Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbti geriausių 2021 m. knygų vaikams ir paaugliams kūrėjai

Naujienos

2022-04-04
Paskelbti geriausių 2021 m. knygų vaikams ir paaugliams kūrėjai

 


Balandžio 2-ąją, Tarptautinę Vaikų knygos dieną, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius paskelbė geriausių 2021 m. knygų vaikams ir paaugliams kūrėjus.

IBBY Lietuvos skyrius kasmet teikia apdovanojimus už geriausias praėjusiais kalendoriniais metais išleistas knygas vaikams ir paaugliams. Premijomis siekiama skatinti meniškai vertingos lietuvių grožinės vaikų literatūros leidybą, kokybiškus vertimus, iliustracijas, pažintinę literatūrą bei vaikų literatūros tyrimus, sklaidą ir skaitymo skatinimo iniciatyvas. Taip pat norima padėti pedagogams, bibliotekininkams bei tėvams orientuotis leidybos procesuose, atrasti vertingas ir tinkamas knygas. Šiuo metu teikiamos 8 premijos.

Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams skirta Dainiui Gintalui už knygą „Ajerų kisielius, arba varnos, varvekliai, varanai ir varlės“ (leidykla „Žalias kalnas“) – už virtuozišką džiazavimą ir originalų repavimą, aštraus ir švelnaus žodžio dermę, pastangas nesusipratimus paversti susipratimais ir daugiasluoksnį poetinį pasakojimą.

Premija už geriausią paveikslėlių knygą vaikams skirta Audrai Baranauskaitei ir Linai Itagaki už knygą „Nukas“ (leidykla „Tikra knyga“) – už nuotaikingą tekstą, kurį reikia išgirsti, ir išradingą vaizdą, kurį reikia pamatyti.

Vinco Aurylos premija už metų vaikų literatūros tyrinėjimus, sklaidą ar skaitymo skatinimo veiklą skirta Eglei Baliutavičiūtei už kryptingą ir įvairiapusišką veiklą populiarinant vaikų literatūrą.

Premija už geriausią pažintinę metų knygą skirta Rasai Grybaitei ir Lina Itagaki už istorinį komiksą „Grybo auksas“ (leidykla „Artseria“) – už kūrybišką autentiškumo ir fikcijos derinį, organišką teksto ir vaizdo jungtį, jautrų dėmesį išskirtinei Lietuvos meno asmenybei.

Eugenijos Stravinskienės premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams skirta Ritai Bakanienei iš anglų kalbos išvertusiai Megan Shepherd knygą „Slapti Erškėtrožių kalvos žirgai“ (leidykla „Nieko rimto“) – už jautrią ir išmoningą kalbinę raišką perteikiant vaikystės trapumą karo ir ligos akivaizdoje.

Adomo Druktenio premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams skirta Raimondai Jonkutei už Jakob Wegelius knygos „Žudiko beždžionė“ vertimą iš švedų kalbos (leidykla „Aukso žuvys“) – už virtuozišką žodžių meistrystę, aukščiausią vertimo pilotažą bei nepaprastai lengvą ir sklandų skaitytojo skrydį.

Domicėlės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą skirta Ievai Babilaitei už Linos Mickutės knygos vaikams „Pasaka apie paskutinį Lietuvos princą“ iliustracijas (leidykla „700 eilučių“) – už meninę įtaką atskleidžiant istorijos daugiasluoksniškumą.

Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų debiutą skirta Julijai Račiūnaitei už Aido Jurašiaus knygos „Žąsino Gagio kelionės“ iliustracijas (Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“) – už nestandartinį požiūrį į vaikų literatūros iliustravimą ir pašėlusiai nuotykingą kelionių poetinę vizualiką.

Taip pat įteikta padėka Smiltei Dekteriovaitei – plakatų konkurso, skirto Lietuvoje 30-ąjį kartą švenčiamai Tarptautinei vaikų knygos dienai paminėti, nugalėtojai.

Premijų laureatus renka IBBY Lietuvos skyriaus valdybos nutarimu sudarytos komisijos, į kurias atrenkami vaikų literatūros ir knygos meno tyrėjai, mokytojai, bibliotekininkai, iliustruotojai, kalbininkai, studentai ir kt.

Premijų laimėtojai apdovanojami Tarptautinės vaikų knygos dienos šventės metu. Laureatams teikiami diplomai, piniginiai prizai, dovanos.

IBBY Lietuvos skyrius pirmąją premiją už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams įsteigė 1993 metais. Dabar premija pavadinta lietuvių vaikų literatūros tėvo Prano Mašioto vardu. Nuo pat premijos įsteigimo jos mecenatas – Šarūnas Marčiulionis.

Šiais metais apdovanojimai vyko 30-ąjį kartą ir tai yra ilgiausiai nepriklausomoje Lietuvoje egzistuojantys vaikų literatūros apdovanojimai.

Premijas remia krepšininkas Šarūnas Marčiulionis, Prano Mašioto giminaitis dailininkas Vytautas Žirgulis, UAB „Vilsentras“, UAB „IMG Numeri“, UAB „Sabelija“, UAB „Alumnus“, UAB „Kauno šilas“, Event Solutions, leidykla „Alma littera“, leidykla „Debesų ganyklos“, leidykla „Žara“, programuotojas Antanas Marcelionis.

Renginio partneris – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Pagrindinis rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.

Programą įgyvendina