Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbti 2023 m. Niuberio ir Kaldekoto medalių laimėtojai

Naujienos

2023-03-16
Paskelbti 2023 m. Niuberio ir Kaldekoto medalių laimėtojai


Amerikos bibliotekų asociacija tradiciškai paskelbė reikšmingiausius metų kūrinius vaikams ar jaunimui, per kalendorinius metus išleistus JAV. Jiems bus įteikti Niuberio ir Kaldekoto medaliai.

Niuberio medalis

Niuberio medalį pelnė Aminos Luqman-Dawson knyga „Freewater“. Tai lyriškas istorinis romanas, pasakojantis apie du vergų vaikus, pabėgusius iš plantacijos ir siekiančius laisvės.

Į Niuberio medalio garbės sąrašą pateko trys kūriniai:

  • Andrea Beatriz Arango „Iveliz Explains It All“
  • Christina Soontornvat „The Last Mapmaker“
  • Lisa Yee „Maizy Chen’s Last Chance“

Niuberio medalio laimėtoją – reikšmingiausią kūrinį vaikams ar jaunimui, per pastaruosius metus išleistą JAV, kasmet renka Amerikos bibliotekų asociacija. Apdovanojimas įsteigtas 1922 m. ir yra pavadintas XVIII a. Anglijos leidėjo Džono Niuberio (John Newbery) vardu.

Viso pasaulio vaikų literatūros leidėjams Niuberio medalis yra svarbus orientyras ieškant vertingos literatūros vertimams. Į lietuvių kalbą yra išversta nemažai šia premija apdovanotų kūrinių: Katherine Applegate „Tas vienintelis Aivenas“, Neil Gaiman „Kapinių knyga“, Kate DiCamillo „Pasaka apie Desperą“, Louis Sachar „Duobės“, Lois Lowry „Siuntėjas“, Kelly Barnhill „Mergaitė, atsigėrusi mėnulio“ ir kt.

Kaldekoto medalis

Kaldekoto medalį pelnė Doug Salati paveikslėlių knyga „Hot Dog“. Lyriška ir kartu džiugesio pilna knyga pasakoja apie šunį ir jo šeimininkę. Pavargę nuo miesto kaitros ir triukšmo, jie patraukia atsipūsti į paplūdimį, kur atranda ramybę. Knyga apie šuns ir jo šeimininkės draugystę skatina džiaugtis mažais kasdieniais malonumais.

Į Kaldekoto medalio garbės sąrašą pateko keturi kūriniai:

  • Jason Reynolds, Jason Griffin „Ain’t Burned All the Bright“
  • Michaela Goade „Berry Song“
  • Angela Joy, Janelle Washintgon „Choosing Brave: How Mamie Till-Mobley and Emmett Till Sparked the Civil Rights Movement“
  • Christopher Denise „Knight Owl“ (liet. Riteris pelėdžiukas, išleista lietuviškai 2023 m.)

Kaldekoto medalis – svarbus ir plačiai kaip ir Niuberio medalis žinomas apdovanojimas. Juo įvertinamos geriausios per metus JAV išėjusios paveikslėlių knygos.

Parengė Eglė Baliutavičiūtė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos
 
Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vyriausioji tyrėja

Programą įgyvendina