Skaitymo metai - Naujienos:Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje apdovanota rašytoja Ignė Zarambaitė ir dailininkė Zofija Vainilaitienė

Naujienos

2021-07-16
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje apdovanota rašytoja Ignė Zarambaitė ir dailininkė Zofija Vainilaitienė

 


Ministrė Jurgita Šiugždinienė įteikė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Vaikų literatūros premiją šių metų laureatėms - rašytojai Ignei Zarambaitei ir dailininkei, vaikų literatūros ir skaitymo populiarintojai Zofijai Vainilaitienei.

„Ministerijos įsteigta Vaikų literatūros premija tarsi dvilypė: ir rašytojui, ir kūrybos bei skaitymo populiarintojui. Svarbu, kad knyga pasiektų tuos, kam ji skirta, ir padėtų gyvenime – suprantant save ir pasaulį. Nemažai darbo atlieka mokytojai, tačiau svarbus ir bendras kultūrinis laukas, galimybės pažinti literatūrą ir jos kūrėjus už mokyklos ribų. Linkiu, kad ir toliau jums puikiai sektųsi palaikyti vaikų ir knygos draugystę“, - sveikindama laureates sakė ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Rašytojai Ignei Zarambaitei premija skirta už šviesią, bendražmogiškas vertybes puoselėjančią ir prasmingą kūrybą vaikams bei paaugliams.

Komisija vertino du Ignės Zarambaitės kūrinius – knygą „Stebuklingi senelio batai“ ir apysaką „Juodavandeniai“.

Pirmasis kūrinys pasakoja apie berniuką Enriką, kuris netenka senelio. Tai psichologiškai įtaigi knyga apie tai, kaip vaikas išgyvena artimo žmogaus mirtį. Iš pradžių neigdamas, vėliau išgyvendamas pyktį ir pagaliau priimdamas savo patirtį, susitaikydamas jis vėl grįžta į vaikiškais nuotykiais kunkuliuojantį gyvenimą, kuriame jau yra ir dalis mylimo senelio prisiminimų, ir jo perduotos išminties.

Apysaka „Juodavandeniai“ autorė debiutuoja paauglių literatūroje. Knygoje išlaikoma intriga, esama detektyvo, mistinių elementų, stilius pasižymi skaidrumu, pagavumu, susipina paaugliškos intrigos, meilė, neapykanta, draugystė, patyčios ir visų šių įvykių centre atsiduria šešiolikmetė Ana.

 „Premija yra didelis pripažinimas, paskatinimas ir atsakomybė, kaip pritraukti vaikus ir paauglius, kaip paliesti jų širdis. Nuo vaikystės nesvajojau būti rašytoja, bet daug skaičiau, paskui veikėjai tarsi sugrįždavo pas mane. Ir dabar man svarbu, kaip parašyti, kad skaitytojas susitapatintų su veikėjais, o užversdamas knygą jaustųsi panašus į pamėgtą veikėją, taptų jo draugu,“ – sakė Ignė Zarambaitė.

Dailininkė Zofija Vainilaitienė įvertinta už meninės kūrybos sklaidą bei jaunųjų skaitytojų kūrybinio prado ugdymą.

Z. Vainilaitienė yra ne tik žinoma ir aktyvi Martyno Vainilaičio kūrybos puoselėtoja, bet ir vaikų literatūros populiarintoja, skaitymo ir kūrybos skatintoja. Kviesdama Lietuvos menininkus – rašytojus, poetus, aktorius, – ji inicijuoja susitikimus, nacionalinius vaikų meninės kūrybos festivalius „Susitikimas Ežio dvare“, parodas, veda ekskursijas M. Vainilaičio muziejuje Vaitakarčmio kaime, prisidėjus Varėnos viešajai bibliotekai, ten yra įkūrusi muziejų ir skulptūrų parką.

„Kas dvejus metus rengiame vaikų kūrybos festivalius, stengiuosi visus dalyvius pastebėti ir įvertinti“, - sakė Z. Vainilaitienė.

Vaikų literatūros premijos laureates išrinko vertinimo komisija, sudaryta iš literatūrologų, Nacionalinės švietimo agentūros, ministerijos atstovų, o jai vadovavo vaikų literatūros tyrinėtojas, vertėjas, vadovėlių autorius dr. Kęstutis Urba.

Vaikų literatūros premiją 2004 m. įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija. Šia premija norima paskatinti Lietuvos rašytojus kurti vaikams. Taip pat siekiama įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų bei asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.

Dviejų dalių premija skiriama už nuopelnus vaikų literatūros srityje ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje. Premijos dydis – 100 MGL (šiemet tai 4000 eurų). Už kūrybą skiriama 2400 eurų, už vaikų skaitymo skatinimą 1600 eurų.

Paprastai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Vaikų literatūros premija įteikiama balandžio 2-ąją, Tarptautinės vaikų knygos dieną. Tačiau dėl karantino įteikimas nukeltas.

 Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos informacija

Programą įgyvendina