Skaitymo metai - Naujienos:Skaitytojai išrinko vertingiausią 2012-ųjų Metų verstinę knygą

Naujienos

2013-09-16
Skaitytojai išrinko vertingiausią 2012-ųjų Metų verstinę knygą


Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga paskelbė 2012-ųjų Metų verstinės knygos rinkimų rezultatus. Daugiausia skaitytojų balsų (37 %) surinko ir Metų verstine knyga tapo Lenos Eltang romanas „Akmeniniai klevai“. Ją iš rusų kalbos išvertė Vladas Braziūnas, išleido „Vaga“. Knyga nugalėtoja paskelbta rugsėjo 14 d. per Vilniaus knygų festivalį.

 

Už kitas knygas skaitytojų balsai pasiskirstė taip:

 • 9 % balsavo už Vincento Ravaleco knygą „Padugnės giesmė“. Iš prancūzų kalbos vertė Dainius Gintalas („Kitos knygos“);
 • 8 % – už Jerzy‘o Pilcho knygą „Mano pirmoji savižudybė“. Iš lenkų k. vertė Vyturys Jarutis („Kitos knygos“);
 • 5 % – už Margaretos Atwood knygą „Tarnaitės pasakojimas“. Iš anglų k. vertė Nijolė Chijenienė („Baltų lankų“ leidyba);
 • 5 % – už Orhano Pamuko knygą „Mano vardas Raudona“. Iš turkų k. vertė Justina Pilkauskaitė – Kariniauskienė („Tyto alba“);
 • 4 % – už Haruki Murakami knygą „Ką aš kalbu, kai kalbu apie bėgimą“. Iš japonų k. vertė Jurgita Polonskaitė („Baltų lankų“ leidyba).

Paskelbtas ir LLVS ekspertų sudarytas vertingiausių knygų trumpasis sąrašas:

 • Atwood, Margaret. „Tarnaitės pasakojimas“;
 • Eltang, Lena. „Akmeniniai klevai“;
 • Matišić, Mate. „Pomirtinė trilogija“. Iš kroatų kalbos vertė Julija Gulbinovič („Aidai“);
 • Obreht, Tea. „Tigro žmona“. Iš anglų k. vertė Vidas Morkūnas („Baltų lankų“ leidyba);
 • Pamuk, Orhan. „Mano vardas Raudona“;
 • Pilch, Jerzy. „Mano pirmoji savižudybė“.

Metų verstinė knyga buvo renkama jau ketvirtąjį kartą. 2011-ųjų Metų verstine knyga išrinktas Juliano Barneso romanas „Flobero papūga“, kurį iš anglų kalbos išvertė Nijolė Chijenienė; 2010-ųjų – Philippe’o Claudelio romanas „Pilkosios sielos“, kurį iš prancūzų kalbos vertė Alina Kiliesaitė, 2009-ųjų – Justinos Pilkauskaitės iš turkų kalbos išverstas Orhano Pamuko „Stambulas: prisiminimai ir miestas“.

Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga jau rengiasi skelbti vertingiausios 2013 m. verstinės knygos rinkimus, tad kviečia leidėjus, vertėjus, literatūros žinovus, skaitytojus siūlyti knygas pagal šiuos kriterijus: grožinė šiuolaikinė užsienio literatūra: suaugusiųjų proza, dramaturgija, poezija, literatūrinė eseistika; kūrinio originalas pirmąkart išleistas užsienyje ne seniau nei prieš 30 metų (t.y. 1983 m.); Lietuvoje kūrinys pirmąkart išleistas 2013 metais; meniškai vertinga knyga; geras vertimas.

Verstinės metų knygos rinkimų tikslas – padėti skaitytojams, bibliotekoms, knygynams atsirinkti reikšmingus pasaulio literatūros kūrinius, nurodyti orientyrus didžiuliame spaudinių vandenyne, skatinti diskusijas apie perskaitytas knygas. Kartu siekiama pristatyti ir populiarinti grožinės literatūros vertėjo profesiją.


Lenos Eltang proza – unikalus Europos modernizmo tradicijų tąsos rusų literatūroje reiškinys. Romanas „Akmeniniai klevai“ ne iš tų, kuriuose aprašomas gyvenimas, jis iš tų retų, kuriais rašomas pats gyvenimas.

Lenos Eltang pirmasis eilėraščių rinkinys išėjo 2003 m., vėliau dar keli, veikiai poetė ėmėsi ir prozos. Kaip prozininkę ją išgarsino jau pirmas romanas „Gervuogės ūgis“, patekęs į premijos „Nacionalinis bestseleris“ trumpąjį sąrašą, o parašiusi antrą – „Akmeniniai klevai“ – autorė tapo pirmąja premijos „Naujoji rusų literatūra“ laureate. 

Programą įgyvendina