Skaitymo metai - Naujienos:2020 m. „Bookerio“ literatūrinę premiją laimėjo škotų rašytojas Douglas Stuart

Naujienos

2020-11-24
2020 m. „Bookerio“ literatūrinę premiją laimėjo škotų rašytojas Douglas Stuart

 


Lapkričio 19 d. paskelbtas prestižinio literatūrinio 2020 metų apdovanojimo „Booker“ nugalėtojas. Juo tapo škotų rašytojas Douglas Stuart, šlovę jam atnešė romanas „Shuggie Bain“.

Douglas Stuart gimė ir užaugo Glazge. Baigęs Londono karališkąjį menų koledžą, jis persikėlė į Niujorką, kur pradėjo mados dizaino karjerą. „Shuggie Bain“ yra pirmasis jo romanas.

Romano veiksmas vyksta rašytojo gimtajame Glazgo mieste. Jame pasakojama apie jaunuolį, kuris, įveikdamas ne tik augimo sunkumus, bet ir skurdą, bando išgelbėti savo alkoholikę mamą.

„Bookerio“ apdovanojimo laimėtojas išrinktas iš trumpojo sąrašo. Be laimėtojo, į sąrašą buvo atrinkti šie kūriniai:

  • Diane Cook (JAV) „The New Wilderness“ (Oneworld Publications)
  • Tsitsi Dangarembga (Zimbabvė) „This Mournable Body“ (Faber & Faber)
  • Avni Doshi (JAV) „Burnt Sugar“ (Hamish HamiltonPenguin Random House)
  • Maaza Mengiste (Etiopija / JAV) „The Shadow King“ (Canongate Books)
  • Brandon Taylor (JAV) „Real Life“ (Originals, Daunt Books Publishing)      

Kasmetinė „Bookerio“ premija yra pagrindinis literatūrinis apdovanojimas angliškai kalbančiame pasaulyje ir jau daugiau nei penkis dešimtmečius prisideda prie išskirtinės grožinės literatūros pripažinimo bei skatina skaitytojų domėjimąsi ja.

Apdovanojimas kasmet teikiamas už geriausią knygą, parašytą anglų kalba ir išleistą Jungtinėje Karalystėje ar Airijoje. Tiek nugalėtojui, tiek į trumpąjį sąrašą patekusiems autoriams garantuojama pasaulinė skaitytojų auditorija ir gerokai išaugęs knygų pardavimas. Kiekvienas trumpojo sąrašo autorius gauna po 2500 svarų sterlingų premiją ir specialiai įrištą knygos leidimą. Nugalėtojas apdovanojamas 50 000 svarų sterlingų premija.

2019 metais „Bookerio“ premija buvo skirta sulaužius taisyklę apdovanoti vieną autorių. Pernai apdovanojimą pasidalijo dvi rašytojos – Margaret Atwood ir Bernardine Evaristo. Kanadietei M. Atwood premija skirta už romaną „Liudijimai“ („The Testaments“), anglei B. Evaristo – už romaną „Mergina, moteris, kita“ („Girl, Woman, Other“).

Programą įgyvendina