Skaitymo metai - Naujienos:Festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo 2013“ nugalėtojai

Naujienos

2013-10-08
Festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo 2013“ nugalėtojai


Pirmąjį spalio savaitgalį Druskininkuose vyko dvidešimt ketvirtasis tarptautinis poezijos festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“. Jo tema „Politinis korektiškumas ir poezija“.

Šeštadienį, spalio 5 d., baigiamajame festivalio vakare buvo paskelbti laureatai ir konkursų nugalėtojai. Pagrindinis festivalio apdovanojimas – Jotvingių premija – paskirtas poetui Jonui Kalinauskui už eilėraščių rinkinį „Mano sodo vagis“ („Kauko laiptai“, 2013). Tai tryliktoji žinomo poeto, 2011 m. festivalio „Poezijos pavasaris“ laureato knyga. Pagrindinė jos tema – aštriai juntamas laikas, gyvybė ir jos nykimas, kaita, persimainant į naujus pavidalus.

Jotvingių premija skiriama kasmet už per pastaruosius dvejus metus išleistą geriausią poezijos knygą (skaičiuojant nuo vieno Poetinio Druskininkų rudens festivalio iki kito). J. Kalinauskas – dvidešimt devintasis šios premijos laureatas. Pirmasis pagrindinį festivalio apdovanojimą pelnė Kornelijus Platelis (1985). Šiuo apdovanojimu taip pat yra pagerbti Rimvydas Stankevičius (2012), Alfonsas Andriuškevičius (2011), Viktorija Daujotytė (2010), Valdemaras Kukulas (2009), Aidas Marčėnas (2008) ir kiti.

Jaunojo Jotvingio premija įteikta debiutantei Ramunei Brundzaitei (g. 1988) už eilėraščių rinkinį „Drugy, mano drauge“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2013). Tai 2013 metų „Pirmosios knygos“ konkurso viena iš dviejų poezijos knygų-nugalėtojų.

Jaunojo jotvingio premija skiriama už geriausią jauno autoriaus (iki 35 metų amžiaus imtinai) originaliosios poezijos, verstinės poezijos ar poezijos kritikos knygą, išleistą per pastaruosius dvejus metus (skaičiuojant nuo vieno Poetinio Druskininkų rudens festivalio iki kito). R. Brundzaitė –šešioliktoji Jaunojo jotvingio premijos laureatė.  Šia premija anksčiau apdovanoti Indrė Valantinaitė (2012), Marius Burokas (2011), Antanas Šimkus (2010), Giedrė Kazlauskaitė (2009), Dainius Gintalas (2008) ir kiti.

2013 metų Jotvingio vardas už gyvenimo tekstus po mirties suteiktas poetui Stasiui Stacevičiui (1959 – 2012).

Festivalio metu buvo apdovanotas ir geriausiai jaunųjų kūrėjų skaitymuose pasirodęs poetas. Juo šiemet tapo ir Antano A. Jonyno skirtą prizą gavo poetas Mantas Balakauskas, taip pat geru žodžiu už poeziją paminėti ir leidyklos „Vario burnos“ knygomis apdovanoti Tomas Petrulis ir Mindaugas Kirka.

Anoniminio teminio eilėraščio „Nepatogus eilėraštis“ konkurse III-ąją vietą laimėjo Dovilė Zelčiūtė, II-ąją – Birutė Jonuškaitė, I-oji vieta skirta nebuvo.

Vieno anoniminio eilėraščio konkurse vietos pasiskirstė taip: V-ąją vietą pasidalijo trise – latvių poetė Ingmara Balode (vertė Erika Drungytė), Vainius Bakas ir Neringa Dangvydė. IV-oji ir III-oji vietos neskirtos, o II-ąją vietą laimėjo du autoriai – Mindaugas Nastaravičius ir ispanų poetas Jesus Munnariz (vertė Edgaras Platelis). I-oji vieta taip pat skirta nebuvo.

Nerimtojo eilėraščio konkursą laimėjo poetas Simonas Bernotas.

„Poetinis Druskininkų ruduo“ – tai tarptautinis metinis literatūros festivalis, pirmoje spalio mėnesio pusėje rengiamas Druskininkuose ir Vilniuje. 1990 metais jį pradėjo rengti Lietuvių P.E.N. centras, o 2001 metais visą vadybą perėmė visuomeninė organizacija „Poetinis Druskininkų ruduo". Centras „Dainava" ir Lietuvių P.E.N. centras taip pat prisideda. Laikui bėgant renginys tapo populiarus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, jį pamėgo literatai ir publika.

Šiemet festivalio renginiai buvo tiesiogiai transliuojami internetu. Jų įrašus galima rasti čia: „Poetinis Druskininkų ruduo 2013“.

Programą įgyvendina