Skaitymo metai - Naujienos:Forumas „Šiaurės vasara. Gyvūnai ir kiti“: temą įkvėpė ir forumo dalyvių augintiniai

Naujienos

2022-08-16
Forumas „Šiaurės vasara. Gyvūnai ir kiti“: temą įkvėpė ir forumo dalyvių augintiniai


Rugpjūčio 19–21 dienomis į Biržų krašto muziejų „Sėla“ vėl pakvies tarptautinis literatūros forumas „Šiaurės vasara“, šių metų forumo tema – „Gyvūnai ir kiti“.

PROGRAMA.

Pasikalbėti apie gyvūnus ir kitus pasiūlė patys forumo dalyviai jau praėjusiais metais, per pertraukas tarp diskusijų ieškodami atsakymo į klausimą, kas pasikeitė žmonių ir gyvūnų santykyje per karantiną ir kodėl forume taip gausiai dalyvauja ne tik žmonės, bet ir jų augintiniai.

Aurimas Švedas, vienas iš forumo organizatorių: „Gyvūnai nuolat yra šalia mūsų, tačiau dažniausiai juos vertiname ir elgiamės su jais taip, lyg arkliai, šunys, katės (sąrašą galima tęsti) nebūtų gyvūnai. Beje, ši taisyklė galioja ne tik naminių, bet ir laukinių gyvūnų atžvilgiu. Mums akivaizdžiai trūksta gebėjimų mąstyti apie gyvūnus ne metaforiškai ir kurti su jais ne antropocentrinį, bet biocentrinį santykį. Įtraukdami gyvūnus į antropocentrinių ryšių tinklą, juos įvardiname kaip savo šeimų narius, kaip meno objektus arba kaip piliečius (kai imame ginti jų teises), tačiau tuo pat metu atimame iš jų galimybę būti Kitais.  

Kultūros istorikai, mąstydami apie įvairiarūšės ir įvairiakryptės istorijos rašymo galimybes, pastaruoju metu domisi šiais klausimais: kaip gyvūnų vaizdiniai įvairiose epochose bei kultūrose kuria adekvataus supratimo arba nesupratimo situacijas? Kiek, kaip ir kodėl homo sapiens antropomorfizuoja gyvūnus? Kaip ir kada žmonės gali išvengti išankstinių nusistatymų stebėdami gyvūnus ir vertindami jų elgesį? Ar mąstant apie praeitį bei dabartį mums pavyks suvokti, jog nežmonės egzistuoja tame pačiame kontekste, tačiau turi ne tokias pat patirtis bei interesus kaip homo sapiens?“

Literatūroje gyvūnus ir Kitus sutinkame neretai. Jų apstu vaikų literatūros puslapiuose, be jų neapsieinama fantastų kūryboje – apie tai papasakos rašytojai Renata Šerelytė ir Justinas Žilinskas. Penktadienį bus ieškoma Kitų poezijos vakare „Škac, mirtie!“, o šeštadienį – Gintaro Beresnevičiaus kūrybos skaitymuose. Penktadienio vėlyvą vakarą svečias iš Estijos Urmas Vadi skaitys estiškai ir kalbėsis su vertėja iš estų kalbos Agne Bernotaite-Jakubčioniene ir literatūros kritike Virginija Cibarauske. Urmas Vadi dalyvavo forume prieš 11 metų ir pateko į Kęstučio Navako esė „Kitas iš Giedros dėžutės.“

„Šiaurės vasara“ visada reaguoja į šiandieną, tad šių metų uogienių aukcione surinktos lėšos bus skirtos Ukrainai, ukrainietiškais ženklais bus pradėtas ir forumo atidarymas. Šeštadienį A. Švedas kalbins filmo „Gyva liepsna“ Ukrainos operatorių Oleksandrą Pozdniakovą, šiuo metu filmuojantį Ukrainos karo pabėgėlių gyvenimą.

Viso forumo metu bus galima pabandyti rašyti įvairių paukščių plunksnomis, kurias surinko menininkė Aurelija Maknytė – ji savo pranešimu papasakos apie gyvūnų pavadinimų kilmę; forumo rengėjai kvies prisiminti vaikystės filmus apie Meškutę Nidą, šeštadienį vyks šokiai tradicinėje diskotekoje ant pilies laiptų, jau ketvirtą kartą bus įteikta Tropo premija.

Šių metų forume dalyvauja: Ramūnas Abukevičius, Alis Balbierius, Rugilė Barzdžiukaitė, Agnė Bernotaitė-Jakubčionienė, Donatas Brandišauskas, Marius Burokas, Virginija Cibarauskė, Birutė Grašytė-Black, Mintautas Gutauskas, Benediktas Januševičius, Jurgita Jasponytė, Aivaras Jefanovas, Dalius Jonkus, Laima Kreivytė, Aurelija Maknytė, Donatas Petrošius, Sara Poisson, Oleksandras Pozdniakovas, Jolita Sarcevičienė, Egidija Šeputytė, Renata Šerelytė, Alvydas Šlepikas, Aurimas Švedas, Urmas Vadi, Agnė Žagrakalytė, Justinas Žilinskas.

Prieš daugiau nei dvidešimt metų forumą sumanė rašytoja Giedra Radvilavičiūtė ir istorikė Dalia Strimaitytė, šiemet forumas vyks jau aštuonioliktą kartą. Forumą organizuoja Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija bendradarbiaudama su Biržų krašto muziejumi „Sėla“ ir Biržų rajono savivaldybe. Finansinis forumo rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba. Visi renginiai yra nemokami.

Programą įgyvendina