Skaitymo metai - Naujienos:Prasideda festivalis „Poetinis Duskininkų ruduo“

Naujienos

2023-09-25
Prasideda festivalis „Poetinis Duskininkų ruduo“


Trečiadienį prasideda festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“. Šiemet jau 34-tą kartą vykstančio festivalio tema: „Geri poetai vagia?“ Ši tema atsirado perfrazavus T. S. Eliotui priskiriamą frazę: „Prasti poetai plagijuoja, o geri – vagia.“

Pirmasis renginys – jau rugsėjo 27 d. 18 val. – festivalio almancho pristatymas naujoje, bet jau pamėgtoje literatūros mylėtojų vietoje Vilniaus literatų namuose, kartu su leidinio sudarytojais Vytu Dekšniu ir Rimu Užgiriu.

Penktadienį, rugsėjo 29 d.  festivalio veiklos persikelia į Druskininkus: užsienio svečiai tradiciškai lankysis Druskininkų ir Viečiūnų mokyklose, taip pat vyks edukacijos pradinių klasių mokiniams su Daiva Rudyte. 

Šiemet, bendradarbiaujant kartu su Lenkijos institutu Vilniuje, Druskininkuose pristatoma paroda „Iš šešėlio“, nuotraukų autorius Bartosz Frątczak. Ši paroda – duoklė trylikai vertėjų iš lenkų kalbos, tarp kurių poetai Eugenijus Ališanka, Almis Grybauskas, Birutė Jonuškaitė, Kornelijus Platelis, Tomas Venclova ir kt.  Šalia kiekvienos nuotraukos – parodos herojų pasakojimai apie tai, kaip jie pradėjo versti literatūrą, kokie jų mėgstami autoriai, kūriniai, epochos.

Festivalio metu (iki pat sekmadienio, spalio 1 d.) Vytauto Kazimiero Jonyno galerijoje (M. K. Čiurlionio g. 41) veiks ir šių metų Jotvingių premija apdovanoto Gvido Latako medalių paroda „Poetams Žemaičių ir Lietuvos“.

Popietę vyks per metus išėjusių poezijos knygų pristatymas su poetu Mantu Toločka ir literatūrologu Mantu Tamošaičiu.

Vakariniuose poezijos skaitymuose (19 val.) galima bus išgirsti poetų iš Izraelio, Katalonijos, Kanados, Kolumbijos, Rumunijos, Latvijos. Renginyje skaitys ir lietuvių poetai – pernai Jaunojo jotvingio premija apdovanotas  Ramūnas Liutkevičius, Dovilė Bagdonaitė ir 2015 m. Jotvingių premiją pelnęs Rolandas Rastauskas.

Tradicinis Donato Petrošiaus vedamas renginys „Praviras mikrofonas“ leis skaityti visiems pageidaujantiems, o oficialią programą užbaigs „Slaptieji skaitymai“ prie laužo, kur bus skaitomi eilėraščiai, sukurti „Dainavoje“, „Širdelėje“ PDR festivalio metu.

Rugsėjo 30 d. (šeštadienio) rytą – V. K. Jonyno galerijoje vyks poezijos skaitymai, kuriuose poetai skaitys po vieną savo ir „kito mėgstamiausio“ poeto eilėraštį. Šiuos skaitymus veda Ričardas Šileika ir Dainius Gintalas.

Europos poezijos platformai „Versopolis“ šiemet  atstovauja kylančios poezijos žvaigždės: Annemarie Ní Churreáin, poetė iš airiškai kalbančio Donegolo regiono, pelniusi Airijos meno tarybos Naujosios kartos menininko apdovanojimą, ir Claus Høxbroe – poetas, prozininkas, kūrybinio rašymo dėstytojas iš Kopenhagos.

Rugsėjo 30-osios popietę skaitymus ves Dainius Dirgėla. Čia išgirsime daugiau lietuvių poetų – skaitys Ieva Toleikytė, Justina Žvirblytė, Tomas S. Butkus, Renata Karvelis, Albinas Galinis, Laura Kromalcaitė, Liutauras Leščinskas, Patricija Gudeikaitė. Šiame renginyje prisiminsime ir latvių poetą Knutą Skujenieką, prieš 30 metų apdovanotą Jotvingių premija. Simboliška, kad tai padaryti padės latvių bičiulis ir vertėjas poetas Vladas Braziūnas, šia premiją gavęs prieš 20 metų.

Popietėje išgirsime ir festivalio bičiulius Gerardo Beltrán bei Andrej Chadanovič. Šių poetų dvikalbes poezijos rinktines išleido PDR festivalis. G. Beltráno knyga „Iš Krabų ūko“ pasirodė pernai, o Andrejaus Chadanovičiaus knyga „Fantominiai džiaugsmai“ bus pristatyta šiemet festivalio metu.

Iškilmingame šeštadienio vakare (19 val.) bus įteiktos šiemetės Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijos, kurias pelnė Gvidas Latakas ir Birutė Grašytė-Black. Taip pat bus įteiktas tradicinis žurnalo „Nemunas“ prizas „Poezija mus vienija ir jungia“, Antano A. Jonyno prizas jaunajam poetui, apdovanoti anoniminių eilėraščių prizininkai. Kartu su Lietuvos poetais Vytautu Kaziela ir Mindaugu Milašium-Monte savo tekstus skaitys poetės iš Estijos ir Lenkijos.

Sekmadienio vakarą (spalio 1 d.) festivalis grįžta į Vilnių. Mo muziejuje įvyks užsienio svečių ir šių metų jotvingių skaitymai, juos ves poetai Indrė Valantinaitė ir Rimas Užgiris.

Visi festivalio renginiai nemokami. Festivalio veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Programą įgyvendina