Skaitymo metai - Naujienos:Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. PROZOS KNYGOS

Naujienos

2024-03-12
Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. PROZOS KNYGOS


Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantus plačiau pristato ekspertų komisijos nariai. Šį kartą pristatomi kategorijos „Prozos knygos“ nominantai.


Manto Adomėno romaną „Moneta & labirintas: romanas“ („Baltos lankos“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė literatūrinių renginių organizatorė Jurga Mandrijauskaitė.

Manto Adomėno romanas pirmiausia turi netikėtumo efektą. Sunku patikėti, kad debiutuojantis autorius gali imtis tokio ambicingo, daugiasluoksnio, didelės apimties, skirtingų temų ir žanrų kūrinio, kurį galima skaityti kaip kupiną veiksmo, įtampos šnipų romaną arba kaip pagrindinio herojaus brendimo istoriją, arba kaip tam tikrų Lietuvos istorinių laikotarpių sankirtų atspindį. Kartu šis romanas stiprus literatūrine ir intelektualine prasme. Autorius rašo turtinga kalba, tekste apstu literatūrinių, kultūrinių, skirtingų laikmečių nuorodų, intertekstų, citatų. Pagrindinis veiksmas sukasi apie žvalgybos darbo ypatumus, Lietuvos politikos užkulisius, bet nestinga ir filosofinių, ezoterinių, psichologinių sluoksnių, net magiškojo realizmo, lemiančio šalių ir šios istorijos herojų likimus.

Manto Adomėno knygą galima vadinti lietuviškąja Dano Browno ir Umberto Eco stilių sinteze arba intelektualiu šnipų romanu, kurio tęsinio laukia labai didelis jo gerbėjų būrys.
 
 

 

Danutės Kalinauskaitės romaną „Baltieji prieš juoduosius“ („Tyto alba“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė rašytoja, vertėja, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus doktorantė Akvilina Cicėnaitė.

Pirmasis ilgai lauktas novelistės Danutės Kalinauskaitės romanas neskubria tėkme vinguriuoja pro pamirštus devyniolikto amžiaus vardus, pro negailestingą dvidešimto amžiaus laiką, pro dabartybę, užčiuoptą su švelniu sąmoju ir (savi)ironija. „Baltieji prieš juoduosius“ – tai prarastų giminės vardų archyvas, kai įvardijimo pastanga yra ir noras laikytis už sprūstančių iš rankų daiktų bei pavidalų, per žodžius išlikti ir išsaugoti savo istoriją. Tai besiskleidžianti tiek asmeninės, tiek kolektyvinės atminties geografija. Tai švelnus motinos ir dukros ryšio trapumas, nutvilkantis artėjančio praradimo geluonimi. Lėto ir ilgo degimo tekstas leidžia užčiuopti tvinksintį epochos laikrodį ir kartu suteikia prieglobstį nuo laiko tironijos. Tvirta ranka rašytoja vedasi mus pasakojimo vingiais darsyk įrodydama savo meistriškumą, atsidavimą ir atsakomybę tekstui, kiekvienam jo sakiniui.
  
 


Undinės Radzevičiūtės romaną „Pavojingi žodžiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narys rašytojas Vidas Morkūnas.

Gausios kultūrinės aliuzijos, laki vaizduotė ir kandi ironija satyros sparnais užkelia Undinę Radzevičiūtę į dar vieną jos kūrybos viršukalnę. Skaitytojui jau gerai pažįstamas rašytojos visraktis: vieno dviejų sakinių pastraipos ir dažniausiai lakoniški bei visada taiklūs dialogai – šį kartą atrakina dabar jau devynių knygų autorei, daugelio svarių literatūrinių apdovanojimų laureatei operos teatro duris...
 
   


Alvydo Šlepiko apsakymų knygą „Namas anapus upės“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narys rašytojas Vidas Morkūnas.

Iki skausmo gera Alvydo Šlepiko proza, dreifuojanti tarp rūstaus realizmo ir negailestingo sarkazmo, pakylėta santūrių vaizduotės protrūkių ir įžeminta žmogiškų pojūčių bei jausmų, itin tikslių detalių. Mūsų būtis, mūsų pasaulio tikrovė neįsivaizduojama be paslapties, ir būtent paslaptis vos vos juntamai alsuoja dažname naujojo A. Šlepiko rinkinio apsakyme.

Autorius, pripažintas mūsų poezijos ir prozos meistras, pelnęs daugybę literatūrinių premijų, verstas į aibę užsienio kalbų, nuo pat pirmosios rinkinio pastraipos pažada skaitytojui teksto malonumą ir savo pažadą garbingai ištesi.

  


Jurgos Tumasonytės  novelių romaną „Naujagimiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos pirmininkas rašytojas, literatūrologas Saulius Vasiliauskas.

Naujoji prozininkės Jurgos Tumasonytės knyga „Naujagimiai“ darsyk paliudija šios autorės reikšmę lietuvių literatūrai – tai, sakyčiau, viena įsimintiniausių pastarojo laiko knygų, kurią skaitant sykiais užsimiršti, kad ji parašyta lietuvių autorės.

Ši knyga turi visus geriems tekstams deramus sandus: išradingą struktūrą, kalbos jausmą, vaizduotę, intrigą, žaismę, sykiu gebėjimą natūraliai keliauti skirtingais istoriniais laikotarpiais – daliai veikėjų per juos „augant“ ir taip veriant skirtingus gyvenimus bei pasakojimus į vieną vėrinį – išrenkant tik tam tikras laikmetį ir charakterius atspindinčias detales, bet teksto bereikalingai neperkraunant.

Pasakojimai „Naujagimiuose“, subtiliai dekonstruodami socialinius ir kultūrinius sluoksnius, tarsi užklausia kiekvieno mūsų, ką esame paveldėję ir kiek galime ir gebame veikti savarankiškai. Atskirai pažymėtina ir tekstų tematinė dinamika: dalis istorijų pasižymi gana tamsia nuotaika, pavyzdžiui, įtaigiai ir šiurpiai vaizduojamomis mirtimis, karu, dalis – satyriškumu, pokštais, nuotaikingais dialogais: greta rašytojos kūrybai būdingo teksto realybės sąlygiškumo, mistinio lygmens čia rasime dar ryškesnį savito humoro ar net grotesko braižą, vietomis šiek tiek priminusį Lietuvoje jau pamėgtą estų prozininką Andrų Kivirähką.

Gyva, nenuobodi, įsimintina knyga.

 

***
Už labiausiai patikusias knygas skaitytojai gali balsuoti iki 2024 m. balandžio 23 d. interneto svetainėje metuknyga.lt, portale LRT.lt, elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu, laiškus siųsdami adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius.

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos rašytojus kurti, o leidėjus – leisti kokybišką literatūrą įvairaus amžiaus žmonėms, skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių gyventojus skaityti, užtikrinti skaitymą skatinančios aplinkos kūrimą ir meniškai vertingos literatūros prieinamumą.

Akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Akcijos partneris – Lietuvos leidėjų asociacija. Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Akcija yra Skaitymo skatinimo programos, kurią finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, dalis.

Programą įgyvendina