Skaitymo metai - Naujienos:Dainavos krašto Vinco Krėvės-Mickevičiaus literatūrinė premija skirta Bernardui Gailiui

Naujienos

2022-10-20
Dainavos krašto Vinco Krėvės-Mickevičiaus literatūrinė premija skirta Bernardui Gailiui

 

Kraujo kvapas: trileris / Bernardas Gailius. – Vilnius: Aukso žuvys, 2022. – 479 p. – ISBN 978-609-8120-79-0


Pirmąją Dainavos krašto Vinco Krėvės-Mickevičiaus literatūrinę premiją Alytaus regiono plėtros taryba skyrė istorikui, savo mokslinėje veikloje tyrinėjančiam Lietuvos partizanų karą, publicistui Bernardui Gailiui už trilerį „Kraujo kvapas“ („Aukso žuvys“, 2022).

Premija laureatui įteikta spalio 19 d. V. Krėvės-Mickevičiaus gimtinėje, Subartonyse, minint rašytojo 140-ąsias gimimo metines.

„Kraujo kvapas“ – pirmasis autoriaus grožinis kūrinys, įkvėptas pokario partizanų laisvės kovos, o jo veiksmas vyksta 1949–1950 – Lietuvos partizanų karo metu. Trilerio herojų santykis su gyvenamąja aplinka, nuo šeimos ir gamtos iki tėvynės, yra labai artimas, kitaip tariant, ir pilietiškas, ir krėviškas. Knygoje nuolat vyrauja kovos dvasia, o laisvės kovotojas nėra tik ideologizuotas kovotojas už gėrį – jis konkrečiomis žemiškomis vertybėmis ir pasaulėžiūra pasižymintis partizanas, kuris gindamas Lietuvą gina ir šiuolaikinio skaitytojo įsitikinimus.

Kūrinyje pabrėžiamos žmogaus tapatybės, patriotizmo, išdavystės, kovos, istorinės atminties temos. B. Gailius kaip partizanų karo tyrinėtojas, dėstantis šią temą Vilniaus universitete, savo trileryje siužetinius pasirinkimus labai aiškiai apmąsto ir plėtoja kaip šios temos profesionalas, kuriam, kaip anuomet ir V. Krėvei-Mickevičiui, atmintis yra itin svarbi šiuolaikinės Lietuvos visuomenės tapatybės dalis.

Alytaus regiono plėtros tarybos kolegijos įsteigta 5000 eurų Dainavos krašto Vinco Krėvės-Mickevičiaus literatūrinė premija skiriama už profesionaliai parašytus grožinės literatūros kūrinius, skiepijančius meilę Lietuvos gamtai ir V. Krėvės-Mickevičiaus gimtinės aplinkai, atskleidžiančius etninius motyvus, žmogaus ir gamtos dvasinį ryšį, lietuviškąsias tradicijas ir istorinę tautos atmintį.

Premijos tikslas – įamžinti literatūros klasiko V. Krėvės-Mickevičiaus atminimą ir skatinti literatūrinės raiškos sklaidą. Premija įsteigta 2021 m. gruodžio mėnesį ir šiemet teikiama pirmą kartą.

Konkurse dalyvavo 12 autorių, iš kurių komisija atrinko 3, tada iš trijų buvo išrinktas laureatas – B. Gailius ir jo kūrinys „Kraujo kvapas“. 

Programą įgyvendina