Skaitymo metai - Naujienos:Per Lietuvą nusiris skaitymo banga

Naujienos

2024-04-23
Per Lietuvą nusiris skaitymo banga


Šiandien, balandžio 23 d., minima Pasaulinė knygos diena, o lygiai po dviejų savaičių švęsime kitą, Lietuvai ir knygos žmonėms ne mažiau svarbią  – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

Gegužę, tikimasi, jau lepinsimės šiluma, tad skaityti galima bus parkuose, skveruose, kiemuose, todėl jau šiandien pradedame laukti ir gegužę skelbiame skaitymo mėnesiu. Prie visuotinės skaitymo iniciatyvos kviečiami jungtis visi.

1904 m. gegužės 7 d., prieš 120 metų, Lietuvoje panaikintas draudimas leisti lietuvišką spaudą lotyniškomis raidėmis. Po sudėtingų 40 metų ir aktyvaus tautinio judėjimo bei pasipriešinimo, Lietuva atgavo lietuvišką spaudą, vėl pradėtos leisti knygos lietuvių kalba. Įdomu, kad spaudos lietuviškais rašmenimis draudimo laikotarpiu lietuvių spauda augo, o carizmui priešiškos literatūros tik daugėjo. Būtent šiuo laikotarpiu imta leisti leidinius „Aušra“, „Varpas“, „Lietuviškas balsas“.

Akcija „Lietuva skaito“ sumanyta paminėti šią datą. Laukiant Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos, šiemet prisijungti prie akcijos kviečiama jau dešimtą kartą. Drauge švęsime 120 spaudos atgavimo metų.

Gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, kviečiama skaitymo bangą sukelti visoje Lietuvoje ir lietuvių bendruomenėse kitose šalyse: skaitykite kokį norite kūrinį ir kur norite, vienintelė sąlyga – skaitykime knygas lietuvių kalba. Kviečiamos prisijungti visos Lietuvos mokyklos ir vieną pamoką gegužės 7-ąją skirti skaitymui savo malonumui – tebūnie tai knyga ne iš programos sąrašo, o pasirinkta jūsų pačių arba rekomenduota draugų. Skaitykite klasėse, salėse, mokyklų stadionuose ar kiemuose.

Gegužės 7–31 d. organizatoriai pakvies į nuotolines pamokas su leidėjais. Jas mokiniams ves leidyklos „Baziliskas“, „Misteris Pinkmanas“, „Slinktys“, „Terra publica“, „Tikra knyga“, „Žalias kalnas“, leidėja ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkė Audronė Macijauskienė.

Šį mėnesį mokykloms bus padovanoti ir dvidešimt penki pasimatymai su rašytojais. Juose dalyvaus Evelina Daciūtė, Tomas Dirgėla, Ilona Ežerinytė, Selemonas Paltanavičius, Jurga Vilė, Justina Žvirblytė ir kiti. Jau dabar užsukę čia galite atsisiųsti smagių akcijai skirtų plakatų, juos atsispausdinti ir pasikabinti savo mokyklose, bibliotekose ar bendruomenių susibūrimo vietose.

Be to, organizatoriai dovanos Lietuvos leidėjų asociacijos narių knygas (simboliškai jų turi net 120): kvies dalyvauti konkursuose, aktyviai stebėti „Instagram Reels“, lauks jūsų užfiksuotų akimirkų su knyga (žymėkite @lietuva.skaito) – išradingiausių, įdomiausių, smagiausių kadrų siuntėjus apdovanos knygomis ir skirtukais, akcijos maišeliais.

Informaciją sekite akcijos „Lietuva skaito“ feisbuko ir instagramo platformose:

https://www.facebook.com/lietuvaskaito

https://www.instagram.com/lietuva.skaito

Akciją „Lietuva skaito“ organizuoja Lietuvos leidėjų asociacija (LLA) ir Lietuvos spaustuvininkų asociacija. LLA veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Programą įgyvendina