Skaitymo metai - Naujienos:2016 metų literatūros geriausiųjų šventė Knygų mugėje

Naujienos

2017-02-27
2016 metų literatūros geriausiųjų šventė Knygų mugėje


Vis daugiau gyvenimo persikelia į virtualią erdvę. Jei nėra didelio noro stumdytis žmonių minioje, purvintis batų ir tempti kalnus knygų namo, galima šiltai sėdėti namuose ir beveik gyvai pajusti mugės šurmulį: LRT televizija transliuoja įdomesnius renginius, o leidyklos, autoriai, lankytojai „transliuoja“ visą knygų mugės nuotaiką nuotraukomis ir atsiliepimais socialiniuose tinkluose.

Todėl turbūt būtų galima sakyti, kad iš tiesų baigiamasis Metų knygos renginys prasidėjo ne vasario 26 dieną, 14 valandą LRT forume, o žymiai anksčiau. Jau trečiadienį, kai buvo paskelbti Metų knygos rinkimų nugalėtojai, suaugusiųjų poezijos ir prozos nugalėtojų socialinio tinklo „sienos“ buvo išmargintos sveikinimais, valiojimais ir papuoštos virtualiomis gėlių puokštėmis. Sveikinimų tikriausiai buvo ne ką mažiau, nei per šių autorių tikruosius gimtadienius. Taigi, tie, kurie tingėjo, negalėjo, nespėjo, sirgo, o gal gyvena užsienyje ir dėl visų šitų priežasčių nedalyvavo Metų knygos laureatų apdovanojimuose, įžangą į šią šventę padarė visai neprastą. O kur dar leidyklos, kurios galėjo ne tik puikuotis jau pastatytų didžiulių stendų nuotraukomis, bet ir iškelti savo socialiniuose tinkluose autorių bei jų knygų nuotraukas, kaip kokias pergalės vėliavas. (Kita vertus, geriau puikuotis tuo, kad štai leidykla išleido knygą, kuri ne tik papuolė į penketuką, bet ir buvo pripažinta geriausia ir pasinaudojant šia reklama pasiūlyti įsigyti dar ir kitų knygų, nei kaišioti pirkėjui reklaminius mineralinio vandens buteliukus, arbatos pakelius arba (to dar nėra buvę), vietoj reklaminio bukletėlio ar skirtuko į maišą su knygomis įdėti tirpios vištienos sriubos su makaronais pakelį!)

Taigi, socialiniai tinklai šventė kultūrinius atlaidus savaip, o tie, kurie nebijojo žmonių minios, grumtynių prie leidyklų stendų, purvo „Litexpo“ prieigose ir kitų negandų, sniegingą paskutinio vasario sekmadienio popietę rinkosi Vilniaus knygų mugės LRT studijoje-forume. Gyvai pasveikinti ir įkvėpti to gyvo, nuotraukomis neperduodamo karščio ir jaudulio.

Esu buvusi beveik visuose Metų knygos rinkimų laureatų apdovanojimų renginiuose. Turiu nemažą šių renginių fotoarchyvą, ir po tiek metų apima tyli nostalgija, va šita rašytoja paaugliams ar vaikams taip puikiai debiutavo, o toliau jos beveik nebesigirdi, o tais metais buvo sudarytas geriausių knygų paaugliams penketukams, o šiemet ne. Apima ir liūdesys – štai šių žmonių jau tarp mūsų nebėra. Apima ir džiaugsmingas nustebimas, kad, pasirodo, kai kurie autoriai ne tik kad ne pirmą kartą išrenkami į penketuką, bet ir antrą kartą laimi geriausios metų prozos titulą. Atrodo, renginys gal kiek oficialus, gal kiek jaudinantis, trumpas, kaip ir tos gėlės, kiekvienam autoriui, kurios jau rytoj bus apvytusios, kaip ir tos kelios akimirkos, kai daroma bendra nuotrauka. Bet kaip bebūtų, tai savotiškas šiuolaikinės lietuvių literatūros archyvas, XXI amžiaus istorija, nors ir nulemiama anoniminių skaitytojų balsais.

2016-ųjų Metų knygos šį kartą susigrupavo į šias kategorijas: Metų knyga suaugusiesiems, Metų poezijos knyga ir Metų knyga vaikams. Galima priminti, kad knygų vaikams penketuką šiemet atrinko Renata Šerelytė, Goda Baranauskaitė, Rūta Elijošaitytė, Eglė Nachajienė ir Asta Skujytė-Razmienė.

Vaikų literatūros penketukas atrodė štai šitaip: Jurga Baltrukonytė, „Filmukai“, iliustravo Algis Kriščiūnas; Aidas Jurašius, „Akmenukų pasakos“, iliustravo Jurga Šarmavičiūtė; Nadia Kovaliova, „Meškis ir Žąsis“, iliustravo autorė; Gendrutis Morkūnas, „Traškančios žvaigždės“, apsakymai, iliustravo Marius Zavadskis; Selemonas Paltanavičius, „Maži ežiuko sapnai“, pasaka, iliustravo Lina Eitmanytė-Valužienė.

Knygų suaugusiesiems ir poezijos ekspertų komisiją šiemet sudarė Rimantas Kmita, Gytis Norvilas, Giedra Radvilavičiūtė, Neringa Mikalauskienė ir Virginija Cibarauskė. Jie atrinko šias 10 knygų.

Knygų suaugusiesiems penketukas: Eugenijus Ališanka, „Empedoklio batas“; Danutė Kalinauskaitė, „Skersvėjų namai“, novelės;Kęstutis Navakas, „Vyno kopija“, romanas; Violeta Palčinskaitė, „Atminties babilonai, arba Aš vejuos vasarą“, atsiminimai; Rolandas Rastauskas, „Trečias tomas“, esė ir kiti tekstai.

Poezijos knygų penketukas: Eugenijus Ališanka, „Stuburo tik punktyrai“, eilėraščiai; Mantas Balakauskas, „Roma“, eilėraščiai; Stasys Eidrigevičius, „Giedanti gaidžio galva = Giedanti gaidžia gàlva“, poema; Dainius Gintalas, „Adatos“, eilėraščiai; Giedrė Kazlauskaitė, „Singerstraum“, eilėraščiai.

Dvyliktųjų Metų knygos rinkimų laureatų pagerbimo renginys prasidėjo staigmena:  renginį vedusi Jolanta Kryževičienė prieš kviesdama dalyvius į sceną paskelbė staigmeną: atplėšė voką, kuriame buvo kitų metų Knygų mugės tema: „Skaitau Lietuvą – skaitau pasaulį“, o XIX Knygų mugė vyks 2018 metų vasario 22–25 dienomis.

Po šio šventinio siurprizo visi 2016-ųjų Metų knygos rinkimų dalyviai buvo pakviesti į sceną. Į renginį susirinko 13 rašytojų. Eugenijus Ališanka nominuotas net dvejose kategorijose, Gendrutį Morkūną atstovavo jo žmona Regina Morkūnienė, o Metų knygos laureatą Kęstutį Navaką – knygą išleidusios leidyklos „Tyta alba“ direktorė Lolita Varanavičienė. Visus juos trumpai ir šmaikščiai pristatė renginio vedėja.

Kaip ir kur vyko Metų knygos rinkimų akcija, kur vyko ir kokiuose renginiuose dalyvavo rašytojai, trumpai papasakojo Nacionalinės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento direktorė Aldona Augustaitienė.

Ji paminėjo, kad 2016 metais mokyklų ir viešosioms bibliotekoms išdalyta 140 knygų komplektų, kiekviename komplekte po penkias akcijai nominuotas knygas. Deja, tai nepatenkina net pusės iš bibliotekų gaunamų paraiškų. Tačiau Skaitymo programos lėšomis ir Bibliotekų metų proga skirtu papildomu finansavimu buvo galima pasiūlyti 31 bibliotekai susitikimus su rašytojais. Taigi, nominuotųjų rašytojų knygų sklaida buvo nemaža ir neapsiribojo renginiais sostinėje ar didesniuose miestuose – beveik visi susitikimai buvo gerokai nuo Vilniaus nutolusiuose miestelių, kaimų bibliotekose: Kybartų, Sedos, Šeduvos, Anykščių, Visagino, Šiaulėnų, Šiaulių, Linkmenų, Alantos ir t.t.

Taigi, susidomėjimas šių autorių kūryba buvo tikrai nemažas ir 16 994 skaitytojai savo balsais nulėmė, kad akcijos „Metų knygos rinkimai 2016“ nugalėtojomis tapo šios knygos: suaugusiųjų kategorijoje – Kęstučio Navako romanas „Vyno kopija“ (leidykla „Tyto alba“), poezijos kategorijoje – Dainiaus Gintalo eilėraščių knyga „Adatos“ (leidykla „Tyto alba“), ir knygų vaikams kategorijoje – Selemono Paltanavičiaus knyga „Maži ežiuko sapnai“ (leidykla „Nieko rimto“).

Laimėtojus pasveikino kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson ir LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas Rimvydas Paleckis, o  „Ekslibris.lt“  apdovanojo specialiai jiems sukurtais vardiniais antspaudais.

Pirmas apdovanojimą atsiėmė rašytojas S. Paltanavičius. Jis šmaikštaudamas papasakojo, kad paklaustas, kodėl rašo būtent vaikams, atsako, kad visus darbus reikia pradėti nuo pradžių. O rašymas vaikui – ir yra pati pradžia. Rašytojas neketina savęs keisti ir pereiti, kaip pats šmaikštavo, į profesorių lygį bei rašyti suaugusiesiems, nes rašyti vaikams vis dėlto yra sunkiausia.

Už geriausią poezijos knygą apdovanotas D. Gintalas filosofiškai samprotavo, kad poezija yra tarsi vaistas nuo miesčioniškumo, nuo suzombėjimo ir pasipūtimo, o poetas turi teikti gyvenimą įvairiomis formomis, nesvarbu, kad tas gyvenimas kartais būna ir kartus, ir aitrus. Autorius taip pat dėkojo renginio organizatoriams, nutiesusiems naujus tiltus tarp autoriaus ir skaitytojų.
 

Prozos knygų suaugusiesiems kategorijoje laimėtojas K. Navakas neatvyko (tikriausiai rašo naują knygą), jo laišką ir padėką skaitytojams perskaitė leidyklos „Tyto alba“ direktorė L. Varanavičienė.

Renginio vedėja, baigdama renginį, reziumavo, kad visi Metų knygos rinkimų autoriai sulaukė tikrai daug skaitytojų balsų, todėl galima sakyti, jog  kūrėjai gavo po svarbiausią prizą – savo skaitytojų dėmesį.

Kai Metų knygos laureatų apdovanojimai baigėsi, laimėtojai išdalijo parašus bei šventinius interviu žurnalistams, iki knygų mugės uždarymo buvo likusios dvi valandos. Tai jau matėsi pavargusių dalyvių, renginių vedėjų ir ištikimų lankytojų (kai kurie, ne paslaptis, atlaiko ir visas 4 mugės dienas) veiduose. Prie tarnybinių išėjimų jau rikiavosi autobusiukai bei kiti automobiliai, kurie išveš nenupirktas knygas ilsėtis ir laukti savų pirkėjų, rašytojus toliau rašyti, skaitytojus skaityti. Aštuonioliktieji kultūros atlaidai baigėsi...    

Asta Plechavičiūtė
 
Nuotraukos autorės

Programą įgyvendina