Skaitymo metai - Naujienos:2018 metų Juozo Tumo-Vaižganto premija – Loretai Jastramskienei

Naujienos

2018-09-10
2018 metų Juozo Tumo-Vaižganto premija – Loretai Jastramskienei


Septynioliktąja Juozo Tumo-Vaižganto premijos laureate pripažinta žurnalistė, rašytoja, Loreta Jastramskienė už esė knygą apie rašytojus „Bilietas į Grįžulo Ratus“ (leidykla „Homo liber“, 2017).

Toks autorės įvertinimas – už esė apie dvylika pasaulio rašytojų, kurių kūryba atspindėjo amžiaus istorinius įvykius, požiūrį į individą ir visuomenę, jų veiklos prasmę, atsakomybę už žmonijos ateitį. L. Jastramskienė, suderinusi žurnalistiką ir literatūrą, talentingai atskleidė savo herojų, kurių kūriniai gyvena Šiaurės miestelyje, kartu su knygos autore, žmogiškumą, jautrumą, atsakomybę, polėkį.

Šiemetinei Juozo Tumo-Vaižganto premijai taip pat buvo pristatyta: Leono Peleckio-Kaktavičiaus knygos „Ir dar kartą žodis“, „Knygnešys iš Toronto: biografija“ (abi išleido Literatūros almanacho „Varpai“ redakcija, 2016) ir „Algimantas Baltakis: gyvenimas – meno kūrinys“ (išleido „Neoprintas“, 2017); Aurimo Švedo „Irena Veisaitė. Gyvenimas turėtų būti skaidrus“ (išleido „Aukso žuvys, 2017) ir Tomo Kavaliausko romanas „Zen Sex“ („Just Fiction Edition“, 2016).

Premijos skyrimo komisiją sudarė žurnalistas Vidas Mačiulis, rašytojai Vladas Braziūnas, Antanas A. Jonynas ir Danielius Mušinskas, žurnalistės Kristina Stalnionytė ir Aldona Žemaitytė.

Kasmetinė Juozo Tumo-Vaižganto premija įsteigta 2002 metais. Premija skiriama lietuvių rašytojui arba žurnalistui (pamečiui) už sėkmingą literatūros ir žurnalistikos (dokumentinės prozos arba literatūrinės publicistikos) dermę, vertinant praėjusių dvejų kalendorinių metų kūrybą.

Praėjusiais metais ši premija buvo įteikta istorikui prof. Egidijui Aleksandravičiui už publicistinių tekstų rinktinę „Viskas įmanoma“ (išleido Atviros visuomenės forumas, 2017).

Premijos laureatais tai pat yra tapę rašytojai Donatas Petrošius, Gintautas Iešmantas, Rimantas Vanagas, Gintarė Adomaitytė, Laimonas Tapinas, Viktorija Daujotytė, Jonas Mikelinskas, Filomena Taunytė, Justinas Marcinkevičius ir kiti.

Laureatai pagerbiami kasmetinių Vaižgantinių metu Malaišiuose, Anykščių rajone.

Programą įgyvendina