Skaitymo metai - Naujienos:Kultūros istorikas Aurimas Švedas pristatė savo knygą „Irena Veisaitė. Gyvenimas turėtų būti skaidrus“

Naujienos

2019-01-30
Kultūros istorikas Aurimas Švedas pristatė savo knygą „Irena Veisaitė. Gyvenimas turėtų būti skaidrus“


Metų knygos rinkimai kasmet tampa neeiliniu įvykiu Ignalinos viešosios bibliotekos skaitytojams jau vien dėl to, kad suaktyvėja pokalbiai apie naujausias lietuviškas knygas, susitinkama su rašytojais.
 
Ir sausio 24-ąją Ignalinos viešojoje bibliotekoje skaitytojai rinkosi į 2018-ųjų Metų knygos rinkimams skirtą vakarą. Šį kartą prisiliesta prie publicistikos ir dokumentikos žanro literatūros, kuri itin populiari ir mėgstama skaitytojų tarpe. Į svečius atvykęs kultūros istorikas Aurimas Švedas pakvietė pašnekesiui apie savo naująją knygą „Irena Veisaitė. Gyvenimas turėtų būti skaidrus“. Knyga atrinkta į geriausių 2018 metų publicistikos ir dokumentikos knygų penketuką.

 


Susirinkusiuosius svečias supažindino su savo kūrybos pradžia. Smalsus jaunesnės kartos istorikas Aurimas Švedas – lietuvių istoriografijos ir sakytinės istorijos specialistas, jau kalbino ne vieną žinomą mūsų kultūros žmogų. Jis pasakojo kaip gimė pirmoji pokalbių knyga „Visa istorija yra gyvenimas“ – pašnekesiai su E. Gudavičium, kaip po to atsirado knygos apie režisierių Almantą Grikevičių „Epizodai paskutiniam filmui. Režisierius Almantas Grikevičius“, apie dailininką Petrą Repšį „Piešimas buvo tarsi durys. Petrą Repšį kalbina Aurimas Švedas“.
 


Publicistas prisipažino, kad jam jau pakako tų trijų biografinių knygų ir manė daugiau nesiimsiąs šio žanro. Bet... Mintis sudėti I. Veisaitės prisiminimus į knygą A. Švedui kilo kone prieš ketverius metus, o dar teatrologės bičiulė pasiūlė jam parašyti knygą apie šią moterį. Vienas pokalbis vijo kitą, kol galiausiai kilo mintis tuos pasakojimus susisteminti. „Galvojau, kad jau iš vieno pokalbio galėtų gimti koks tekstas. Atsisakiau idėjos rašyti monologą, jau buvau pavargęs nuo to žanro. Kai sutikau tokią istorinę asmenybę kaip Irena, man buvo smalsu susipažinti ir žmogiška prasme. Todėl iš dalies idėja rašyti knygą nebuvo planuota, viskas susidėliojo savaime“, – pasakojo A. Švedas.

Keturias skirtingas epochas apimanti Irenos Veisaitės gyvenimo istorija nugulė į knygos puslapius, kurie Ignalinoje buvo atskleisti ketvirtadienio vakarą. Knyga „Irena Veisaitė. Gyvenimas turėtų būti skaidrus“ susiskirstyta į 13 išskirtų pokalbių, kuriuose išryškėja germanistės, teatrologės, ilgametės Atviros Lietuvos fondo pirmininkės biografijos kontūrai, Lietuvos žydų pasaulio vaizdai, atkurti jos sutiktų iškilių kultūros pasaulio asmenybių portretai, kadaise matytų legendinių spektaklių fragmentai, iš naujo suskamba kuriuo nors gyvenimo momentu išgirsti prasmingi žodžiai. Aurimas Švedas dėkoja likimui, kad suvedė jį su įdomiu žmogumi – Irena Veisaite.

Baigiantis susitikimui buvo užduota nemažai klausimų, pokalbis pasisuko apie patį autorių, skirtingus požiūrius į kultūrą, istoriją...

Ir, žinoma, tie, kuriems ši knyga pasirodė verta tapti METŲ KNYGA, pakviesti balsuoti. O gal tai – metų geriausioji?

Ignalinos r. viešosios bibliotekos informacija

Programą įgyvendina