Skaitymo metai - Apie akciją „Metų knygos rinkimai“

Apie akciją „Metų knygos rinkimai“


Kasmetiniai „Metų knygos rinkimai“ vyksta nuo 2005 metų. Akcijos tikslas – skatinti Lietuvos rašytojus kurti, o leidėjus – leisti kokybišką literatūrą įvairaus amžiaus žmonėms, skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių gyventojus skaityti, užtikrinti skaitymą skatinančios aplinkos kūrimą ir meniškai vertingos literatūros prieinamumą.

Akcijos metu skaitytojai iš ekspertų komisijos pasiūlytų knygų Metų knygas renka šiose kategorijose: vaikų; paauglių; prozos; poezijos; negrožinės literatūros.

2021 m. akcija atsinaujino – atsižvelgiant į visuomenės lūkesčius ir remiantis ilgamete akcijos rengimo patirtimi nuspręsta kai kuriuos dalykus pakeisti iš esmės.

Bendru tuomečių organizatorių (Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos) sutarimu nuo 2021 m. akcijoje dalyvauja knygos, pirmą kartą išleistos tų pačių metų sausio 1 d.–gruodžio 31 d. (iki tol buvo rugsėjo 1 d.–kitų metų rugpjūčio 31 d.). Dėl šios priežasties akcijoje „Metų knygos rinkimai 2021“ dalyvavo kūriniai, pasirodę nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d.

Nuo 2021 m. akcijos nominantai skelbiami Vilniaus knygų mugėje (anksčiau joje buvo skelbiami nugalėtojai), o akcijos rezultatai skelbiami ir knygų autoriai apdovanojami gegužės 7 d., Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Skaitytojai kviečiami balsuoti paskelbus akcijos nominantus.

Rinkimuose gali dalyvauti ir užsienyje lietuvių kalba savo knygas leidžiantys Lietuvos autoriai. Taip organizatoriai siekia telkti visus lietuvių rašytojus ir suteikti galimybę visuomenei atrasti galbūt iki šiol Lietuvoje nepastebėtus autorius.

Siekdami akcijos skaidrumo, organizatoriai nominuotus autorius kviečia pasirašyti originalumo deklaracijas ir taip patvirtinti, kad jų kūrinys yra originalus jų kūrybos rezultatas.

2023 m. akcija taip pat sulaukė šiek tiek pokyčių – pakeistas kategorijos pavadinimas (publicistikos ir dokumentikos kategorija pervadinta į negrožinės literatūros kategoriją), komisijai rekomenduojami pateikti ilgieji atskirų kategorijų knygų sąrašai.

Akciją organizuoja Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

2022 m. oficialiu akcijos partneriu tapo Lietuvos leidėjų asociacija. 

2023 m. akcijos informacinis rėmėjas LRT.

Akcija „Metų knygos rinkimai“ yra Skaitymo skatinimo programos, kurią finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, dalis.

Kviečiame sekti mus feisbuko paskyroje.

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ nuostatai.


Kontaktai:

el. p. skaitymometai@lnb.lt

tel. nr. +370 5 239 8564

 

Organizatoriai

Partneris

Informacinis partneris

Siekdami užtikrinti efektyvų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika