Skaitymo metai - Naujienos:„Knyga + Kinas“: 9 knygos, labiausiai tinkančios kino scenarijams

Naujienos

2022-02-18
„Knyga + Kinas“: 9 knygos, labiausiai tinkančios kino scenarijams

Manto Bartaševičiaus nuotr.


Devynios lietuvių autorių knygos buvo atrinktos projekte „Knyga + Kinas“ kaip labiausiai kinematografiškos ir galinčios tapti kino filmais.

Visos jos bus pristatytos specialiame renginyje Vilniaus knygų mugėje Vasario 25 dieną, 14 val., taip pat bus transliuojamas tiesiogiai internetu.

Projektui buvo pateiktos 22 knygos, visas jas perskaitė ir labiausiai tinkančias kino scenarijams atrinko projekto „Knyga + Kinas“ komisija, kurią šiemet sudarė kino režisierė ir scenaristė Inesa Kurklietytė (jos filmas pagal knygą „Drugelio širdis“ netrukus pasirodys kino teatruose) rašytoja ir ne vieną kino scenarijų parašiusi Renata Šerelytė (pagal jos scenarijų sukurtas filmas „Lobis“) bei kino prodiuseris Stasys Baltakis.

Komisijos nariai bendru sutarimu atrinko šias knygas suaugusiesiems: pirmoji Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rolando Rastausko prozos knyga „Venecija tiesiogiai“ apie „karantininę“ realybę (leidykla „Apostrofa“), „Baltų lankų“ leidyklos išleistas Dainiaus Vanago šiurpus distopinis romanas „Oderis“, nukeliantis į 2050-uosius, jau kultiniu tapęs Tomo Vaisetos žodingas, daugiasluoksnis, intelektualus idėjų romanas „Ch.“ (leidykla „Baltos lankos“).

Į sąrašą pateko ir viena reikšmingiausių XX a. lietuvių knygų – Juozo Urbšio prisiminimų knyga „Lietuva lemtingaisiais 1939–1940 metais. Atsiminimai“. Šios knygos naujausias leidimas papildytas komentarais, mokslinių tyrimų medžiaga, amžininkų atsiminimais, vaizdiniais ir rašytiniais istorijos šaltiniais (leidykla „Briedis“).

Viena iš kinematografiškų knygų pripažinta ir kino bei kultūros žurnalistės, komunikacijos profesionalės Dovilės Raustytės debutinė novelių knyga „Tobulų žmonių istorijos“ (leidykla „Alma littera“), pagal kurią „Knyga + Kinas“ komisija rekomenduoja kurti trumpuosius filmus.

Taip pat jau antrą kartą į labiausiai kinematografiškų knygų sąrašą įtraukiama Juozo Gaižausko knyga „Tigras, glostantis pėdas“ (leidykla „Alma littera“); pernai „Knyga + Kinas“ sąraše atsidūrė J. Gaižausko knyga „Dievas su šlepetėmis“.

Tarp atrinktų knygų – Tomo Mitkaus ir Raimondos Steiblytės grafinis romanas „Karo aviatoriai“, pasakojantis apie pirmuosius Lietuvos aviatorius (leidykla „Studio Mitkus“).

„Knyga + Kinas“ sąraše atsidūrė ir vaikams skirta „Betė ir skraidanti gimtadienio dovana“, kurią sukūrė rašytojas Marius Marcinkevičius bei poetė Vitalija Maksvytė (leidykla „Alma littera“) – knyga lavina humoro jausmą, skatina meilę gyvūnams ir atsakingą elgesį su jais.

„Berniukas, kuris matė tamsoje“ – tai Rasos Bugavičute-Pēce tikra istorija paremtas skaudžiai atviras pasakojimas apie vaiką, gimusį neregių šeimoje (leidykla „Odilė“). Ši knyga yra skirta visai šeimai.

Komisijos nariai Renata Šerelytė, Inesa Kurklietytė ir Stasys Baltakis. Nuotr. Manto Bartaševičiaus

2021 metais išleistos knygos buvo renkamos atsižvelgiant į jų kinematografiškumą ir galimą  pritaikymą kino filmų scenarijams.

Renginį jau trečius metus organizuoja VŠĮ „Fralita Films“ kartu su Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA, Lietuvos leidėjų asociacija, Vilniaus kino biuru ir ES programos „Kūrybiška Europa“ biuru Lietuvoje. Projekto rėmėjai – gyvakakava.lt bei patogupirkti.lt

Projektas „Knyga + Kinas“ skatina kino ir literatūros bendradarbiavimą ir vyksta jau trečius metus.

Programą įgyvendina