Skaitymo metai - Naujienos:Juozo Tumo-Vaižganto premija – Gediminui Kajėnui

Naujienos

2013-09-16
Juozo Tumo-Vaižganto premija – Gediminui Kajėnui

Šių metų Juozo Tumo-Vaižganto vardo literatūrinę premiją, įsteigtą Lietuvos rašytojų sąjungos ir Lietuvos žurnalistų sąjungos, laimėjo poetas ir žurnalistas, interneto dienraščio „Bernardinai.lt“ „Kultūros“ temų redaktorius Gediminas Kajėnas, už per pastaruosius dvejus metus parengtas ir sudarytas knygas „Pasaulis yra gražus“ ir „Pasaulis pagal Barą“.

Kasmetinė J. Tumo-Vaižganto vardo premija skiriama lietuvių rašytojui arba žurnalistui už sėkmingą literatūros ir žurnalistikos (dokumentinės prozos arba literatūrinės publicistikos) dermę, vertinant praėjusių dvejų kalendorinių metų kūrybą. Premija įteikta rugsėjo 14 d., tradicinio renginio „Vaižgantinės“ metu Anykščių rajono Svėdasų seniūnijos Malaišių kaime – J. Tumo-Vaižganto gimtinėje.

Šiemet premija teikiama vienuoliktąjį kartą. Pirmuoju šio garbingo apdovanojimo laureatu 2002 m. tapo poetas Gintautas Iešmantas. Vaižganto premija taip pat apdovanoti Rimantas Vanagas (2003), Gintarė Adomaitytė (2004), Laimonas Tapinas (2005), Viktorija Daujotytė (2006), Jonas Mikelinskas (2007), Filomena Taunytė (2008), Justinas Marcinkevičius (2009), Juozas Kundrotas (2010), Liudvikas Jakimavičius (2011) ir Perpetua Dumšienė (2012).


Pasaulis yra gražus: pokalbiai apie kūrybą / sudarytojas Gediminas Kajėnas; fotografai Evgenia Levin, Jolanta Klietkutė, Uwe Schneider. – Vilnius: Bernardinai.lt, 2013. – 507 p. – ISBN 978-609-8086-03-4

Knygoje publikuojami 2006-2013 m. rengti interviu su 40 Lietuvos kultūros bei meno asmenybių. Leidinį sudaro penkios dalys, kurių kiekviena skirta atskirai kūrybos sričiai: literatūrai, muzikai, vaizduojamiesiems bei scenos menams, kinui ir fotografijai.

Šie pokalbiai išryškina skirtingų kartų, patirčių bei krypčių menininkų biografijas, juose atskleidžiamas autentiškas šių kūrėjų balsas, mintys, santykis su savimi bei pasauliu. Iškeliami svarbūs klausimai, kuriuos savo kūryboje bei gyvenime apmąsto ir patys menininkai.

Visa nepakartojama gausybė skirtingų balsų kaip tik ir liudija: „Pasaulis yra gražus savo įvairumu ir atspalviais“.Pasaulis pagal Barą: avangardinio kino kūrėjo, režisieriaus, aktoriaus, vokalisto Artūro Baryso-Baro portretas: istorijos, pokalbiai, vaizdai / sudarytojas Gediminas Kajėnas; [tekstus rengė Gediminas Kajėnas, Auksė Kancerevičiūtė, Kristina Buidovaitė ir Kasparas Pocius]. – Kaunas: Kitos knygos 2012. – 296 p. – ISBN 978-609-427-079-6

Knyga „Pasaulis pagal Barą“ – apie legenda tapusį avangardinio kino kūrėją, aktorių, režisierių, melomaną, antikvarą-bibliofilą, grupės „Ir Visa Tai Kas Yra Gražu Yra Gražu“ vokalistą A. Barysą-Barą (1954-2005).

Tai išsamus žmogaus-kūrėjo portretas, kuris atsiskleidžia per Barą pažinojusių, su juo kūrusių, dirbusių, gėrusių žmonių atsiminimus ir pasakojimus, kino kritikų straipsnius apie jo kūrybą, paties Baro įvairių metų interviu, gausią archyvinę vaizdo medžiagą, iškarpas iš ano meto Kino mėgėjų leidinių bei spaudos, o taip pat iki šiol visuomenei taip beveik ir neprieinamus Baro filmus. A. Barasas-Baras savo filmuose, kurie aktyviai buvo kuriami 1970-1984 m., sugebėjo parodyti unikalų ir beprotišką vieno žmogaus gyvenimą sovietmečiu. Įdomu tai, kad tarp jo filmų ir gyvenimo nebuvo labai didelio skirtumo – jis kūrė taip, kaip gyveno, gyveno taip, kaip kūrė.

Programą įgyvendina