizmo ir su juo susijusių padarinių Skandinavijos šalyse bei pražūtingų jų nenoro padėti pasekmių. Taip pat džiaugiamasi susitikimais su giminaičiais, kurie išgyveno pabėgę į JAV ir Izraelį.
Nors knygos viršelyje teigiama, kad tai dokumentinis romanas, kūrinį apibrėžti sunku: tai ir grafinis romanas, istorinis pasakojimas, savotiškas rašytojos dienoraštis ir autobiografija, kurioje pasakotojo asmeninis gyvenimas persipina su svarbiausiais politiniais įvykiais.
Galiausiai knygoje įsiklausoma į žydų maldos žodžius, kad mirusieji sugrįžtų į gyvenimą. Šiame kūrinyje prarastųjų giminaičių istorijų rašymas tampa pasipriešinimo aktu: šiuos žmones ir jų gyvenimus naciai sunaikino, o autorė juos gelbsti nuo užmaršties. Nors istorijos pakeisti neįmanoma, mirusieji atgyja, kai juos prisimename.
Apie Šiaurės Tarybos apdovanojimus
Apdovanojimai įsteigti siekiant didinti susidomėjimą Šiaurės šalimis, jų kultūra bei kalbomis. Nugalėtojams atitenka 300 tūkst. Danijos kronų (apie 40 tūkst. eurų) piniginis prizas ir Šiaurės pašvaistės statulėlė.
Parengta pagal Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje informaciją
Programą įgyvendina