Skaitymo metai - Naujienos:Šiaurinės bibliotekos skaitytojai rinko Metų knygą

Naujienos

2017-03-01
Šiaurinės bibliotekos skaitytojai rinko Metų knygą


Kasmet vykstantys tradiciniai Metų knygos rinkimai, skatinantys domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, Šiaurinėje bibliotekoje taip pat tapo tradicija. Mes teikėme paraišką knygoms įsigyti bei renginiams organizuoti, kuriuose pristatomos akcijos knygos.

Patenkinus paraišką džiaugėmės papildę bibliotekos fondą ir pradžiuginę mažuosius skaitytojus naujomis knygomis. Iškalbingas reklaminis plakatas pakvietė visus vaikus skaityti, diskutuoti, kurti ir balsuoti už labiausiai patikusią vaikų kategorijos knygą.

Pirmoji pristatyta knyga – Selemono Paltanavičiaus „Maži ežiuko sapnai“. Paklausyti skaitomų ištraukų atvyko lopšelių-darželių „Žibutė“ ir „Taika“ priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai su auklėtojomis. Šioje knygelėje gamtininkas ir rašytojas S. Paltanavičius mažiesiems smalsuoliams surašė tai, ką sapnuoja jų draugai gyvūnai. Taip atsirado ežiukas, kurio maži spalvoti sapnai, nupiešti dailininkės Linos Eitmantytės-Valužienės, atsidūrė realiame pasaulyje. Perskaitytos ištraukos sužadino darželinukų smalsumą bei norą sužinoti, kas ežiukui nutiko toliau, kokie nuotykiai ir atradimai jo dar laukia. Ar vaikai atidžiai klausėsi skaitomų istorijų  patikrinome, surengę mini viktoriną. Vaikai atsakė į bibliotekininkės klausimus: Ar aidas miega? Kur pradingo adatėlės? Kaip ežiukas sugalvojo sušildyti mėnulį? Mažieji skaitytojai apibūdino ežiuko charakterio bruožus: smalsus, geros širdies, draugiškas, mielas.

Aktyvus  ikimokyklinukų dalyvavimas viktorinoje parodė, kad buvo atidūs ir puikiai suprato skaitomą turinį. Bibliotekininkė vaikams pasiūlė sukurti ežiuko portretą neįprasta piešimo technika – tušu ir dantų krapštukais. Linksmi ir gražūs darbeliai iškeliavo į darželį. O bibliotekos erdvę papuošė vaikų piešiniai, iliustruojantys S. Paltanavičiaus knygą, nupiešti po renginio.

Nadios Kovaliovos paveikslėlių knygą „Meškis ir Žąsis“ priešmokyklinės grupės vaikučiai įveikė savarankiškai, nes ji skirta mažajam skaitytojui, pradedančiam  skaityti. Mielos ir jaukios knygos iliustracijos, trumpi sakinukai, didžiosios raidės, herojai Meškis ir Žąsis labai patiko vaikams. Mažieji renginio dalyviai suvaidino knygelėje aprašytas istorijas, kalbėjo apie draugystę ir atliko nepaprastą užduotį – atspėjo siužeto pabaigą.

Gendručio Morkūno filosofinės knygos „Traškančios žvaigždės“ pristatymo metu  skaitėme ištraukas, užmerkę akeles bandėme įsivaizduoti kaip traška žvaigždės, spėliojome, kas dar galėtų traškėti kaip žvaigždės. Kartu su vaikais samprotavome apie ligas ir mirtį, apie vaikus ir karą. Diskutavome, ką gali padaryti vaikai, kad sustabdytų karą. Diskusijos parodė, kad darželinukai geba kalbėtis rimtomis temomis.
 

Aido Jurašiaus knyga „Akmenukų pasakos“ – antrojo Nacionalinio vaikų literatūros konkurso (2015 m.) pirmosios premijos laimėtoja ir Metų knygos rinkimų 2016 nominantė. Klaipėdoje gyvenantis autorius užrašė tikrų akmenukų istorijas. Jis įsitikinęs, kad kiekvienas gali išgirsti ką pasakoja akmenukai, tik reikia atidžiai paklausyti. Taip ir pasielgė vaikai. Kiekvienas atsinešė po akmenuką, sušildė delniukuose ir netrukus sukūrė savo akmenuko pasaką. Visi dalyviai noriai papasakojo „išgirstą“ pasaką. Visų pasakojimai buvo nepapratai įdomūs ir bibliotekininkė pasiūlė vaikų sukurtas pasakas užrašyti ir išsiųsti į interneto svetainę „Akmenukų pasakos“.
 

Jurgos Baltrukonytės knyga „Filmukai“ pasakoja penkias visiškai skirtingas istorijas ir kviečia vaikus kurti bei vaidinti kartu. Autorės tikslas – atitraukti vaikus nuo kompiuterio ar televizoriaus ekranų. Pamokančios, nuoširdžios trumpos istorijos pasakoja apie svarbius dalykus – draugystę, meilę, užuojautą, pasiaukojimą. Knygoje džiugina gausybė užduočių, kurias galima spręsti susėdus visai šeimai. Nusprendėme knygą pristatyti mirioramos pagalba. Miriorama – tai daug vaizdų. Senovėje kaimo mugėse rodydavo vaikams įvairias istorijas tokiose dėžėse. Tai įdomu ir ją gali pasidaryti kiekvienas iš medienos, kartono – tai savotiškas ekranas ir filmas. Bibliotekos darbuotojų sukurta miriorama pristatyta Socialinių paslaugų centro lankytojams. Visiems kartu piešti ir žiūrėti istorijas buvo labai smagu.

Pristatę visas knygas konkursantes, pakvietėme vaikus į baigiamąjį renginį balsuoti už labiausiai patikusią knygą. Visos knygos sulaukė savo gerbėjų, tačiau daugiausiai šypsenėlių surinko J. Baltrukonytės knyga „Filmukai“. 

Larisa Fofonovienė,
 Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos

vyresn. bibliotekininkė

Programą įgyvendina