Skaitymo metai - Naujienos:Pagerbti vaikų ir jaunimo literatūros kūrėjai

Naujienos

2017-04-03
Pagerbti vaikų ir jaunimo literatūros kūrėjai


Balandžio 2-ąją – Tarptautinę vaikų knygos dieną – Nacionaliniame dramos teatre pagerbti reikšmingiausių 2016 metų vaikų ir jaunimo knygų kūrėjai – rašytojai, dailininkai iliustruotojai, vertėjai, taip pat skaitymo skatinimo propaguotojai bei vaikų ir jaunimo knygų tyrėjai.

Už geriausias ir reikšmingiausias 2016 metų vaikų ir paauglių knygas Vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus sudarytos ekspertų komisijos skyrė devynias premijas.
 
Prano Mašioto premija apdovanota Ilona Ežerinytė už geriausią metų vaikų ir paauglių knygą „Sutikti eidą“ (leidykla „Alma littera“); Antroji premija įteikta Tomui Dirgėlai už geriausią knygą vaikams „Domas ir Tomas“ (leidykla „Tyto alba“); Geriausios metų knygos mažiausiems skaitytojams premija – Giedrei Rakauskienei ir Jurgai Šulskytei, sukūrusioms paveikslėlių knygą „Dramblys ir antis“ (labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“); Domicėlės Tarabildienės premija – už gražiausią metų knygą – Aušrai Kiudulaitei, iliustravusiai Evelinos Daciūtės knygą „Laimė yra lapė“ (leidykla „Tikra knyga“); premija už meniškiausias dvispalves iliustracijas – Daliai Karpavičiūtei, iliustravusiai Monikos Krikštopaitytės knygą „Kultūringa pelė Stasė“ (Modernaus meno centras); Aldonos Liobytės premija – už reikšmingiausią metų debiutą – Ilonai Ežerinytei už pasakų knygą vaikams „Šunojaus diena“ (labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“); Adomo Druktenio premija – už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams – apdovanota Rūtos Jonynaitės iš vokiečių kalbos išversta Susanos Kreller knyga „Drambliai nematomi“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla); Eugenijos Stravinskienės premija – už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams – apdovanota Rasos Stamkauskienės iš anglų kalbos išversta Matto Haigo knyga „Kaip Kalėdų Berniukas tėčio ieškojo“ (leidykla „Tyto alba“); Vinco Aurylos premija apdovanota literatūrologė Danguolė Šakavičiūtė – už paskaitas ir susitikimus, propaguojančius gerą vaikų ir paauglių literatūrą bei skaitymą.

Taip pat įteikta ir Švietimo ir mokslo ministerijos Vaikų literatūros premija, kuri atiteko rašytojai Dainai Opolskaitei ir literatūrologei Loretai Jakonytei. Premijas laureatėms įteikė Švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas.

Rašytojai D. Opolskaitei premija skirta už kūrybą vaikams ir jauno žmogaus savasties paieškas  o literatūrologei L. Jakonytei – už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą ir skaitymą.

D. Opolskaitė išleido dvi knygas – „Eksperimentas gyventi“ bei „Ir vienąkart, Riči“. Pastaroji paskelbta geriausia leidyklos „Alma littera“ surengto paauglių ir jaunimo literatūros konkurso knyga. Savo kūryboje rašytoja kelia aktualias paauglių ir visuomenės problemas, knygose aktualinamos atsakomybės už savo veiksmus, tiesos ieškojimo ir gynimo, draugystės, atjautos ir kt. temos. Rašytoja pasakoja apie labai sudėtingą, sunkų jauno žmogaus virsmą, jo atkaklias savasties paieškas.

L. Jakonytė – žinoma literatūrologė, humanitarinių mokslų daktarė, ne vienerius metus didelį dėmesį skyrė ir nuosekliai tyrinėjo lietuvių vaikų literatūrą, yra parašiusi daugybę svarių mokslinių straipsnių, nagrinėjančių vaikų literatūros problemas.

Šios premijos tikslai – skatinti Lietuvos rašytojus kurti vaikams ir jaunimui skirtas knygas. Taip pat įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų bei asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškąsias ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.

Dviejų dalių premija skiriama už nuopelnus vaikų literatūros srityje (60 MGL) ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje (40 MGL). Premija teikiama kasmet balandžio 2-ąją, minint Tarptautinę vaikų knygos dieną.

Šventę organizavo Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka. Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Programą įgyvendina