Skaitymo metai - Naujienos:Antrosios Jono Avyžiaus literatūrinės premijos laureatas – Saulius Šaltenis

Naujienos

2017-05-09
Antrosios Jono Avyžiaus literatūrinės premijos laureatas – Saulius Šaltenis

Šiemet antrąjį kartą teikiamos Jono Avyžiaus literatūrinės premijos laureatu paskelbtas rašytojas, Kovo 11-osios akto signataras Saulius Šaltenis. S. Šaltenis laureato vardą pelnė už knygas „Demonų amžius“ (2014), „Žydų karalaitės dienoraštis“ (2015) ir „Basas ir laimingas“ (2016, visas išleido „Tyto alba“). Labiausiai įvertinta knyga „Demonų amžius“ − kaip grožinės literatūros požiūriu kokybiškiausia ir artimiausia J. Avyžiaus meninės prozos linijai.

Jono Avyžiaus literatūrinę premiją 2012 metais įsteigė Joniškio rajono savivaldybės taryba. Premijos dydis – 25 bazinės socialinės išmokos. Premija teikiama kas penkeri metai, o pirmuoju jos laureatu tapo Romualdas Granauskas už novelių romaną „Trys vienatvės“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2011).

Premija skiriama už grožinės literatūros – prozos ar eseistikos kūrinį, kuriame profesionaliai ir meniškai vaizduojamas Lietuvos praeities ar dabarties gyvenimas, akcentuojamos moralinės ir dvasinės vertybės. Kūrinys turi būti išleistas per praėjusius penkerius kalendorinius metus.

Kandidatus premijai gauti gali siūlyti Lietuvos Respublikos kultūros, meno, mokslo ir studijų institucijos, kūrybinės sąjungos, bibliotekos, visuomeninės organizacijos, pavieniai asmenys, patys kūrinių autoriai.

Be S. Šaltenio, šiemet premijai taip pat buvo pasiūlyti Mindaugas Kvietkauskas už esė knygą „Uosto fuga“, Justinas Sajauskas už miniatiūrų romaną „Neužmirštami Suvalkijos vardai“, Gasparas Aleksa už romaną „Šventojo akiplėšos medžioklė“, Birutė Jonuškaitė už romaną „Maranta“, Jonas Mačiulis už knygą „Laiškai Eugenijai (1944–1956)“, Alicija Valentukevičiūtė už novelę „Pamotė: knygnešės istorija“ iš knygos „Tuščiažiedis“.

Premijai pasiūlytus kūrinius vertino atrankos grupė, kurią sudarė humanitarinių mokslų daktarė Džiuljeta Maskuliūnienė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Naujosios literatūros skyriaus vyresnysis mokslinis darbuotojas Vigmantas Butkus, Joniškio rajono savivaldybės mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė, Joniškio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Ilona Osipova bei Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos direktorė Jovita Šimkevičiūtė.

Jonas Avyžius (1922–1999) – vienas žymiausių Lietuvos rašytojų, visuomenės veikėjas, kilęs iš Mėdginų kaimo, Joniškio rajono. Jo parašyti tokie žymūs romanai: „Kaimas kryžkelėje“, „Sodybų tuštėjimo metas“, „Degimai“, „Chameleono spalvos“, „Viskas praeina“, „Ir išmuš tavo valanda“, daugiau nei 20 knygų vaikams. J. Avyžiaus kūryba išversta į 28 kalbas. 1996–1999 m. J. Avyžius buvo Lietuvos Respublikos Seimo narys. Už nuopelnus Lietuvos valstybei ir jos kultūrai apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu. 2002 m. Joniškio viešajai bibliotekai suteiktas Jono Avyžiaus vardas.

Programą įgyvendina