Skaitymo metai - Naujienos:„Metų knygos rinkimų 2021“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS PAAUGLIAMS

Naujienos

2022-03-10
„Metų knygos rinkimų 2021“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS PAAUGLIAMS


Akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ nominantus plačiau pristato ekspertų komisijos nariai. Šį kartą pristatomi kategorijos „Knygos paaugliams“ nominantai.

Rasos Grybaitės ir Linos Itagaki komiksą apie skulptorių Vincą Grybą „Grybo auksas“ („Artseria“, 2021) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ knygų vaikams ir paaugliams atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė vaikų literatūros specialistė Asta Plechavičiūtė.

Kas tas Vinco Grybo auksas ir kur jis buvo slepiamas? Visi atsakymai laukia vaikams skirtoje pirmoje dailės istorijos knygoje, kurioje pasakojama apie šio žymaus Lietuvos skulptoriaus kūrybinį kelią. Jo gyvenimo istoriją parašė anūkė Rasa Grybaitė, o vis dar Lietuvoje retu žanru –komiksu nupiešė ne vieną apdovanojimą pelniusi menininkė Lina Itagaki.

Leiskitės į nepaprasto jautrumo ir vizualumo kelionę kartu. Kelias neprailgs – paskui šį itin gabų ir energingą menininką iš Lietuvos sodžiaus nukaksite į Varšuvą, Berlyną, apsilankysite žymaus skulptoriaus Emilio Antuano Burdelio (Émile Antoine Bourdelle) studijoje Paryžiuje, trumpai užšokę į Šveicariją ir Italiją pagaliau grįšite į Lietuvon, kur, V. Grybui ilgiau apsistojus Kaune ir Jurbarke, galėsite artimiau susipažinti su tarpukario Lietuvos istorija, buities detalėmis, skulptoriaus kasdienybe, amato subtilybėmis, jo šeima ir patirsite istorijos žiaurumus...Užvertus paskutinį puslapį kelionė nepasibaigs – knyga paragins keliauti po Lietuvą – aplankyti Vinco Grybo memorialinį muziejų Jurbarke, ieškoti po visą šalį išsibarsčiusių, istorines negandas atlaikiusių jo meno kūrinių ir būtinai pakalbinti žymiąsias pelėdas Žaliakalnyje.


Neringos Vaitkutės knygą „Klampynių kronikos 3: Pamiršti dievai“ („Nieko rimto“, 2021) pristato knygų vaikams ir paaugliams atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė žurnalistė, rašytoja, literatūros kritikė Gintarė Adomaitytė.

Rašytoja Neringa Vaitkutė nenurimsta: ji tęsia knygų ciklą „Klampynių kronikos“. Prieš mus – jau trečia ciklo knyga Pamiršti dievai“.

Dvyniai Agata ir Aringas bei jų jaunesnė sesuo Smiltė negali gyventi paprastai, be nuotykių. Galbūt todėl, kad jų miestelyje – Mažosiose Klampynėse – ramus gyvenimas nė neįmanomas. Čia arba sutaria, arba pykstasi, arba bando santykius derinti žmonės ir mitinės būtybės – kipšai, laumės, undinės, kaukai, baubai.

Mažųjų Klampynių adresas maždaug toks: kažkur tarp Utenos, Zarasų, Švenčionių. Keliai į jas nepažymėti, stebuklais netikintys žmonės ten nepateks – juk miestelis apsuptas devynių užkalbėjimų ratų. Kas kita keistuoliai, pasirengę nuotykiams, išbandymams. Jiems šiurpiai įdomu išgirsti undinių dainas, pamatyti parke mergaitę, kojomis nesiekiančią žemės, dirstelėti į Senųjų dievų buveinės miglas, susitikti su devyniaragiu elniu. Norom nenorom susimąstai: o ar įsileistų tos Klampynės mane? Pirma autorės knyga apie Agatos, Aringo ir jų sesės Smiltės nuotykius „Klampynių kronikos“ 2018 m. apdovanota Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams, nominuota Metų knygos vaikams rinkimuose.

Klampynių kronikos. Neramios dienos“ taip pat nominuota 2020 m. Metų knygos vaikams rinkimuose.

Ši trečia ciklo dalis nominuojama knygų paaugliams rinkimuose. Nieko keista: juk Neringos Vaitkutės sukurti smarkieji dvyniai Agata ir Aringas auga, keičiasi, bręsta. Visai kaip ir jų ištikimi skaitytojai.


Kotrynos Zylės nelabai baisias istorijas „Siela sumuštinių dėžutėje“ („Aukso žuvys“, 2021) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ knygų vaikams ir paaugliams atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė poetė, literatūros kritikė Lina Buividavičiūtė.

Kotryna Zylė tęsia mitologijos temą ir daro tai itin vykusiai ir patraukliai – tiek paaugliui, tiek suaugusiam skaitytojui. Nominuotoje knygoje autorė pasakoja „nelabai baisias istorijas“, sujungdama skirtingus pasaulius, aktualizuodama senąsias tradicijas ir interpretuodama jas šiuolaikinio žmogaus pasaulyje. „Sielos sumuštinių dėžutėje“ privalumas – kelių kartų žvilgsnių pateikimas: greta Kotrynos Zylės kūrybinių interpretacijų dėstomi ir jos tėčio pasakojimai apie mitines būtybes. Tai išties įdomus sprendimas, suteikiantis vertingos informacijos, pagyvinantis ir pagilinantis knygos kontekstus. Knyga žavi originalumu, gyvu, sklandžiu pasakojimo stiliumi, vykusiai pasirinkta tematika ir puikiu jos atskleidimu. K. Zylė sugeba sudominti, itin organiškai įterpti mitą, fantaziją į apčiuopiamą, gyvenamąją mūsų tikrovę. Laumę čia galima sutikti baseine, Dievą senelį – troleibuse, o miręs brolis Vėlinių naktį rašo trumpąsias žinutes neveikiančiu telefonu. Itin kūrybiška ir verta dėmesio knyga, kurioje žavi ne tik tekstas, bet ir iliustracijos.

Programą įgyvendina