Skaitymo metai - Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS PAAUGLIAMS

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS PAAUGLIAMS

2024-03-20

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų paaugliams penketukas. Vygaudo Juozaičio nuotr.

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantus plačiau pristato ekspertų komisijos nariai. Šį kartą pristatomi kategorijos „Knygos paaugliams“ nominantai.

 

Viktorijos Butautis fantastinį nuotykių romaną paaugliukams (su galvosūkiais!) „Kanarų pa?lapti?“ („Vaga“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus narė, švietimo srities projektų vadovė Rūta Lazauskaitė.

Debiutinis Viktorijos Butautis fantastinis romanas paaugliams „Kanarų paslaptis“ pasakoja apie smalsios dvylikametės Emos ir jos šuns Marso nuotykius sprendžiant paslaptį – surandant septynis akmeninius šunis septyniose Kanarų salose. Šios knygos istorijos formulė: SMALSUMAS + DRĄSA = NUOTYKIAI bei nuo pat pradžių visur lydintis begalybės ženklas puikiai apibūdina knygos turinį. Ji kupina nuotykių bei pavojų, pakeliui atrandamos nuoširdžios draugystės ir plačiai supažindina su Kanarų salomis ir jas supančia aplinka. Knygoje taip pat netrūksta ir fantastinių elementų, kurie sukuria papildomą naratyvą tarp realaus ir išgalvoto pasaulio. Knyga unikali ir tuo, kad skaitytojas drauge su veikėjais gali spręsti knygoje pateiktas mįsles, šifruoti užuominas, taip bandydamas įminti Kanarų paslaptį.


Dalios Dilytės knygą „Senovės Graikijos išminčiai“ („Sofoklis“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narys literatūros žurnalo „Metai“ vyr. redaktorius Antanas Šimkus.

Ne paslaptis, kad Dalia Dilytė-Staškevičienė yra viena labiausiai antikinę kultūrą išmanančių asmenybių Lietuvoje. Tad labai džiugu, kad autorė noriai dalinasi savo žiniomis su jaunesniąja karta. Ši knyga skirta „vidurio ir vyresniojo mokyklinio amžiaus“ vaikams, joje kalbama apie aštuonetą išminčių (nuo Talio iki Aristotelio).

Pasirinkta pasakojimo forma – senelis su anūkais lanko muziejų – leidžia gana nuosekliai pasakoti apie platų kultūrinį kontekstą, kurio fone veikė, atradinėjo, mąstė žymūs Antikos pasaulio žmonės nuo Talio iki Aristotelio.

Pateikiama įdomių, iliustratyvių pavyzdžių, suteikiančių galimybę lengviau įsiminti informaciją, kuri iš pažiūros priklausytų skirtingoms pažinimo sritims, tačiau iš tiesų yra vienas ir vieningas kultūros pasaulis. Būtent taip jį, autorės teigimu, matė senovės išminčiai – tokią intenciją siūlo ši knyga. Besidomintiems tikrai bus ką atrasti.


Juozo Gaižausko knygą „Antarktidos indėnai“ („Alma littera“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė prozininkė, novelistė, knygų paaugliams autorė Daina Opolskaitė.

Debiutinėje Juozo Gaižausko knygoje jaunimui „Antarktidos indėnai“ patraukliai ir išmoningai veriasi dvisluoksnė pasakojimo erdvė: dvylikamečio Kleopo realybė ir vaizduotės pasaulis, kuriame trokštama rasti saugų prieglobstį. Leisdamas laiką su seneliu kaime, Kleopas stebi keistus užklystančius prašalaičius ir... indėną, mįslingai užsimenantį apie neatskleistą paslaptį ir vadinantį jį Pirmąja Plunksna. Indėnas prisistato atvykęs iš Antarktidos, kur esą gyvena jo gentis. Netikėti kontrastai, išmoningai sluoksniuojamas siužetas ir stiprėjanti intriga panardins jaunąjį skaitytoją į neįtikėtinų įvykių ir skaudžių netekčių kupiną Kleopo pasaulį, kuriame berniuko patirtis palydi pranašingi senelio žodžiai: „Pasaulyje slypi daugybė keistų dalykų, o ir tų pasaulių yra ne vienas.“ Autoriui pavyko sukurti naują jaunąjį skaitytoją įtraukiantį pasakojimą, kuriame tikrovę ir išmonę skirianti riba ištirpsta ir atveria stulbinančius atradimus.


Agnesos Kenešytės-Gricės knygą „Purslai“ („Kriventa“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė LRT vaikų ir jaunimo turinio vyr. redaktorė Aistė Jurė.

Jogailė – viena iš tų paauglių, kurios gyvenimas jau iš anksto suplanuotas. Suplanuotas taip, kad įgyvendintų neišsipildžiusias tėvo svajones – taptų pasaulyje pripažinta plaukike. Tačiau šešiolikmetė ima ieškoti savęs ir iš kasdien plaukimo baseine besitreniruojančios, stropiai besimokančios darbštuolės virsta iš namų bėgančia, su netikusiais draugais susidedančia, meluojančia, su narkotikais eksperimentuojančia maištautoja. Ar ji tikrai tokia, ar tiesiog savo kelio ieškantis jaunas žmogus? Knygos autorė Agnesa Kenešytė-Gricė leidžia kartu su heroje pasivaikščioti po atpažįstamas Klaipėdos vietas ir pabandyti suprasti jos motyvus.


Zigmo Vitkaus ir iliustruotojo Mindaugo Lukošaičio Lietuvos žydų gelbėtojų istorijas „Akimirka apsispręsti“ („Alma littera“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narys vaikų literatūros tyrėjas, vertėjas doc. dr. Kęstutis Urba (komisijos pirmininkas).

Puikus, taiklus knygos pavadinimas galėtų turėti ir kitokią paantraštę – knyga apie herojus. Žinoma, ji būtų tiesmukesnė ir banalesnė. Vis dėlto autorius knygoje pristatomus žmones – „jaunus ir senus, išsilavinusius ir beraščius, iš kaimo ir iš miesto, lietuvius ir kitataučius“ – vadina herojais ir juos laiko herojais. Tai žmonės, XX amžiaus viduryje, per Holokaustą, gelbėję žydus. Dažnai rizikuodavę savo pačių gyvybėmis, o kartais jų ir netekdavę. Knygos pagrindą sudaro 24 pasakojimai apie gelbėtojus, jų portretai. Autorius pasirinko pirmo asmens pasakojimo formą, kuri, be abejo, knygos herojus daro skaitytojui artimesnius. Beje, pasakojama, kada, kaip, kur tos tragedijos aukos buvo slepiamos, tačiau nekalbama, kodėl tai buvo daroma. Turime suprasti, kad lemtingą akimirką tokio klausimo gelbėtojai sau nekėlė. Labai pagrįstai po kiekvieno pasakojimo pateikiami skyreliai „O kas paskui?“ apie tolesnį gelbėtojų ar išgelbėtųjų gyvenimą ir trumpos gelbėtojus pažinojusiųjų replikos.

Knyga, galvojant apie adresatą, pradedama glaustais ir reikalingais istoriniais komentarais, o baigiama įtaigia, turininga anotacija ketvirtame viršelio puslapyje. Apskritai, visi knygos tekstai dvelkia didele literatūrine kultūra, yra skaidrūs, nuoseklūs. Patrauklumo knygai neabejotinai suteikia Mindaugo Lukošaičio iliustracijos.
 

***

Už labiausiai patikusias knygas skaitytojai gali balsuoti iki 2024 m. balandžio 23 d. interneto svetainėje metuknyga.lt, portale LRT.lt, elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu, laiškus siųsdami adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius.

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos rašytojus kurti, o leidėjus – leisti kokybišką literatūrą įvairaus amžiaus žmonėms, skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių gyventojus skaityti, užtikrinti skaitymą skatinančios aplinkos kūrimą ir meniškai vertingos literatūros prieinamumą.

Akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Akcijos partneris – Lietuvos leidėjų asociacija. Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Akcija yra Skaitymo skatinimo programos, kurią finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, dalis.

Organizatoriai

Partneris

Informacinis partneris

Siekdami užtikrinti efektyvų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika