Skaitymo metai - Naujienos:2022 m. Astridos Lindgren premiją laimėjo Eva Lindström

Naujienos

2022-03-23
2022 m. Astridos Lindgren premiją laimėjo Eva Lindström


2022 metų kovo 22 dieną tiesioginės transliacijos iš Stokholmo metu paskelbta, kad prestižinę Astridos Lindgren premiją (The Astrid Lindgren Memorial Award, ALMA) laimėjo švedų knygų iliustruotoja Eva Lindström.

Autorė debiutavo 1988 metais. Eva Lindström yra išleidusi 35 autorines knygas ir iliustravusi gausybę kitų autorių knygų, taip pat sukūrusi kelis trumpametražius filmus. Jos kūryba įvertinta įvairiais apdovanojimais. (Lietuviškai išleistų šios autorės knygų neturime.)

Ši menininkė žodžiais ir vaizdais parodo nuotaikas bei emocijas susijusias tiek su dideliais gyvenimo klausimais, tiek su kasdieniais įvykiais. Neįprasti pasauliai, kuriuose klaidžioja keisti, pasiklydę personažai, pasižymi išskirtiniu originalumu, o blaivus humoras derinamas su absurdiškomis paslaptimis.

Jos istorijos gali būti interpretuojamos įvairiai, dažnai turi atviras pabaigas, skatinančias susimąstyti arba keliančias klausimų. Riba, skirianti vaikus nuo suaugusiųjų ir net žmonių pasaulį nuo gyvūnų, jos kūryboje yra neryški arba visai išnykusi.


Laimėti apdovanojimą šiemet pretendavo 282 kandidatai iš 71 šalies.

Atridos Lindgren premiją įsteigė Švedijos Karalystės vyriausybė po rašytojos A. Lindgren mirties 2002 metais. Kandidatus šiai premijai siūlyti turi teisę įvairių pasaulio šalių institucijos, kurias patvirtina premijos komisija. Jų pasaulyje yra daugiau kaip 400. Lietuvoje tokia teisė patikėta Lietuvos rašytojų sąjungai ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriui. Premija gali būti skirta rašytojui, iliustruotojui, skaitymo skatintojui, pasakotojui. Už skaitymo skatinimą galima nominuoti ir įstaigas, organizacijas.

Astridos Lindgren atminimo premijos laimėtojas gauna 5 milijonus Švedijos kronų (apie 433 tūkst. eurų). Tai yra didžiausia ir prestižiškiausia vaikų literatūros premija pasaulyje.

Programą įgyvendina