Skaitymo metai - Naujienos:Susitikimas su prozos suaugusiesiems autoriais

Naujienos

2019-11-29
Susitikimas su prozos suaugusiesiems autoriais


Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiami susitikimai su akcijoje „Metų knygos rinkimai“ nominuotais autoriais.

Šį kartą kviečiama nevaržomai, atvirai ir nuoširdžiai bendrauti su prozos suaugusiesiems autoriais: Marijumi Gailiumi, Virginija Kulvinskaite, Vidu Morkūnu, Daina Opolskaite ir Jurga Tumasonyte.
 
Su knygomis susipažinti ir jas skaityti kviečiama į Nacionalinės bibliotekos Lituanistikos skaityklą. Knygas rasite ekspozicijoje „Metų knygos rinkimai 2019“ (pirmame skaityklos aukšte).

Šiemet Metų prozos suaugusiesiems knygą skaitytojai renka iš šio penketuko:

Marijus Gailius „Oro“

Pasak rašytojos, vertėjos ir literatūros kritikės Neringos Mikalauskienės, „painaus siužeto keliasluoksniame futuristiniame romane su detektyvo elementais gvildenamos aktualios klimato kaitos ir jos padarinių Lietuvai ir pasauliui problemos, žmonių tarpusavio santykių, trūkinėjančių ryšių, senėjimo ir informacinių technologijų sukurto, žmogaus gyvenimą dubliuojančio „antrininko“ temos. Pasakojama iš kelių perspektyvų: dabarties ir netolimos ateities, šio amžiaus pabaigos. Ši ateitis ‒ itin apčiuopiama ir įtikinama, nes autorius į pasakojimą įpina nemažai atpažįstamų simbolių, lietuviško kraštovaizdžio ir kultūrinio „žemėlapio“ detalių, netgi pavadinimų ir žodžių reikšmių žaisme priversdamas susimąstyti, kas iš tiesų nemirs.“

Virginija Kulvinskaitė „Kai aš buvau malalietka“

Literatūros kritikės dr. Neringos Butnoriūtės nuomone, V. Kulvinskaitės knyga iš autobiografinės prozos išsiskiria, „nes suteikia balsą po Nepriklausomybės brendusios jaunos moters patirtims. Viena vertus, pasakojimas siūlo nenušlifuotą pasivaikščiojimą po dinamišką dešimto dešimtmečio Vilnių, kūrusį savitą foną pavojingos meilės paieškoms, santykiams su tėvais, savo kūnu ir vyrais, kita vertus, jame sumaniai, su saviironija fiksuojamos skirtingų visuomenės grupių gyvensenos detalės (nuo rajono subkultūrų, emigrantų iki akademikų).“

Vidas Morkūnas „Pakeleivingų stotys“

„Ši knyga puikiai atskleidžia Vido Morkūno prozos savitumą – trumpuose tekstuose meistriškai veriasi siaubo ir estetikos, intelekto ir žaismės lydinys, – pabrėžia literatūros kritikė dr. N. Butnoriūtė. – Praradimai čia konceptualiai pinasi su nušvitimais, kasdienybė – su keistumu, turiningumas – su bedalių likimu, nors galutinė baigtis (stotelė?) visų aiški. „Pakeleivingų stotyse“ autorius daug kalba apie nejaukos, nepažinumo alsavimą kasdieniškose situacijose, tačiau siekia, kad jos neatrodytų „lyg persikėlusios į gyvenimą iš prasto kūrinio“.“

Daina Opolskaitė „Dienų piramidės“

Pasak literatūros kritikės dr. Donatos Mitaitės, „į kasdienį žmonių gyvenimą rašytoja žiūri atidžiu socialines ir psichologines problemas suvokiančio žmogaus žvilgsniu. Ji – subtili stilistė, labai jautri įspūdžių, pojūčių, spalvų tonams ir pustoniams. Novelių žmonės (pamestą, niekam nereikalingą vaiką bandanti prisijaukinti dviejų talentingų, bet toli nuo namų esančių vaikų mama, svetimi patys sau jaunuoliai, vėžiu serganti moteris) gyvena užsigaudami ir užgaunami kitų bei paties gyvenimo, kartais rašytojos kūrinyje šmėkšteli to, kas nepaaiškinama, ne iki galo suprantama, elementų, sakytum, niuansuotas apie kasdienybę besivejantis pasakojimas prisimena magiškojo realizmo prasmingumą.“

Jurga Tumasonytė „Undinės“

Dr. N. Butnoriūtės nuomone, „Undinės“ pasižymi ypatingu efektu, kai kasdienybė pasirodo egzotiška. Šio efekto autorė pasiekia pristatydama epizodus iš vidutinybių gyvenimo, įspūdingai montuodama jų informacijos pritvinkusį kasdienybės foną. Bendražmogiškos problemos yra tas Achilo kulnas, kurį autorė fiksuoja ir savitai išryškina, siurrealiai pratęsdama tikrovę: novelėse tampa įmanoma pačiupinėti materialius vienatvės pavidalus, tuštumą užpildyti antrininku, neutralizuoti mirties baimę...“

Renginį ves literatūros kritikė dr. N. Butnoriūtė. Jo metu bus galima įsigyti visų penkių autorių nominuotų knygų.

Trumpai apie renginį

Data gruodžio 11 d.

Laikas 18 val.

Vieta Renginių erdvė, III a.

Trukmė 2 val.

Įėjimas laisvas

Daugiau informacijos socialiniame tinkle Facebook.

Programą įgyvendina