Skaitymo metai - Naujienos:Nobelio literatūros premija skirta amerikiečių poetei Louise Glück

Naujienos

2020-10-08
Nobelio literatūros premija skirta amerikiečių poetei Louise Glück

 


Spalio 8 d. Švedijos akademija paskelbė 2020-ųjų Nobelio literatūros premijos laureatą. Šis prestižinis apdovanojimas paskirtas amerikiečių poetei Louise Glück.

Nobelio premija poetei skirta „už jos nepakartojamą poetinį balsą, kuris savo griežtu grožiu individualią egzistenciją paverčia universalia“.

Amerikiečių poetė Louise Glück gimė 1943 metais Niujorke, gyvena Kembridže, Masačusetso valstijoje. Laureatė debiutavo 1968 m. kūriniu „Firstborn“ („Pirmagimis“) ir netrukus buvo pripažinta kaip viena žymiausių šiuolaikinės Amerikos poetų. Jeilio universiteto anglų kalbos profesorė L. Glück yra išleidusi dvylika poezijos rinkinių ir keletą esė apie poeziją. Ji yra gavusi keletą prestižinių apdovanojimų, tarp jų – Pulitzerio premiją (1993) ir Nacionalinę knygos premiją (2014).

Louise Glück kūrybos lietuvių kalba galima paskaityti kultūros laikraštyje „Šiaurės Atėnai“ (vertė Marius Burokas).

Praėjusiais metais Nobelio literatūros premijos laureatai buvo paskelbti iškart už 2018 ir 2019 metus – jais tapo lenkų rašytoja Olga Tokarczuk ir austrų rašytojas Peter Handke.

Nobelio premiją sudaro aukso medalis ir 10 mln. Švedijos kronų (959 tūkst. eurų). Paprastai laureatai apdovanojimą atsiima iš Švedijos karaliaus Carlo XVI Gustafo rankų per oficialią ceremoniją Stokholme gruodžio 10 dieną, kai minimos Alfredo Nobelio mirties metinės. 1896-aisiais miręs išradėjas A. Nobelis Nobelio premijas įsteigė savo testamentu.

Programą įgyvendina