Skaitymo metai - Naujienos:2022 m. Bookerio premiją pelnė Šri Lankos rašytojas Shehan Karunatilaka

Naujienos

2022-10-18
2022 m. Bookerio premiją pelnė Šri Lankos rašytojas Shehan Karunatilaka


Spalio 17 d. Londone paskelbtas 2022 m. Bookerio premijos laureatas. Juo tapo Šri Lankos autorius Shehan Karunatilaka už savo antrą romaną „The Seven Moons of Maali Almeida“ („Septyni Malio Almeidos mėnuliai“).

Knygoje pasakojama apie karo fotografą, kuris po mirties ima aiškintis, kas tai padarė. Jis turi „septynis mėnulius“, kad galėtų įminti savo mirties paslaptį ir padėtų atskleisti paslėptą nuotraukų talpyklą, kurios sukrės karo draskomą Šri Lanką.

„Tai metafizinis trileris, pomirtinis „nuaras“, kuris panaikina ribas ne tik tarp skirtingų žanrų, bet ir tarp gyvenimo ir mirties, kūno ir dvasios. Tai visiškai rimtas filosofinis šėlsmas, nukeliantis skaitytoją į „tamsiąją pasaulio širdį“ – kruvinus Šri Lankos pilietinio karo siaubus. Ten patekęs skaitytojas taip pat atranda švelnumą ir grožį, meilę ir ištikimybę bei idealo siekimą, pateisinantį kiekvieno žmogaus gyvenimą“, – sakė 2022 m. vertinimo komisijos pirmininkas Neil MacGregor.

Shehan Karunatilaka gimė Šri Lankoje 1975 m., užaugo Kolombe, studijavo Naujojoje Zelandijoje, gyveno bei dirbo Londone, Amsterdame ir Singapūre. Šiuo metu gyvena Šri Lankoje. Jis laikomas vienu žymiausių Šri Lankos autorių. Be romanų, 47-erių S. Karunatilaka yra parašęs kelionių istorijų, roko dainų tekstų, scenarijų, kuria reklamos tekstus.

S. Karunatilaka yra antrasis Šri Lankos autorius, laimėjęs Bookerio premiją. 1992 m. už knygą „Anglas ligonis“ šia premija buvo pagerbtas Michael Ondaatje.

Bookerio premija yra svarbiausias literatūrinis apdovanojimas angliškai kalbančiame pasaulyje. Ši premija gali būti skirta bet kurios tautybės rašytojų kūriniams, parašytiems anglų kalba ir išleistiems Jungtinėje Karalystėje arba Airijoje.

Nugalėtojui įteikiamas 50 000 svarų sterlingų piniginis prizas, taip pat apdovanojami ir į trumpąjį sąrašą atrinkti autoriai – jiems įteikiama po 2 500 svarų sterlingų. Tiek laimėtojui, tiek į trumpąjį sąrašą atrinktiems autoriams garantuojama pasaulinė skaitytojų auditorija ir dramatiškai išaugę knygų pardavimai.

Į trumpąjį 2022 m. Bookerio sąrašą buvo išrinktos šios šešios knygos: NoViolet Bulawayo „Glory“, Claire Keegan „Small Things Like These“, Alan Garner „Treacle Walker“, Percival Everett „The Trees“, Shehan Karunatilaka „The Seven Moons of Maali Almeida“ ir  Elizabeth Strout „Oh William!“.

Vertinimo komisijos pirmininkas Neil MacGregor pažymėjo, kad bet kuri iš šešių atrinktų knygų verta nugalėtojos titulo.

Programą įgyvendina