Skaitymo metai - Naujienos:2012 m. Vaižganto premija įteikta P. Dumšienei

Naujienos

2012-09-25
2012 m. Vaižganto premija įteikta P. Dumšienei


Dumšienė, Perpetua. Dulkėto erškėčio ugny: knyga apie poetą Antaną Kalanavičių: prisiminimai, laiškai, dokumentai. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012. – 439. – ISBN 978-9986-39-706-9

Šių metų Vaižganto vardo literatūrine premija apdovanota Perpetua Dumšienė už parengtą knygą apie poetą Antaną Kalanavičių „Dulkėto erškėčio ugny“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012).

Vaižganto vardo premija skiriama lietuvių rašytojui arba žurnalistui už sėkmingą literatūros ir žurnalistikos (dokumentinės prozos arba literatūrinės publicistikos) dermę, vertinant praėjusių dvejų kalendorinių metų kūrybą. Premija įteikta rugsėjo 22 d., tradicinio respublikinio renginio „Vaižgantinės“ metu Anykščių rajono Svėdasų seniūnijos Malaišių kaime – Juozo Tumo-Vaižganto gimtinėje.

2002 metais, minėdamos Lietuvių rašytojų ir žurnalistų sąjungos 80-metį, Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija įsteigė kasmetinę Vaižganto premiją. Premijos laimėtoją nustato vertinimo komisija, kurią sudaro Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos valdyba, skirdami po tris atstovus iš kiekvienos organizacijos. Vaižganto premija teikiama kasmet Malaišiuose minint Juozo Tumo-Vaižganto gimtadienį. Laureatui įteikiamas diplomas, medalis ir 1000 litų premija.

Šiemet premija teikiama vienuoliktąjį kartą. Pirmuoju šios literatūrinės premijos laureatu 2002 m. tapo poetas Gintautas Iešmantas. Vaižganto premija taip pat apdovanoti Rimantas Vanagas (2003), Gintarė Adomaitytė (2004), Laimonas Tapinas (2005), Viktorija Daujotytė (2006), Jonas Mikelinskas (2007), Filomena Taunytė (2008), Justinas Marcinkevičius (2009), Juozas Kundrotas (2010) ir Liudvikas Jakimavičius (2011).

„Dulkėto erškėčio ugny“ – knyga apie poeto Antano Kalanavičiaus (1945-1992) gyvenimą ir kūrybą. A. Kalanavičiaus poezijos rinktinė „Ne akmenys guli“ buvo išleista 1994 metais. Jo poezija jau įsitvirtino skaitančios visuomenės sąmonėje, literatūros tyrinėtojų ir mokslininkų publikacijose bei mokyklų literatūros programose. Rankraštinis palikimas jau sutvarkytas ir prieinamas visuomenei.

Šioje knygoje – poeto gyvenimo ir kūrybos istorija. Knygoje jungiasi pasakojimas, prisiminimai, laiškai, publikacijos, dienoraščiai, dokumentai. Leidinyje gausu dokumentų faksimilių, meninių nuotraukų iš poeto tėviškės. Atskiras skyrius paskirtas garsaus baltisto, šveicarų profesoriaus J. P. Locherio pasisakymams apie poeto A. Kalanavičiaus kūrybą, publikuojama ir jo paskaita.

Programą įgyvendina