Skaitymo metai - Naujienos:Susitikimas su knygos vaikams autore Dovile Zavedskaite

Naujienos

2020-01-22
Susitikimas su knygos vaikams autore Dovile ZavedskaiteSausio 20 dieną Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialas suorganizavo susitikimą su rašytoja, dramaturge, tekstų autore, knygos vaikams „Lietus ir skafandras“ kūrėja Dovile Zavedskaite.

Į susitikimą atvyko Šiaulių Rėkyvos progimnazijos mokiniai. Susitikimas vyko Šiaulių kultūros centro Rėkyvos skyriaus patalpose. Čia rašytoja pristatė savo pirmąją knygą.

„Lietus ir skafandras“ – tai smagi ir pamokanti istorija apie mergaitę, kuri bijojo lietaus, ir lietų, kuris bijojo žmonių. Viso susitikimo metu autorė aktyviai bendravo su mokiniais. Juos įtraukė į lengvas ir smagias varžytuves, kuriuose galėjo laimėti rašytojos knygą! Susitikimo metu D. Zavedskaitė klausinėjo vaikų, ar jie mėgsta lietų, vėją, kokia būtų jų tobula diena, ką darytų, jei turėtų savo kloną, kas juos daro laimingais… Taip pat uždavė daug smagių ir įdomių mįslių! Taigi net 9 vaikai laimėjo po knygą!
 


Užiėmimo pabaigoje mokiniai uždavė autorei klausimų – vaikams buvo įdomu, per kiek laiko ji parašė knygą, kas įkvėpė parašyti, per kiek laiko parašomas vienas puslapis.

Po susitikimo nusidriekė eilė prie autorės. D. Zavedskaitė vaikams užrašė linkėjimų: autorė linkėjo „lietaus jausmo“ bei „dykumų jausmo“.

Su autore kalbėjosi Rėkyvos filialo darbuotoja, kviečiame skaityti.

Pirmiausia klausimas apie Jus: kiek jau laiko esate rašytoja? Iš kur semiatės įkvėpimo kurti?

Rašau gal nuo šešiolikos, tačiau per tuos metus daug sykių kito žanrai. Vis dėlto rašydama – kad ir kas tai būtų – jaučiuosi esanti savo dviratyje: kaskart jaučiu begalinį malonumą juo važiuoti! Įkvepia kasdienybė, žmonės, kelionės, menas, pokalbiai, potyriai. Kitaip tariant, gyvenimas.
 


Kaip Jums kilo mintis parašyti knygą „Lietus ir skafandras“?

Mane visada labai domino lietaus persona. Mes tiek daug apie jį kalbame! Norėjau duoti jam žodį. Man reikėjo erdvės, kurioje daiktai turėtų galimybę kalbėti, ir jais būtų tikima. Literatūra vaikams – kaip tik tokia.

Jūsų knyga yra skirta tiek tėvams, tiek vaikams. Ko iš jos galėtų pasisemti vaikai ir tėvai, kurie greičiausiai jiems ir skaito Jūsų knygą?

Mano knyga yra skirta žmogui. Nesvarbu, koks jo amžius, – visiems ji turi ką pasakyti. Manau, svarbiausia mintis – kad nustotume ieškoti, ko nepametę. Kad pasikalbėtume su draugu ir savimi, ir suprastume, kad nieko nepametėme, viskas gerai. Galime gyventi toliau.

Ar turite mėgstamiausią knygą? Jei taip, tai kokia ji?

Neturiu. Skaitau nemažai, tačiau skirtingais laikotarpiais jaučiu poreikį skirtingiems dalykams. Žiemą negaliu be rusų klasikos, vasarą – be egzistencialistų. Kai lyja, kaip dabar, skaitau šiuolaikinę literatūrą. Kasdien skaitau ir vaikams skirtas knygas. Iš jų labiausiai – nenustebinsiu – Astrida Lindgren, Tove Jansson, Andersenas, lietuviška tautosaka.

Ar apsidžiaugėte / nustebote, kad Jūsų knyga buvo nominuota Metų knygos 2019 m. rinkimuose?

Nustebau absoliučiai! Kai nominuojama Tavo pirma knyga, jausmas – pilnas ne lūkesčių, bet dėkingumo jausmo. Smagu ne tiek dėl savęs, kiek dėl to, kad man brangią ir, tikiu, šiek tiek akis praplėšiančią filosofinę istoriją apie lietaus ir mergaitės kelionę išgirs šiek tiek daugiau žmonių, nei planavau.
 


Jūsų knygoje pavaizduotos labai įdomios iliustracijos, o kai kuriose vietose jų aprašymai šmaikštūs ir smagūs. Ar daug dėmesio skyrėte iliustracijoms?

Iliustracijų autorė – Jurga Šarmavičiūtė. Ji mano istorijai skyrė tikrai gražaus dėmesio!

Šiuolaikiniai vaikai nebeskaito knygų – tvirtina žiniasklaida, įvairios apklausos, dėl to kaltindamos internetą, išmaniąsias technologijas. O kaip manote Jūs? Gal dauguma tiesiog nerado sau tinkamos knygos? Kaip užsiauginti skaitytoją?

Šiandien tikiu, kad mūsų pareiga – padaryti iš knygų skaitymo pramogą. Ne mažesnę, nei internetas ir animacija. Kurti ritualus, lenktynes su tėvais, jaukius skaitymo kampelius namuose, ėjimą į gražias bibliotekas. Taip pat svarbu leisti vaikams rinktis, ką jie nori. Jei jie išsiugdys įprotį skaityti, galiausiai prieis ir prie pačios vertingiausios literatūros. Tačiau pradinį įgūdžio formavimąsi paskatins malonumas skaityti tai, ko norisi.
 


Ko palinkėtumėte šiuolaikiniam skaitytojui vaikui?

Pajusti, kad knygose, kitaip nei ekranuose, galime apsigyventi ir mes patys!

Ko palinkėtumėte sau?

Kad to, ką rašau, reikėtų žmonėms!

Linkiu sėkmės Metų knygos rinkimuose!

Ačiū:)

 


Taigi Rėkyvos biblioteka ir Šiaulių Rėkyvos progimanazija turėjo įdomų susitikimą su jauna, persperktyvia rašytoja, kurios jau pirmoji knyga yra nomuota kaip viena iš geriausių! Taip pat norime padėkoti Šiaulių Rėkyvos progimnazijai bei Šiaulių kultūros centro Rėkyvos skyriui už bendradarbiavimą.

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos
Rėkyvos filialo informacija 

Programą įgyvendina