Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbtas Hanso Christiano Anderseno medalio 2022 m. nominantų trumpasis sąrašas

Naujienos

2022-02-23
Paskelbtas Hanso Christiano Anderseno medalio 2022 m. nominantų trumpasis sąrašas

 


Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija (IBBY) paskelbė Hanso Christiano Anderseno medalio, reikšmingiausio pasaulyje vaikų literatūros apdovanojimo, trumpąjį 2022 m. nominantų sąrašą.

2022 m. Hanso Christiano Anderseno apdovanojimo trumpasis sąrašas

Rašytojai: Marie-Aude Murail (Prancūzija), María Cristina Ramos (Argentina), Fatima Sharafeddine (Libanas), Peter Svetina (Slovėnija), Annika Thor (Švedija) ir Margaret Wild (Australija).

Illustruotojai: Beatrice Alemagna (Italija), Ryoji Arai (Japonija), Iwona Chmielewska (Lenkija), Gusti (Argentina), Suzy Lee (Korėjos Respublika) ir Sydney Smith (Kanada).

Du laimėtojai – vienas rašytojas ir vienas iliustruotojas – bus paskelbti kovo 21 d. Tarptautinėje Bolonijos vaikų knygų mugėje vyksiančioje IBBY spaudos konferencijoje. Medaliai ir diplomai nugalėtojams bus įteikti 38-ajame IBBY kongrese, kuris vyks 2022 m. rugsėjo 5–8 d. Malaizijoje.

Pagrindiniai kriterijai, renkant Hanso Christiano Anderseno apdovanojimo laimėtojus, yra kūrinio estetinė ir literatūrinė vertė, kūrybos inovatyvumas, kūrėjo gebėjimas matyti iš vaiko perspektyvos ir žadinti jo vaizduotę. Atsižvelgiama ir į tai, ar kūrėjo veikla ilgametė ir neprarandanti reikšmės.

Kandidatus į ilgąjį Anderseno apdovanojimų sąrašą teikia IBBY nacionaliniai skyriai, o trumpąjį nominantų sąrašą sudaro tarptautinė vaikų literatūros specialistų žiuri. Šiam apdovanojimui teikiami nusipelnę vaikų rašytojai ir dailininkai, kurių kūryba yra plačiai žinoma tėvynėje, verčiama ir leidžiama kitose šalyse. Ilgajame 2022 m. H. Ch. Anderseno medalio nominantų sąraše iš viso buvo 62 kandidatai iš 33 šalių. Šiame sąraše – ir Lietuvos  rašytojas, iliustruotojas Kęstutis Kasparavičius.

Visą ilgąjį sąrašą galite pamatyti čia.

Žiuri, kurią sudarė 10 narių iš įvairių šalių (Libano, Ispanijos, Meksikos, Kanados, Slovėnijos, Prancūzijos, Pietų Korėjos, Australijos, Suomijos ir Argentinos), pirmininkavo Junko Yokota iš JAV.

H. Ch. Anderseno medalis teikiamas kas dvejus metus vienam rašytojui ir vienam iliustruotojui, kurie reikšmingai prisidėjo prie vaikų literatūros. Apdovanojimas teikiamas už visą autoriaus kūrybinį indelį į vaikų literatūrą.

H. Ch. Anderseno medaliu rašytojai apdovanojami nuo 1956 m., o iliustruotojai nuo 1966 m. Apdovanojimą sudaro aukso medalis ir diplomas.

H. Ch. Anderseno medaliu anksčiau apdovanoti rašytojai ir iliustruotojai, žinomi ir Lietuvoje. Tai rašytojai Erich Kästner (Vokietija), Astrid Lindgren (Švedija), Gianni Rodari (Italija) ir kt.; iliustruotojai Květa Pacovská (Čekija), Maurice Sendak (JAV), Quentin Blake (JK) ir kt.

Tarptautinę vaikų ir jaunimo literatūros asociaciją (IBBY) sudaro 80 nacionalinių skyrių ir siekia suburti vaikus ir knygas. Tai seniausia ir labiausiai vertinama organizacija pasaulyje, dirbanti vaikų ir knygų labui. H. Ch. Anderseno apdovanojimų globėja yra jos didenybė Danijos karalienė Margarita II, o apdovanojimus remia „Nami Island Arts & Education Inc“.

Programą įgyvendina