Skaitymo metai - Naujienos:Viktorija Čmilytė Nielsen: „Mūsų šeimoje tėtis vaikams skaito dažniau“

Naujienos

2021-04-23
Viktorija Čmilytė Nielsen: „Mūsų šeimoje tėtis vaikams skaito dažniau“


Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės Nielsen namų bibliotekoje – labai daug vaikų knygų. „Kai kurios likusios dar iš mano vaikystės, o kitos – iš to meto, kai vaikų knygas skaičiau su dabar jau suaugusiais savo sūnumis“, – sako Seimo vadovė, šiais metais tapusi akcijos „Lietuva skaito“ globėja. Tradicinė, jau septintąjį kartą vykstanti akcija šiemet kviečia skaityti vaikams.

Politikė, keturių sūnų mama pasakoja, kad knygos jos šeimos gyvenime užima svarbią vietą. „Nuo mažens pati labai mėgau skaityti, taigi, susilaukusi vaikų, stengiausi ir jiems įskiepyti meilę knygoms. Atrodo, kad pavyko“, – džiaugiasi Seimo pirmininkė, su vyru Peteriu auginanti keturis sūnus. Pirmosios atžalos politikė susilaukė labai jauna – vos aštuoniolikos. Antrasis sūnus gimė, kai tuometei šachmatų didmeistrei buvo dvidešimt. Augindama vaikus, ji aktyviai sportavo, žaidė Europos ir pasaulio čempionatuose.

Mažesni sūnūs, kurių politikė susilaukė su antruoju savo vyru, daugkartiniu Danijos šachmatų čempionu, šiandien šachmatų treneriu, nekantriai laukia savaitgalių, kai iš darbų grįžusi mama galės su jais praleisti daugiau laiko ir, žinoma, paskaityti.

Viena iš knygų, kurią politikė mielai skaito savo jaunesniesiems sūnums, – Astridos Lindgren „Emilis iš Lionebergos“. Su vaikais ji skaito ir kitas A. Lindgren knygas, taip pat mėgsta Danijoje itin populiarias knygeles apie „Smalsųjį Džordžą“. „Išties mūsų šeimoje vakarais tėtis vaikams skaito dažniau nei aš, tačiau tuo mielesni yra tie keli vakarai per savaitę, kai turiu galimybę neskubėdama paskaityti su mažyliais“, – prisipažįsta.

Politikės šeimoje kalbama ne viena, o trimis kalbomis: „Mažieji sūnūs kalba lietuviškai ir daniškai, tačiau supranta ir anglų kalbą, nes mes su vyru tarpusavyje šnekame angliškai. Labai stengiamės nenukrypti nuo savo kalbų – Peteris su vaikais kalba daniškai, aš – lietuviškai. Atrodo, vaikai nesunkiai tai perprato, taigi laisvai bendrauja abiem kalbomis. Iš tiesų tai – įdomi patirtis.“

Perskaitytas knygas šeima mėgsta aptarti. Visi kartu sprendžia ir kokias knygas planuoja skaityti. „Man atrodo svarbu, kad vaikams skaitomos knygos patiktų ir tėvams, nes tuomet skaitymas tampa malonumu visai šeimai. Mane vaikų knygose labiausiai žavi sąmojis, netikėtumas ir paslaptys“, – sako V. Čmilytė Nielsen. Ji įsitikinusi, kad vaikų knygos festivaliai ir akcijos skatina meilę ir dėmesį knygoms. Radusi laiko ir galimybių su savo vaikais tokiose akcijose politikė visada dalyvauja. „Labiau ne kaip politikė, o kaip mama, su savo vaikais“, – priduria.

Ir anuomet, ir šiandien knyga Seimo pirmininkei V. Čmilytei Nielsen reiškia prasmingiausią laiko leidimą. „Šachmatais mokiausi žaisti skaitydama šachmatų knygas ir žurnalus. Be ilgų valandų su tomis knygomis nebūtų ir laimėjimų prie lentos“, – prisimena ir priduria, kad vaikystėje ir paauglystėje ji ypač daug skaitė grožinės literatūros. Perskaitytos knygos neabejotinai suformavo ir šachmatininkės, ir politikės, ir mamos pasaulėžiūrą.
 

Akcija „Lietuva skaito“ šiemet kviečia skaityti vaikams, kurti skaitymo tradiciją šeimose. Nuo balandžio 23 iki gegužės 7 dienos skaitytojų lauks gausybė virtualių renginių ir susitikimų su mėgstamais knygų rašytojais ir iliustruotojais. 

 

Programą įgyvendina