Skaitymo metai - Laikas knygas įduoti tėčiams

Laikas knygas įduoti tėčiams

2019-05-30

Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusių rytmečio skaitymų svečias – gamtos fotografas Marius Čepulis. Nuotr. Vygaudo Juozaičio

2019 m. gegužės 30 d. prie akcijos „Tėčiai skaito vaikams“ prisijungė apskričių, rajonų savivaldybių viešosios bibliotekos ir jų filialai: kvietė vaikams skaityti šalyje ar savame krašte garsius tėčius – rašytojus, aktorius, dainininkus, fotografus, laidų vedėjus, merus, savivaldybių administracijų, kultūros centrų bei muziejų direktorius ir kt. Iš viso tą dieną surengta daugiau kaip 50 susitikimų su tėčiais ir seneliais.

Šiuo projektu siekiama įkvėpti ir paskatinti tėčius leisti prasmingai laiką su vaikais, kartu atrasti knygos pažinimo džiaugsmą ir atkreipti visuomenės dėmesį į skaitymo svarbą.

Didžiulę naudą teikiantis ankstyvasis skaitymas jau nekelia abejonių, tačiau retai kam žinoma, kad itin teigiamą įtaką tolesnei vaiko raidai turi knygas jam skaitantis tėtis. 2015 ir 2017 m. JAV atlikti tyrimai rodo, kad vaikų, kuriems ankstyvajame amžiuje (ypač iki 2 metų) dažniau skaitė tėvai, kalbos raida buvo gerokai spartesnė, o štai mamų skaitomos knygos tokio žymaus poveikio vaikų vystymuisi neturėjo. Toks netikėtas atradimas siejamas su tuo, kad tėvai, skaitydami vaikams knygas, kalba sudėtingiau ir abstrakčiau, todėl mažiesiems klausytojams tenka labiau susikaupti ir intensyviau mąstyti – taip lavinami jų kognityviniai gebėjimai ir vaizduotė. Be to, kartu vartydami knygą, tėvai yra linkę joje pavaizduotus daiktus ar įvykius susieti su konkrečia vaiko patirtimi. Pavyzdžiui, jei knygoje būna aprašytos ar pavaizduotos kopėčios, tėvai dažnai aptaria su vaikais, kada paskutinį kartą jomis naudojosi, norėdami užlipti ant stogo ar pan. Mamos elgiasi visai kitaip − įsijausdamos į mokytojų vaidmenį, jos daugiau dėmesio skiria knygoje esančioms detalėms, t. y. prašo vaikų įvardyti ar suskaičiuoti objektus, parodyti spalvas arba stengiasi įvardyti personažų jausmus ir emocijas.

Knygos skaitymas kartu su vaiku ne tik skatina jo kalbos ir pažinimo raidą, turtina žodyną, gerina pasirengimo mokyklai įgūdžius, bet ir kuria glaudžius tarpusavio santykius. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad vaikams reguliariai skaitant knygas gerėja tėvystės įgūdžiai ir į gerąją pusę keičiasi vaikų elgesys. Pastebėta, kad bent 20 minučių prieš miegą, praleistų kartu su tėčiu vartant ir skaitant knygeles, ypač stiprina tarpusavio ryšį su sūnumis. Klausydamasis tėčio skaitomos knygos, vaikas supranta, kad tėčiui patinka tokiu būdu kartu leisti laiką, ir jaučia, jog ši kasdienė veikla yra labai prasminga. Galiausiai vakariniai skaitymai teigiamai veikia ir pačių tėčių savijautą. Sasekso universiteto mokslininkai nustatė, kad skaitymas yra vienas efektyviausių būdų įveikti stresą – jau nuo šeštos skaitymo minutės akivaizdžiai sumažėja raumenų įtampa ir sulėtėja širdies ritmas.

Vis dėlto įprasta, kad į šią kasdienę ugdomąją veiklą labiau įsitraukusios mamos – 2015 m. Didžiojoje Britanijoje skaitymo skatinimo organizacijos „Booktrust“ atliktas tyrimas atskleidė, kad jos vaikams skaito net 50 proc. dažniau nei tėčiai. Tikriausiai metas keisti situaciją?

Tėčiai, skaitykite savo vaikams, nes skaitymas suartina!

Daugiau skaitykite žurnale „Tarp knygų“ (2019 m. Nr. 6, p. 34–35). Prieiga per internetą: žurnalas „Tarp knygų“ (2019 m. Nr. 6, p. 34–35) (Žiūrėta 2021-03-18)

Šiaulių apskrities viešosios bibliotekos akcijai „Tėčiai skaito vaikams“ skirtas vaizdo įrašas: https://www.youtube.com/watch?v=4-SLj4OGsA8&t=31s&ab_channel=%C5%A0iauli%C5%B3apskritiesvie%C5%A1ojibiblioteka (Žiūrėta 2021-03-18)

Projekto „Tėčiai skaito vaikams“ feisbuko paskyra: https://www.facebook.com/TeciaiSkaitoVaikams

 

 

Programą įgyvendina