Skaitymo metai - Naujienos:Į Lukiškių aikštę vasarai grįžta skaitykla „Vilnius skaito“

Naujienos

2023-06-08
Į Lukiškių aikštę vasarai grįžta skaitykla „Vilnius skaito“


Trečiadienį, birželio 7 d., startavo šeštasis vasaros skaityklos „Vilnius skaito“ sezonas Lukiškių aikštėje.

Kaip ir kiekvienais metais skaitykloje bus galima rasti apie tūkstantį naujausių įvairiomis kalbomis, įvairių žanrų knygų, kurias bus galima skaitinėti visą vasarą po atviru dangumi patogiuose sėdmaišiuose ant žolės. Naujausias knygas skaityklai dovanoja net kelios dešimtys leidyklų, autoriai, skolina projekto partneriai, įvairios organizacijos. Visą vasarą skaitykloje vyks daug renginių.

Birželio 7 d. pristatyta akcijos „Tėčiai skaito vaikams“ knygų lentyna. Šią lentyną sudarė ir pristatė vaikų literatūros ekspertė Eglė Baliutavičiūtė, kuri su rašytoju, „Metų knygos rinkimai 2022“ nugalėtoju Justinu Žilinsku diskutavo apie skaitymo naudą kartu su tėčiu. Skaitymo skatinimo programos iniciatyva „Tėčiai skaito vaikams“ siekiama įkvėpti ir paskatinti tėčius prasmingai leisti laiką su vaikais, atkreipti visuomenės dėmesį į skaitymo svarbą ir kartu su vaikais atrasti knygos pažinimo džiaugsmą. Lentynoje „Tėčiai skaito vaikams“ bus galima rasti pačias naujausias knygas, skirtas įvairaus amžiaus auditorijai, tarp kurių bus ir paveikslėlių knygų patiems mažiausiems bei grožinės literatūros vyresniems.

Skaitykloje galima rasti leidinių, kurie supažindina su tarptautine patirtimi paremtu ankstyvojo skaitymo skatinimo projektu „Knygų startas“. Įgyvendinant šį projektą naujagimiams ir jų tėveliams dovanojamas ankstyvojo skaitymo skatinimo lauknešėlis su pirmąja vaiko knyga.

Iniciatyva „Tėčiai skaito vaikams“ ir projektas „Knygų startas“ yra Skaitymo skatinimo programos, kurią vykdo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, dalis.

Jau antrą vasarą „Vilnius skaito“ skaitykla glaudžiai bendradarbiauja su Lietuvos Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka. Nuo šių metų Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras (MELC) tapo bibliotekos struktūrine dalimi, todėl skaitykloje bus galima pavartyti ir MELC leidinių.

Vilniaus jubiliejaus proga šiemet bus net kelios išskirtinės knygų apie Vilnių lentynos. Knygų apžvalgininkas Audrius Ožalas sudarė visų laikų įdomiausių, vertingiausių apie Vilnių knygų lentyną, kurioje galima bus rasti jau klasika tapusių grožinių kūrinių, foto albumų, istorinių, architektūrinių knygų apie mūsų sostinę.

Labai simboliška, kad miestui minint jubiliejų, šiemet bus galimybė susipažinti su Lietuvos nacionalinio muziejaus leidiniais, dauguma jų – taip pat apie Vilnių. Šis muziejus turi seniausias iš visų muziejų Lietuvoje leidybos tradicijas. Pirmasis rinkinių katalogas, išleistas 1858 metais, dabar jau – bibliografinė retenybė. Didžioji ir pati svarbiausia šiandienos muziejaus leidybinio darbo dalis – tai mokslinės ir informacinės medžiagos apie kaupiamus rinkinius publikavimas, parodų katalogų rengimas, mokslinės tyrimo medžiagos spausdinimas, dėmesys istorijos populiarinimui. Išskirtinė Lietuvos nacionalinio muziejaus leidinių savybė – laikui nepavaldus turinys, dažnai aktualumo neprarandantis ir po dešimtmečių, bei didelis dėmesys poligrafinei leidinių kokybei – ilgaamžiškas popierius, kai reikia – kieti knygų viršeliai, aukšto lygio spauda. Dauguma šių leidinių bus galima pavartyti skaitykloje „Vilnius skaito“.

Šią vasarą skaitykloje savo temines lentynas taip pat inicijuoja socialinis projektas „Daugiau balanso“, Karalienės Mortos mokykla, Prancūzų institutas Lietuvoje, Japonų ambasada Lietuvoje. Jau tradicija tapo, kad skaitykloje savo rekomenduojamų knygų lentynas sudarinėja literatūros specialistai. Šiais metais savo rekomenduojamų knygų lentynas taip inicijavo literatūrologė dr. Jūratė Čerškutė, vertingiausių poezijos knygų lentyną pristato vertėjas, poetas Antanas A. Jonynas.

Projektą „Vilnius skaito“ organizuoja VšĮ „Mūzų bokštas“.

Programą įgyvendina