Skaitymo metai - Naujienos:Literatūriškas Vilniaus ruduo: dėmesys vaikų literatūrai, Literatų namų metai ir užsienio svečiai

Naujienos

2023-11-07
Literatūriškas Vilniaus ruduo: dėmesys vaikų literatūrai, Literatų namų metai ir užsienio svečiai

Mindaugo Mikulėno nuotr.


Metų pabaiga Vilniuje, literatūros mieste, itin aktyvi. Jau lapkričio 15–19 dienomis visas dėmesys bus skirtas vaikų literatūrai, į renginius, skirtus pažymėti veiklos metams, pakvies Vilniaus literatų namai, o į gruodį žengsime su tradiciniu literatūros gurmanų renginiu „Paviljono knygų savaitgalis“.

Lapkričio 15–17 dienomis visus vaikų knygų kūrėjus, leidėjus, agentus, studentus ir profesionalus Vaikų literatūros industrijos dienos kviečia į Kūrėjų salą: trys dienos bus skirtos vaikų literatūros industrijai – paskaitoms, mokymams, susitikimams, bendravimui. 2023 m. Kūrėjų sala skirta urbanistinei kultūrai ir miesto naratyvams vaikų literatūroje. Minint 700-ąjį Vilniaus jubiliejų svečiai pasitinkami šūkiu: „Miestai, auginantys vaikus ir knygas.“

Lapkričio 18–19 dienomis į Menų spaustuvę kvies literatūros festivalis „Vaikų knygų sala“. Festivalio lankytojų laukia teatralizuoti knygų pristatymai, improvizacijos, poezijos skaitymai su aktoriais Baliu Ivanausku ir Artūru Dubaka, interaktyvios potyrių erdvės, kūrybinės dirbtuvės, animacinių filmų peržiūros. Susitikimuose lauks rašytojai Tomas Dirgėla (Lietuva), Anti Saar (Estija), rašytojos Luīze Pastore (Latvija), Evelina Daciūtė (Lietuva) bei iliustruotojos Dominika Czerniak-Chojnacka (Lenkija), Greta Alice (Lietuva), Ulla Saar (Estija), Kornelija Žalpytė (Lietuva). Patys mažiausi galės dalyvauti aktorės Indrės Storpirštienės užsiėmime pagal Tinos Oziewicz knygą „Ką veikia jausmai“, Indrės Pliuškytės-Zalieckienės edukacijoje pagal knygą „Kapt kapt kapt mieste“, o tėčius įtrauks aktorės Kristinos Savickytės vedami užsiėmimai. Vyks vaikų ir paauglių knygų mugė, kurioje lankytojai galės įsigyti naujausių ir jau pamėgtų knygų įvairaus amžiaus vaikams ir paaugliams. Festivalį ir industrijos dienas organizuoja Mokyklų tobulinimo centro literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“.

Lapkritį Vilniaus literatų namai į renginius kvies vaikus, jaunimą, literatūros profesionalus ir visą bendruomenę, o lapkričio 17 dieną pažymės pirmuosius veiklos metus. Vilniaus UNESCO literatūros miesto kūrybinėje rezidencijoje viešintis poetas iš Lenkijos Dawid Mateusz lapkričio 10-ąją pristatys savo kūrybą, saksofonu pritariant Dovydui Stalmokui. Lapkričio 13 dieną Knygų klube svečiuosis Vidas Morkūnas – su Giedre Kazlauskaite jie kalbėsis apie knygą „Pakeleivingų stotys“ (leidykla „Odilė“, 2019). Antradienį į rašymo pamoką su Rimantu Kmita rinksis rašantis jaunimas, kuris čia buriasi nuo rugsėjo. Lapkričio 15 dieną laukia net du renginiai: 18 val. vyks vaikų  literatūros industrijos dienų organizuojamas pokalbis „Literatūrinių žurnalų vaikams ateitis: būtinybė ar išnykimas?“, o 19.30 leidykla „Aukso žuvys“ pakvies į susitikimą su rašytoju Andrusu Kivirähku (Estija) ir jo knygos „Jaujininkas“ sutiktuves. Rašytoją kalbins literatūros apžvalgininkas Audrius Ožalas. Lapkričio 16 dieną naujausią savo knygą „Atlaidžiai šypsosi bedugnė“ pristatys poetas Aistis Žekevičius (išleido „Bazilisko ambasada“). Penktadienį, lapkričio 17-ąją, nuo ryto Literatų namuose edukaciniame užsiėmime apie Vilnių su Rūta Norkūne šurmuliuos mažieji skaitytojai, profesionalų bendruomenė susitiks pasikalbėti apie literatūros miesto planus, o 18 val. visi bus pakviesti skanauti Vilniaus literatų namų vienerių metų gimtadienio torto ir prisiminti, kiek visko įvyko per šiuos metus.

Poetas Dawid Mateusz. Organizatorių nuotr.

Į išskirtinį renginį – Haso Krulio poezijos knygos „Metras ir Demetra“ pristatymą / susitikimą su autoriumi lapkričio 21 dieną 18.30 val. kviečia Lietuvos rašytojų sąjunga. Tai – jau penktoji Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Lietuvos rašytojų sąjungos su partneriais Latvijoje ir Estijoje įkurtos serijos „Naujoji klasika. Baltijos Asamblėjos premijos laureatų kūryba“ knyga. Hasso Krull (Haso Krulis, gim. 1964) – estų poetas, vertėjas, filosofas, folkloro tyrėjas, literatūros kritikas. Baltijos Asamblėjos literatūros premiją pelniusi knyga „Metras ir Demetra“– nerimuota dviejų dalių poema, autoriaus žodžiais tariant, epas. Iš estų kalbos knygą išvertė Agnė Bernotaitė.

Metras ir Demetra / Hasso Krull; iš estų kalbos vertė Agnė Bernotaitė. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla: Lietuvos rašytojų sąjunga, 2023. – 176 p. – (Naujoji klasika: Baltijos Asamblėjos premijos laureatų kūryba). – ISBN 978-609-480-396-3

Gruodžio 1–3 dienomis Vilniuje oš „Paviljono knygų savaitgalis“, o gruodžio 5 dieną 20 val. Vilniaus literatų namuose galima kartu stebėti tiesioginę Slamovizijos transliaciją ir palaikyti Vilniaus atstovą Ernestą Noreiką, šiemet atstovaujantį Vilniui su eilėraščiu „Tektoninės plokštės“. 

Programą įgyvendina