Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbti 2022 m. IBBY Garbės sąrašo nominantai

Naujienos

2022-03-04
Paskelbti 2022 m. IBBY Garbės sąrašo nominantai

 


Tarptautinė vaikų knygos taryba (angl. IBBY, International Board on Books for Young People) paskelbė 2022 m. IBBY Garbės sąrašo nominantus (angl. IBBY Honour List).

Į šį sąrašą įtraukti 163 kūrėjai iš įvairių pasaulio šalių, tarp kurių 63 rašytojai, 52 iliustruotojai ir 48 vertėjai.

2022 m. IBBY Garbės sąrašui nominuoti trys vaikų knygų kūrėjai iš Lietuvos: rašytojų grupėje – Marius Marcinkevičius ir knyga „Akmenėlis“, iliustruotojų grupėje – Monika Vaicenavičienė ir knyga „Kas yra upė?“, vertėjų grupėje – Alvyda Gaivenienė ir Majos Lunde knyga „Sniego sesė“ (versta iš norvegų kalbos).

Visi trys kūrėjai buvo pastebėti Lietuvoje ir pelnė IBBY Lietuvos skyriaus kasmet teikiamus apdovanojimus už geriausias knygas vaikams ir paaugliams.

M. Marcinkevičiaus ir Ingos Dagilės knyga „Akmenėlis“ (leidykla „Tikra knyga“) pelnė Prano Mašioto premiją kaip Geriausia 2020 metų knyga vaikams ir paaugliams. Premija skirta už litvakų istorinės atminties aktualizavimą bei drąsą su vaikais kalbėti apie tamsiausius istorijos periodus, gebėjimą juos papasakoti jautriai, vedant skaitytoją į šviesą, ir istorijos supratimą, taip pat už nuostabią knygos vizualinę dermę.

M. Vaicenavičienė už knygos „Kas yra upė?“ iliustracijas (leidykla „Tikra knyga“) apdovanota Domicėlės Tarabildienės premija, pripažinta kaip gražiausia 2019 metų knyga. Premija skirta už meniškai harmoningą knygos vaizdo ir teksto dermę, tradicijos ir modernumo simbiozę. Taip pat skirta premija už geriausią 2019 metų negrožinę knygą – už informacinio teksto dermę su romantišku, filosofiniu pasakojimu, už meninį knygos patrauklumą, iliustracijų ir teksto vienovę.

A. Gaivenienei už Maja Lunde knygos „Sniego sesė“ vertimą iš norvegų kalbos (leidykla „Tyto alba“) įteikta Eugenijos Stravinskienės premija už reikšmingiausią ir meniškiausią 2019 metų vertimą vaikams. Premija skirta už kūrybišką ir išraiškingą paslapčių ir liūdesio kupinos istorijos vertimą, atskleidžiant jautrią kūrinio dvasią ir perteikiant jo daugiasluoksniškumą.

IBBY Garbės sąrašas – nacionalinių IBBY skyrių pateiktos reikšmingiausios vaikų ir paauglių knygos, išleistos per pastaruosius trejus metus. Knygos pristatomos trijose kategorijose – rašytojų, iliustruotojų ir vertėjų ir jau be tolimesnės atrankos patenka į IBBY Garbės sąrašą.

IBBY Garbės sąrašas rengiamas kas dvejus metus, juo pagerbiami vaikų knygų rašytojai, iliustruotojai ir vertėjai iš IBBY šalių narių. Siūlant kandidatus IBBY Garbės sąrašui, svarbu atsižvelgti į tai, kad knygos būtų reikšmingos jas siūlančioje šalyje ir rekomenduojamos kaip tinkamos publikuoti visame pasaulyje.

Iliustruotas, anotuotas knygų sąrašas su glausta informacija apie autorius išleidžiamas atskiru leidiniu, o laureatams IBBY kongreso metu įteikiami diplomai. 2022 m. IBBY Garbės sąrašas bus išplatintas rugsėjį 38-ajame IBBY pasauliniame kongrese Malaizijoje.

IBBY Garbės sąrašą įsteigtas kartu su Hanso Christiano Anderseno apdovanojimu – 1956 metais.

Į IBBY Garbės sąrašą jau įtraukta nemažai vaikų knygų kūrėjų iš Lietuvos. Tai rašytojai Jurga Vilė, Ilona Ežerinytė, Gendrutis Morkūnas, Vytautė Žilinskaitė ir kt.; iliustruotojai Lina Dūdaitė, Aušra Kiudulaitė, Ieva Babilaitė, Birutė Žilytė, Kęstutis kasparavičius ir kt.; vertėjai Rūta Jonynaitė, Viltaras Alksnėnas, Adomas Druktenis, Eugenija Stravinskienė ir kt.

Visus lietuvių vaikų knygų kūrėjus, įrašytus į IBBY Garbės sąrašą, rasite čia.

Visą 2022 m. nominantų sąrašą rasite čia.

Programą įgyvendina

aaaaaaaaa aaaaaaaaa aaaaaaaaa aaaaaaaaa aaaaaaaaa