Skaitymo metai - Naujienos:Pirmoji premija „Už negrožinės knygos grožį“ įteikta Rimantui Kmitai

Naujienos

2023-09-25
Pirmoji premija „Už negrožinės knygos grožį“ įteikta Rimantui Kmitai

Rimantas Kmita. Nuotr. Guodos Kavaliauskaitės


Festivalio „Open books“ metu Nacionalinėje dailės galerijoje įteikta pirmoji Antanukas.lt įsteigta premija „Už negrožinės knygos grožį“.

Premija skirta Rimantui Kmitai už knygą apie Sigitą Gedą „Ugnies giesmės: tūkstantis Sigito Gedos veidų“ (Tyto alba, 2022), kurioje jis bando perteikti šio vieno svarbiausių XX amžiaus Lietuvos poetų kūrybos esmę, suprasti jo asmenybę.

Atsiimdamas premiją R. Kmita sakė, kad apmaudu, jog Lietuvoje mokslo populiarinimo literatūros sklaida nėra skatinama, ir džiaugėsi, kad dabar atsirado privatūs rėmėjai, kurie rūpinasi negrožine literatūra. Jo manymu, Lietuvoje parašoma daug įdomių, svarbių tyrimų, tačiau dalis mokslininkų nemato prasmės tai paversti knygomis, kiti sako nežinantys, kaip tai pateikti patrauklia forma. Tad galbūt premija irgi gali būti didesnė paskata tokios literatūros kūrimui.

Premiją „Už negrožinės knygos grožį“ šiemet įsteigė elektroninių ir audio knygų platforma Antanukas.lt. Nemažai literatūros kritikų atkreipia dėmesį, kad būtent negrožinė literatūra pastaraisiais metais Lietuvoje išgyvena pakilimą, rašomi įvairiausių sričių tyrimai, patraukliu būdu supažindinantys skaitytojus su įvairiomis mokslo, kūrybos sritimis, tuo pačiu ir edukuodami visuomenę. Šios premijos dydis – vienas didžiausių Lietuvos literatūros srityje ir siekia 6000 eurų.

Premija skiriama autoriui arba bendraautoriams už lietuvių kalba parašytą negrožinės literatūros knygą, pirmą kartą išleistą per pastaruosius trejus metus. Knygas premijai gauti gali siūlyti leidyklos, menininkų ir visuomeninės organizacijos, bibliotekos bei skaitytojai, ypač kviečiami siūlyti knygas patys autoriai.

Programą įgyvendina