Skaitymo metai - Naujienos:Rašytojai Jurgai Tumasonytei įteikta Žemaitės literatūrinė premija

Naujienos

2024-06-12
Rašytojai Jurgai Tumasonytei įteikta Žemaitės literatūrinė premija

Jurga Tumasonytė. Vygaudo Juozaičio nuotr.


2024 m. birželio 4 d. Kelmės kultūros centro Juozo Liaudanskio dailės galerijoje įteikta 48-oji Žemaitės literatūrinė premija. Ją pelnė rašytoja Jurga Tumasonytė už novelių romaną „Naujagimiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023).

Šiųmetinė premijos laureatė išrinkta iš septynių pretendentų. 48-osios Žemaitės literatūrinės premijos laureato regalijas J. Tumasonytei įteikęs Kelmės rajono savivaldybės meras Ildefonsas Petkevičius savo sveikinimo kalboje pasidžiaugė jaunos rašytojos įvertinimu. Nors konkurencija buvo didžiulė, tačiau komisijos narių nuomonė, kad būtent novelių romanas „Naujagimiai“ yra vertas premijos, sutapo.

J. Tumasonytė 2007 m. debiutavo kultūrinėje spaudoje ir iki šiol aktyviai bendradarbiauja įvairiuose leidiniuose ir portaluose, skelbia interviu su Lietuvos ir užsienio kūrėjais, recenzijas ir apžvalgas kultūrinėmis temomis. Yra prisidėjusi prie įvairių kultūrinių renginių organizavimo, žymiausi iš jų – Paviljono knygų savaitgalis, Vilniaus literatūrinis festivalis, audiovizualinės poezijos festivalis „Tarp“. 2010–2013 m. dalyvavo slemo turnyruose. 2012 m. už debiutinę knygą „Dirbtinė muselė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2011) J. Tumasonytei įteikta Kazimiero Barėno premija. 2019 m. apsakymų rinktinė „Undinės“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019) išrinkta į akcijos „Metų knygos rinkimai“ penketuką, o 2020 m. už šią knygą jai paskirta Jurgos Ivanauskaitės premija. Tais pačiais metais apsakymas „Karalystė“ įvertintas Antano Vaičiulaičio premija. Romanas „Naujagimiai“ įtrauktas į akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ prozos knygų penketuką. Jaunosios rašytojos kūryba yra išversta į estų, latvių, vokiečių, rusų, kroatų ir anglų kalbas.

Žemaitės literatūrinę premiją įsteigė Kelmės rajono savivaldybės taryba, taip įamžindama kraštietės rašytojos atminimą. Premija skiriama už per dvejus praėjusius kalendorinius metus atskira knyga išleistą prozą ar eseistiką kaimo tema, literatūrą, puoselėjančią nacionalinį savitumą, ugdančią lietuvių kalbos turtingumą bei grožį, monografiją apie žymius kraštiečius ar istorines asmenybes.

Premija teikiama kas dveji metai Kelmės rajone birželio mėnesį, pažymint rašytojos Žemaitės gimimo metines, oficialaus renginio metu. Laureatas apdovanojamas pinigine premija, vardine tautine juosta ir premiją liudijančiu dokumentu.

Viena žymiausių XIX–XX a. Lietuvos rašytojų Žemaitė (Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė, 1845–1921) yra gyvenusi ir Kelmės r., Ušnėnuose, todėl rašytojos gyvenimo ir veiklos panorama, kūrybinis palikimas – aktualus kultūrinis, literatūrinis, istorinis Kelmės krašto paveldas.

Programą įgyvendina