Skaitymo metai - Naujienos:Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrinė premija įteikta prozininkei Danutei Kalinauskaitei

Naujienos

2024-05-29
Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrinė premija įteikta prozininkei Danutei Kalinauskaitei

Danutė Kalinauskaitė. Nuotr. Vygaudo Juozaičio


Panevėžio rajono savivaldybės teikiamos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrinės premijos laureate šiemet tapo prozininkė Danutė Kalinauskaitė, įvertinta už romaną „Baltieji prieš juoduosius“ (išleido „Tyto alba“, 2023).

Laureatės apdovanojimo šventė vyko gegužės 28 d. G. Petkevičaitės-Bitės gimtinėje, Smilgių seniūnijoje, Puziniškio dvarelyje.

D. Kalinauskaitė – pripažinimo sulaukusi prozininkė, laimėjusi ne vieną literatūrinį apdovanojimą: Antano Jonyno, Antano Vaičiulaičio, Lietuvos rašytojų sąjungos premijas, knygos ne kartą įtrauktos į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto kūrybiškiausių knygų dvyliktukus. 2017 m. rašytoja apdovanota Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija už „mažųjų meninės kalbos formų turiningumą“.

D. Kalinauskaitės debiutinis romanas „Baltieji prieš juoduosius“ Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto išrinktas kūrybiškiausia 2023 m. knyga; iniciatyvos „Knyga + kinas“ išrinktas į kūrinių vienuoliktuką, komisijos nuomone, labiausiai tinkančių didiesiems kino ekranams; pateko į „15min.“ geriausių 2023 m. knygų rinkimų skaitytojų penketuką; išrinktas į akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ prozos knygų penketuką, autorei įteiktas LRT KLASIKOS įsteigtas specialus radijo teatro apdovanojimas – kartu su radijo teatro profesionalais bus pastatytas radijo spektaklis knygos motyvais.

„Pirmasis ilgai lauktas novelistės Danutės Kalinauskaitės romanas neskubria tėkme vinguriuoja pro pamirštus devyniolikto amžiaus vardus, pro negailestingą dvidešimto amžiaus laiką, pro dabartybę, užčiuoptą su švelniu sąmoju ir (savi)ironija. <...> Tvirta ranka rašytoja vedasi mus pasakojimo vingiais darsyk įrodydama savo meistriškumą, atsidavimą ir atsakomybę tekstui, kiekvienam jo sakiniui“, – apie knygą rašo Akvilina Cicėnaitė.

Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrinė premija skiriama už grožinės literatūros kūrinį, meniškai ir įtaigiai atspindintį Lietuvos gyvenimą, keliantį moralines ir dvasines problemas, humanistines idėjas, kurios akivaizdžios G. Petkevičaitės-Bitės gyvenime ir kūryboje.

Panevėžio rajone žymios kraštietės atminimui literatūrinė premija įsteigta 1983 m. Premiją skiria Panevėžio rajono savivaldybė autoriui už knygą, išleistą per pastaruosius dvejus metus, atspindinčią rašytojos G. Petkevičaitės-Bitės skleistas humanistines idėjas. 

Programą įgyvendina