Skaitymo metai - Naujienos:2021 m. Astridos Lindgren premijos laureatas – Jean-Claude Mourlevat

Naujienos

2021-03-30
2021 m. Astridos Lindgren premijos laureatas – Jean-Claude Mourlevat


2021 metų kovo 30 dieną tiesioginės transliacijos iš vaikų bibliotekos Stokholme metu paskelbta, kad 2021 metais prestižinę Astridos Lindgren premiją (The Astrid Lindgren Memorial Award, ALMA) laimėjo prancūzų rašytojas Jean-Claude Mourlevat.

Jean-Claude Mourlevat yra vienas žinomiausių šiuolaikinių Prancūzijos vaikų ir jaunimo autorių. Ypač mylėdamas pasakas, pasakėčias ir fantazijas, remdamasis literatūrinėmis tradicijomis, jis kuria naujus, į nieką nepanašius pasaulius. Autorius debiutavo 1997 metais, nuo to laiko jo knygos buvo išverstos į daugiau nei 20 kalbų.

Lietuviškai išleistos dvi šio autoriaus knygos: vaikams „Upė, tekanti atgal“ (iš prancūzų kalbos vertė Stasė Banionytė; išleido „Alma littera“, 2005 ir „Nieko rimto“, 2019) ir romanas suaugusiesiems „Neatplėštas laiškas“ („Alma littera“, 2016).

Į apdovanojimą pretendavo 262 kandidatai iš 68 šalių. Tarp nominuotųjų – ir lietuvių knygų vaikams autorius bei iliustruotojas Kęstutis Kasparavičius, kurį premijai pristatė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius, bei kiti Lietuvoje žinomi kūrėjai iš viso pasaulio: austrų rašytoja Renate Welsh („Vampyriukas neturi likti vienas“, „Drakono sparnai“), kanadiečių rašytoja Deborah Ellis („Maitintoja“), suomių rašytojas Timo Parvela („Elė ir draugai“, „Elė ir pašėlusi klasė“, „Elė Laplandijoje“ ir kt.), vokiečių iliustruotoja Jutta Bauer (iliustravo Jürg Schubiger knygą „Pati pradžia“, Christine Nöstlinger „Ateina šuo!“ ir kt.).

Atridos Lindgren premiją įsteigė Švedijos Karalystės vyriausybė po rašytojos A. Lindgren mirties 2002 metais. Kandidatus šiai premijai siūlyti turi teisę įvairių pasaulio šalių institucijos, kurias patvirtina premijos komisija. Jų pasaulyje yra daugiau kaip 400. Lietuvoje tokia teisė patikėta Lietuvos rašytojų sąjungai ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriui.

Šis pasaulinis apdovanojimas kasmet skiriamas asmeniui ar organizacijai už išskirtinį indėlį į vaikų ir jaunimo literatūrą. Premija gali būti skirta rašytojui, iliustruotojui, skaitymo skatintojui, pasakotojui. Už skaitymo skatinimą galima nominuoti ir įstaigas, organizacijas.

Astridos Lindgren atminimo premijos laimėtojas gauna 5 milijonus Švedijos kronų (bevei pusę milijono eurų). Tai yra didžiausia ir prestižiškiausia vaikų literatūros premija pasaulyje.

 

Programą įgyvendina