Skaitymo metai - Naujienos:Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija skirta Romui Treiniui už romaną „Dziedas“

Naujienos

2019-06-10
Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija skirta Romui Treiniui už romaną „Dziedas“


Šių metų Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija po mirties paskirta rašytojui Romui Treiniui už romaną „Dziedas“. Pasak komisijos pirmininko prof. Egidijaus Aleksandravičiaus, šis kūrinys nusipelnė premijos, nes jame perteikiamas daugiasluoksnis lietuvių, žydų, lenkų, škotų atminties audinys ir atskleidžiamas nepralaimintis herojus visuotinio dejavimo laikais.

„Romano „Dziedas“ pasakojime atskleidžiami sudėtingi istorijos vingiai, o bendras romano vardiklis – iš Škotijos kilusi ir Lietuvos teritorijoje šaknis įleidusi Ramzių giminė. Įvairios epochos ir asmenybės, sudėtingos istorinės aplinkybės, nevienareikšmiai poelgiai ir sprendimai leidžia pažvelgti į Lietuvos istoriją kompleksiškiau, pamatyti ir suvokti menkiau žinomus mūsų istorijos etapus. Istorijos vingiuose skleidžiasi stiprūs ir ryškūs personažų charakteriai bei jausmai“, – teigiama knygą išleidusios leidyklos „Tyto alba“ pranešime.

Romas Treinys (1957–2018) – išskirtinė lietuvių kultūros asmenybė, žmogus, visą gyvenimą atidavęs teatrui: ilgametis Jaunimo teatro šviesų dailininkas, režisieriaus Eimunto Nekrošiaus asistentas. Gyvenimo pabaigoje Romas Treinys apsigyveno Dzūkijoje, Mardasavo kaime, kur pabaigė vienintelį savo romaną „Dziedas“.

Grigorijaus Kanovičiaus premija skiriama už lietuvių kalba per praėjusius metus publikuotą literatūrinės prozos kūrinį istorinės atminties tema. Į šią premiją gali pretenduoti lietuvių kalba rašantys Lietuvos ir užsienio rašytojai.

Rašytojo, dramaturgo, vertėjo ir scenarijų autoriaus G. Kanovičiaus literatūrinę premiją Jonavos rajono savivaldybės viešoji biblioteka kartu su rajono savivaldybe įsteigė 2017 metais. Pirmuoju šios premijos laureatu tapo Kęstutis Navakas už romaną „Vyno kopija“, o pernai premija buvo įteikta Tomui Kavaliauskui už romaną „Originalas“.

Programą įgyvendina