Skaitymo metai - Naujienos:Paskirstytas autorinis atlyginimas už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose 2015 m.

Naujienos

2016-08-26
Paskirstytas autorinis atlyginimas už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose 2015 m.

Asociacija LATGA Kultūros ministerijai pateikė autorinio atlyginimo paskirstymo už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose ataskaitą už 2015 metus. Iš valstybės biudžeto atlyginimui už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose paskirstyti ir išmokėti už 2015 metus buvo skirta 228 480 eurų suma.

Pagal pateiktą ataskaitą Lietuvos bibliotekų skaitytojų populiariausi grožinės literatūros autoriai – Vytautas Račickas ir Romualdas Granauskas. Verstinė literatūra lieka daug populiaresnė tarp skaitytojų nei originalioji.  

Roko Flick knyga „Ema, pastoriaus dukra“ – daugiausia kartų skaitytojams išduota lietuvių autoriaus grožinės literatūros knyga.  Tarp skaitomiausių knygų pateko: Jolitos Herlyn „Mano vyrai ir jų žmonos“, Romualdo Granausko „Trečias gyvenimas“, Rūtos Vanagaitės „Ne bobų vasara“, Irenos Buivydaitės-Kupčinskienės „Kitapus veidrodžio“, Alicia Gutje „Mėlynas rūkas“ I d., Andriaus Tapino knyga „Vilko valanda“, Ginos Viliūnienės „Vilniaus Madona“, Agnės Žagrakalytės-Platelienės „Eigulio duktė: Byla F 117“, Elenos De Strozzi „Laiko upės slenksčiai“.                           

Ataskaitos duomenimis, populiariausia lietuvių autorių mokslinės literatūros knyga tapo Vytauto Pranulio, Arvydo Pajuodžio, Reginos Virvilaitės ir Sigito Urbonavičiaus „Marketingas“.

Autorinis atlyginimas už kūrinių panaudą išmokėtas ir užsienio grožinės literatūros knygų vertėjams. Daugiausia kartų skaitytojams buvo išduoti Danguolės Žalytės versti užsienio grožinės literatūros kūriniai. Kiti populiarūs vertėjai – Teodoras Četrauskas, Zita Marys, Jurgis Gimberis, Viktorija Uzėlaitė, Simona Kaziukonytė, Jonas Čeponis, Vytautas Petrukaitis, Regina Šeškuvienė, Bronius Bružas.

Didžiausio susidomėjimo tarp grožinės literatūros kūrinių iliustratorių ir knygų dailininkų sulaukė Agniaus Tarabildos, Deimantės Rybakovienės, Astos Puikienės, Juditos Židžiūnienės, Zigmanto Butaučio, Jokūbo Jacovskio, Astos Rastauskienės, Andriaus Morkeliūno, Eglės Gelažiūtės-Petrauskienės kūryba.

Pagal Kultūros ministerijos parengtą ir Vyriausybės patvirtintą nutarimą numatyta, kad kompensacinis atlyginimas už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose nuo 2015 m. kasmet didės po 1 procentą.

2015 m. autorinio atlyginimo už knygų ir kitų leidinių panaudą paskirstyme dalyvavo 1373 Lietuvos autoriai, kurie pateikė paraiškas Asociacijai LATGA ir 19 užsienio autorių (iš jų 800 knygų tekstų autoriai, 429 vertėjai, 113 iliustratorių ir 31 knygų dailininkų). Autorinis atlyginimas buvo paskirstytas 1337 autoriams už 17453 kūrinius.

Kultūros ministerijos informacija

Programą įgyvendina