Skaitymo metai - Naujienos:Liudo Dovydėno literatūrinė premija skirta rašytojui Markui Zingeriui

Naujienos

2018-07-26
Liudo Dovydėno literatūrinė premija skirta rašytojui Markui Zingeriui


Žymaus XX amžiaus rašytojo Liudo Dovydėno literatūrinė premija, kuria apdovanojamas geriausio naujo lietuviško romano autorius, šiemet skirta rašytojui Markui Zingeriui. Kūrėjas įvertintas už romaną „Aš sėdėjau Stalinui ant kelių“, kurį išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Šiemet premijai taip pat siūlytas Liutauro Degėsio romanas „Tavo rytoj buvo vakar“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Gabijos Grušaitės kūrinys „Stasys Šaltoka: vieneri metai“ („Lapas“), Viliaus Kočiubaičio romanas „Afganistano daktaras“ („Alma littera“) ir Undinės Radzevičiūtės „Kraujas mėlynas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

Vertinimo komisijoje dalyvavo Premijos mecenatas Jonas Dovydėnas, jo deleguota atstovė Kristina Sabaliauskaitė, Lietuvos rašytojų sąjungos atstovai – Laimantas Jonušys ir Danielius Mušinskas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto narė Elžbieta Banytė.

Premiją laimėjęs M. Zingerio romanas „Aš sėdėjau Stalinui ant kelių“ apibūdinamas kaip „epinis nostalgiškas pasakojimas apie senovinę „Kauno Lietuvos“ šeimą ir nenumaldomas aplinkybes, lemiančias žmogaus gyvenimo kelią“. Knyga apima septynis dešimtmečius, joje pasakojama apie buržuazinės prieškario Lietuvos dinastijos žlugimą, jos palikuonių likimą sovietmečiu ir šių dienų Lietuvoje.

Kasmetinę Liudo Dovydėno premiją 2008 m. įsteigė Lietuvos rašytojų sąjunga, įamžindama žymaus lietuvių prozininko, Valstybės premijos laureato (1936 m.) Liudo Dovydėno (1906–2000) atminimą. Premija skiriama konkurso būdu už geriausią naują lietuvišką romaną, išleistą per praėjusius kalendorinius metus.

Markas Zingeris – vienuoliktasis šios premijos laureatas. Praėjusiais metais premiją pelnė rašytojas Sigitas Parulskis už romaną „Nutylėtų lelijų miestas“, kurią 2016-aisiais išleido „Alma littera“. Liudo Dovydėno premija taip pat apdovanoti rašytojai Birutė Jonuškaitė už romaną „Maranta“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Kristina Sabaliauskaitė už „Silva rerum III“ ir visą trilogiją (išleido „Baltos lankos“), Grigorijus Kanovičius už „Miestelio romansas“ („Tyto alba“), Donaldas Kajokas už „Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys“ („Tyto alba“), Vladas Kalvaitis už „Sustiprinto režimo barakas“ („Kauko laiptai“), Valdas Papievis už „Eiti“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Vytautas Martinkus už „Žemaičio garlėkys“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Leonardas Gutauskas už „Daiktai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Romualdas Granauskas už „Rūkas virš slėnių“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

Programą įgyvendina