Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbtas Hanso Christiano Anderseno medalio nominantų trumpasis sąrašas

Naujienos

2024-01-22
Paskelbtas Hanso Christiano Anderseno medalio nominantų trumpasis sąrašas


Hanso Christiano Anderseno medalis, neretai vadinamas vaikų literatūros Nobelio premija, yra Tarptautinės vaikų knygos tarybos (IBBY) kas dvejus metus teikiamas apdovanojimas, skiriamas vienam rašytojui ir vienam iliustruotojui už nuopelnus vaikų ir jaunimo literatūrai. Medalis teikiamas nuo 1965 metų.

Apdovanojimą skiria tarptautinė komisija, o du laureatai bus paskelbti IBBY spaudos konferencijoje 2024 m. balandžio 8 d. Bolonijos tarptautinėje vaikų knygų mugėje. Medaliai ir diplomai nugalėtojams bus įteikti 39-ajame tarptautiniame IBBY kongrese Trieste, Italijoje, kuris vyks nuo 2024 m. rugpjūčio 30 d. iki rugsėjo 1 d.

Vertinant nominantus svarbiausi kriterijai buvo jų darbų estetinė ir literatūrinė kokybė, naujumas, kūrėjų gebėjimas pažvelgti iš vaiko perspektyvos bei sužadinti vaiko smalsumą.  Visi nominantai buvo vertinami už jų viso gyvenimo nuopelnus ir jų kūrinių neslopstančią reikšmę vaikams ir jaunimui.

„Garbė dirbti su tokia profesionalia ir išskirtine komisija. Nors vertinti tokį nominantų sąrašą sudėtinga, susitikimai ir diskusijos vyko sklandžiai ir suteikė daug žinių. Turint omeny įtemptą šiandieninio pasaulio situaciją, gera suvokti, kad kliūčių suprasti vienam kitą nekilo. Pristatydami šių išskirtinių dvylikos vaikų ir jaunimo literatūros kūrėjų sąrašą, mes tikimės, kad viso pasaulio žmonės išmoks suprasti vieni kitus ir rūpintis aplinkiniais“, – teigė komisijos pirmininkė Liz Page.

Nominuoti rašytojai

 • Marina Colasanti, Brazilija
 • Heinz Janisch, Austrija
 • Lee Geum-yi, Pietų Korėja
 • Bart Moeyaert, Belgija
 • Timo Parvela, Suomija
 • Edward van de Vendel, Nyderlandai

Nominuoti iliustruotojai

 • Cai Gao, Kinija
 • Iwona Chmielewska, Lenkija
 • Nelson Cruz, Brazilija
 • Elena Odriozola, Ispanija
 • Sydney Smith, Kanada
 • Paloma Valdivia, Čilė

2024 m. Hanso Christiano Anderseno premijos vertinimo komisiją sudarė dešimt narių: Evelyn Arizpe (Meksika / Jungtinė Karalystė), Brenda Dales (JAV), Sabine Fuchs (Austrija), Diana Laura Kovach (Argentina), Shereen Kreidieh (Libanas), Bettina Kümmerling-Meibauer (Vokietija), Jaana Pesonen (Suomija), Tan Fengxia (Kinija), Pavle’as Učakaras (Slovėnija) ir Morgane Vasta (Prancūzija). Komisijai vadovavo Liz Page.

Kiekvienais metais IBBY vykdomasis komitetas renka tarptautinę ekspertų komisiją, kurios kandidatus teikia nacionaliniai IBBY skyriai. Premijos nominantus taip pat teikia nacionaliniai skyriai.

Šį kartą IBBY Lietuvos skyrius atsisakė teikti kandidatą Hanso Christiano Anderseno premijai protestuodamas prieš iliustratorės iš Rusijos A. Archipovos paskyrimą komisijos pirmininke 2022 m. Kiek vėliau, 2023 m. pradžioje, Danijos karalienei Margaritai II nusprendus pasitraukti iš Hanso Christiano Anderseno apdovanojimo globėjų, A. Archipova atsistatydino iš komisijos pirmininkės pareigų.

Programą įgyvendina