Skaitymo metai - Naujienos:Forumas „Šiaurės vasara. Paauglystė“: nuo draudžiamų knygų iki ekologinio nerimo

Naujienos

2021-07-28
Forumas „Šiaurės vasara. Paauglystė“: nuo draudžiamų knygų iki ekologinio nerimo


Rugpjūčio 13–15 dienomis į Biržų krašto muziejų „Sėla“ sugrįžta literatūros forumas „Šiaurės vasara“, kurio tema šiemet – „Paauglystė“.

Paauglystė dažniausiai yra įvardijama kaip greitų bei esmingų psichologinių ir fiziologinių pasikeitimų laikotarpis. Šiuo metu žmogus susiduria su vidiniu poreikiu įtvirtinti save ir savo tapatybę, atsiskirti nuo savo globėjų, atskleisti savąsias galimybes. Paauglystėje baigia formuotis svarbios žmogaus savybės, vėliau lemsiančios jo vaidmenį ne tik jo paties ir artimos aplinkos gyvenime, bet ir visuomenėje. Tačiau nepaisant aukščiau paminėtų svarbių pokyčių žmogaus gyvenime šis periodas per mažai apmąstomas ir todėl sunkiai suprantamas.

Tema iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti keista ir netinkama „Šiaurės vasaros“ forumui, tačiau paauglystės etapą arba reiškinius galime identifikuoti visose visuomenėse ir pačiuose įvairiausiuose šiose visuomenėse vykstančiuose procesuose, pradedant užsienio politika, ekonomika ir baigiant kinu bei, savaime aišku, literatūra. Kaip jau minėta, šiems procesams iki šiol skiriamas per mažas dėmesys. Kaip antai, kalbant apie literatūrą, užtenka paanalizuoti nenuoseklumus „Metų knygos“ rinkimų paauglių penketukuose. Kartais konkurse dalyvauja penkios knygos, kartais – trys arba dvi. Ne vienais metais yra susiklosčiusi keista situacija, jog paauglių knygų tiesiog nėra. Patys leidėjai neretai sako, jog paaugliai yra sudėtinga, sunkiai prognozuojama kultūros vartotojų grupė.

Taigi, kaip ir ką apie paauglystę kalba literatūra? Kaip kuriami filmai paaugliams ir apie paauglius? Kaip susitelkimas į specifinę auditoriją daro įtaką kino kalbai bei literatūrinės raiškos priemonėms? Kokios aplinkybės lemia paauglių sprendimą, koks meno kūrinys yra „kietas“, o koks – „visiškas šlamštas“?

O kaip paauglystės reiškinys padeda interpretuoti įvairiose visuomenėse bei kultūrose vykstančius procesus? Ką reiškia sąvoka „visuomenių paauglystė“ – ar kalbėdami apie Ukrainą ir ypač Baltarusiją, o taip pat apie šiuo metu šiose visuomenėse vykstančius procesus, galime operuoti paauglystės sąvoka kaip analitine kategorija? Ar Lietuva Europos Sąjungoje, vertinant valstybės savęs suvokimą Bendrijoje ir jos politinio elito kuriamus elgsenos modelius, jau yra brandi šalis, o gal vis dar išgyvena savotišką paauglystės etapą?

Ne mažiau svarbūs klausimai yra susiję su šiandienos paauglių savivoka ir jų kuriamu santykiu su pasauliu. Kaip jauni žmonės reaguoja į klimato kaitą? Ar tai tiesiog madinga tema, o gal jaunimui iš tiesų esmingai rūpi pasaulio ateitis?  Kaip kalbėtis su jais apie didžiąsias paauglių baimes ir lūkesčius mokykloje, jeigu norime susikalbėti ir su suaugusiais?

Šie ir kiti klausimai bus keliami šių metų forume „Šiaurės vasara“.

Netrūks ir prieskonių, kurie tampa forumo neatskiriama dalimi. Poetas ir vertėjas, profesionalus skaitytojas Marius Burokas forumo dalyviams ir klausytojams išsiuntė anketą, klausdamas apie mėgstamiausias ir slapčia skaitytas paauglystės knygas. Tad viso forumo metu veiks tokių knygų biblioteka, ją suformuos knygynas „Mint Vinetu“, o šeštadienio vakare rašytojai skaitys ištraukas iš jų. Festivalio metu vyks literatūrinių krepšelių paroda, vėl bus kviečiam į uogienių aukcioną, žiūrimas Giedrės Beinoriūtės filmas „Pokalbiai rimtomis temomis“, šeštadienį kvies diskoteka ant pilies laiptų, jau trečią kartą bus įteikta Tropo premija, kuriai visi galima teikti pasiūlymus iki rugpjūčio 6 dienos.

Į skaitymus ir susitikimus kvies kūrėjai Giedrė Beinoriūtė, Marius Burokas, Giedrė Kazlauskaitė, Sara Poisson, Alvydas Šlepikas, Kotryna Zylė, Agnė Žagrakalytė. Pranešimus paauglystės tema rengia rašytoja, žurnalistė Gintarė Adomaitytė; literatūros, vizualumo ir kino tyrinėtoja Natalija Arlauskaitė; kultūros antropologas Donatas Brandišauskas; politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris; vertėja, literatūros kritikė Rasa Drazdauskienė; filosofas Dalius Jonkus; literatūros kritikė Eglė Kačkutė; karo istorijos tyrinėtojas Kęstutis Kilinskas; diplomatas Rytis Martikonis; psichologas psichoterapeutas Timas Petraitis; aplinkos psichologas Mykolas Simas Poškus, kultūros istorikas Aurimas Švedas. Apie švietimo iššūkius kalbėsis paauglių mėgstami mokytojai Elžbieta Banytė ir Mindaugas Nefas.

Visi forumo renginiai yra nemokami.

Forumą organizuoja Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija bendradarbiaudama su Biržų krašto muziejumi „Sėla“ ir Biržų rajono savivaldybe. Finansinis forumo rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.

Daugiau informacijos rasite forumo „Šiaurės vasara“ feisbuko paskyroje.

 

P R O G R A M A

Viso Forumo metu vyks literatūrinių krepšelių paroda, veiks mėgstamiausių, draustų, slapčiomis skaitytų paauglystės knygų biblioteka, „Mint Vinetu“


Penktadienis. Rugpjūčio 13-oji

15.00 Ekskursija rašytojo Kazio Binkio memorialinėje ekspozicijoje. Vilties g. 9, Papilys
 

Muziejus „Sėla“, II aukšto arkada

19.00 Forumo atidarymas

 • Tropo premijos įteikimas
 • Baltarusijos ženklai. Pristato Aurimas Švedas, Julijos Cimafejevos dienoraščio ištraukas skaito dienoraščio vertėjas Marius Burokas

20.00 Kalbasi rašytojos: Agnė Žagrakalytė ir knygų vaikams ir paaugliams kūrėja Kotryna Zylė


Šeštadienis. Rugpjūčio 14-oji


Muziejus „Sėla“, Biržų pilies arsenalas

10.00–11.30 Seminaras-diskusija. Veda Rūta Kačkutė

 • Sara Poisson „Augimo grožis ir bjaurastis: augliai, kurių nebuvo“
 • Eglė Kačkutė-Hagan „Mergaičių paauglystės perrašymas šiuolaikinėje moterų literatūroje“
 • Timas Petraitis „Pasitinkant brandą, paleidžiant paauglystę“

11.30–12.00 Pertrauka

12.00–13.30 Seminaro-diskusijos tęsinys. Veda Laima Kreivytė

 • Dalius Jonkus „Brendimo fenomenologija“
 • Rasa Drazdauskienė „Mes jų amžiuje: jaunimas kaip naujieji paaugliai“
 • Natalija Arlauskaitė „Skaičiuojame kartas: ką ir kaip mato karo komiksai?“

13.30–14.30 Pertrauka

14.30–16.00 Seminaro-diskusijos tęsinys. Veda Aurimas Švedas

 • Rytis Martikonis „Lietuvos paauglystė Europos Sąjungoje“
 • Donatas Brandišauskas „Perėjimo apeigos ir tapsmas kartu su elniais Rytų Sibire“
 • Mykolas Simas Poškus „Ekologinis nerimas tarp paauglių – ko link veda visuomenės gąsdinimas niūria ateitimi?“

16.00–16.30 Pertrauka

16.30–17.30 Uogienių aukcionas. Veda Alvydas Šlepikas

17.30–19.00 Pertrauka
 

Muziejus „Sėla“, II aukšto fojė

19.00–20.30 Giedrė Beinoriūtė. Pokalbis apie paauglystę kine ir filmo „Pokalbiai rimtomis temomis“ peržiūra

Naktinėjimai
 

Muziejus „Sėla“, II aukšto arkada. Pokalbiai ir skaitymai

20.30 „Šviesa po kaldra“. Rašytojai ir forumo dalyviai skaito ištraukas iš mėgstamiausių, draustų, slapčiomis skaitytų knygų. Veda poetai Marius Burokas ir Giedrė Kazlauskaitė.

Muziejus „Sėla“, I aukšto arkada

22.00 Diskoteka. DAFT PÁNKAI
 

Sekmadienis. Rugpjūčio 15-oji
 

Muziejus „Sėla“, Biržų pilies arsenalas
 
11.00–12.45 Seminaras-diskusija. Veda Rūta Elijošaitytė-Kaikarė

 • Gintarė Adomaitytė „Adriano Moulo bei kitų dienoraštininkų džiaugsmai ir kančios“
 • Vytautas Bruveris „Ukraina ir Baltarusija: kiek truks brendimo kančios?“
 • Kęstutis Kilinskas ir Aurimas Švedas „Paauglystė karo smurto ir militarizacijos perspektyvoje“

12.45–13.00 Pertrauka
 

Muziejus „Sėla“, pieva prie Biržų pilies arsenalo

13.00–14.00 Mindaugas Nefas ir Elžbieta Banytė „Mokytojas: tarp prižiūrėtojo ir bičiulio?“

Programą atsisiųsti galite čia.
 

Programą įgyvendina