Skaitymo metai - Naujienos:Trys knygos – trys gyvenimai

Naujienos

2021-03-18
Trys knygos – trys gyvenimai


Radviliškio rajono Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos mokiniai aktyviai dalyvavo akcijoje „Metų knygos rinkimai 2020“ ir rinko Metų paauglių knygą.

Lota, Gilė, Anika iš akcijos „Metų knygos rinkimai 2020“ paauglių knygų trejetuko – Dianos Ganc „Lota“, Akvilinos Cicėnaitės „Kad mane pamatytm“ ir Ignės Zarambaitės „Juodavandeniai“ – trys paauglės, jų gyvenimai panašūs ir tuo pačiu labai skirtingi. Paauglės ieško, klysta, atranda, patiria skaudžių išgyvenimų, patyčias mokykloje, tėvų skyrybas, netektis.

Gimnazijoje mokiniai, paraginti bibliotekininkės Nijolės Valatkienės, lietuvių kalbos mokytojų Laimos Višniauskaitės, Laisvidos Vedeckienės, rašė atsiliepimus apie šias Metų knygos rinkimuose dalyvavusias paaugliams skirtas knygas.

Gimnazijos bibliotekininkė Nijolė Valatkienė dalijasi mokinių mintimis.

 


Akvilina Cicėnaitė „Kad mane pamatytum

Knyga apie mergaitę, vardu Gilė. Jos tėvai yra išsiskyrę, abu susirado naujas meiles. Vieną dieną Gilei tenka konkuruoti su savo drauge dėl vaidmens spektaklyje, nes jo norėjo ir draugė. Bet taip nutinka, kad draugė atsiranda ligoninėje ir turi vaidinti Gilė. Jai netgi tenka pabėgti iš namų.

Manau, šią knygą geriausiai gali suprasti paaugliai, kurių tėvai yra išsiskyrę. Jeigu skaitydamas labai įsijauti, tai gali stipriau suprasti Gilės jausmus ir ką ji turi išgyventi. Manau, kad daugelis maištaujančių paauglių yra pagalvoję apie pabėgimą iš namų. Labai rekomenduočiau perskaityti visiems paaugliams, nes daugumai tikrai yra tekę patirti konkurenciją. Labai aktuali tema paaugliams – valgymo sutrikimas, nes daugelis mergaičių nori atrodyti kaip modeliai, kuriuos reklamuoja. Būtent skaitydami šią knygą matome, kas nutinka su modeliu.

Vaiva Daujotaitė, 8 klasė


Diana Ganc „Lota“

Ši knyga yra apie mergaitę, vardu Lota, kurios tėvas išvyko dirbti, ir ji lieka viena namuose. Na, ne visai viena, o su savo senu šunimi. Ji nusprendžia nebeiti į mokyklą, nes skaudžiai išgyvena mamos mirtį ir nenori, kad svetimi žmonės siūlytų savo užuojautą. Lotos draugė atsiduria ligoninėje, nes nevalgė ir tapo labai išsekusi. Lota tampa vis uždaresnė, vengia žmonių, nenori su niekuo kalbėtis. Tiesiog jaučia, kad gyvenimas prarado prasmę.

Šioje knygoje yra kalbama apie paauglių užsidarymą savyje, valgymo sutrikimus. Manau, kad dauguma paauglių šiais laikais tampa uždari, nenori su niekuo dalintis savo išgyvenimais, jausmais ir tai yra blogai. Tokia užsitęsusi būsena kartais gali virsti depresija. Kai kurie paaugliai net neįsivaizduoja, kad tyčia nevalgydami gali pakenkti sau. Tikrai kiekvienas paauglys turi perskaityti šią knygą.

Vaiva Daujotaitė, 8 klasė


Ignė Zarambaitė „Juodavandeniai“

Perskaičiau šią knygą vienu prisėdimu, nežinau, kas mane taip įtraukė. Gal noras sužinoti, kas bus toliau, įtampa ar visos tos paslaptys, kurios veržte veržėsi laukan. Iš tiesų, tai yra viena iš geriausių knygų, kurias šiais metais skaičiau. Istorija be galo intriguojanti, sukelia daugybę įvairių emocijų. Atrodo, kad tokia Ana iš tiesų gyvena, patiria patyčias, trokšta turėti draugų – taip tikroviškai viskas pavaizduota.

Šios knygos pagrindinė veikėja yra septyniolikmetė Anika, kuri save vadina Ana. Jos vaikystė nebuvo pati ryškiausia ir smagiausia, todėl ji paslėpė tikrąją save po kauke. Pasikeitė vardą, pavardę, tapo visiškai kitokia. Anika, iš kurios visi tyčiojosi ir ją žemino, dingo. Liko tik Ana ir jos juodžiausios paslaptys. Knygos intriga – kur dingo Deimantė ir kaip prie to prisidėjo Ana. (Ši paslaptis skatina skaityti toliau pamiršus fb draugus.) Viskas prasideda Anai ir jos draugams suplanavus pasilinksminti ir savaitgalį praleisti senoje ir negyvenamoje Dirsių trobelėje. Didžiausias iššūkis ten patekti, nes prasidėjo potvynis ir namas buvo apsemtas, bet tai jaunuoliams nekliudė. O atvykę į trobelę – įsiaudrina. Jie gadina visus pasitaikiusius daiktus, svaiginasi alkoholiniais gėrimais bei narkotikais. Tą naktį per sąmyšį dingsta Anos draugė Deimantė, kurią vadino Deima. Ana viską prisimena labai blankiai, bet su kiekvienu nauju pokalbiu ar įvykiu detalės grįžta ir ji pagaliau gali sudėlioti, kas ir kaip tą naktį atsitiko. Istorija čia nesibaigia, būtinai paskaitykite.

Mes visi esame kaip juodavandeniai, turime ir šviesos, ir tamsos savo gyvenime, svarbiausia neleisti tamsai nugalėti, bet svarbu ją ir priimti. Tokia ir Anika, ji turi daug paslapčių, savęs nemėgsta, jai nepatinka tai, kaip ji elgiasi, atrodo, todėl pasikeičia. Pati pradeda šaipytis iš kitų, juos niekinti, ji leidžia tamsiajai pusei – Anai – ją užvaldyti. Ji vėl bendrauja su merginomis, kurios iš jos šaipėsi, nukirpo jai plaukus, atėmė vienintelį dalyką, kuriuo ji didžiavosi. Ir kodėl gi? Ogi tam, kad būtų populiari ir mėgstama.

Skaitydama šią knygą be galo į ją pasinėriau, jaučiau visus Anos jausmus, atrodė, lyg būčiau ji, tik buvo gan keista, nes vienas iš knygos veikėjų yra mano bendravardis, tik vaikinas. Tai Orestas, jis geriausias Anikos draugas. Jų draugystė buvo graži, tyra, bet greitai subyrėjo.

Tikrai rekomenduočiau ją perskaityti kiekvienam paaugliui. O gal ir paauglių tėvams.

Oresta Smoliarovaitė, III g kl.


Ignė Zarambaitė „Juodavandeniai“

Šios knygos pavadinimas atskleidžia nedaug knygos turinio, bet puikiai sudomina skaitytoją. Ši knyga apie grupę paauglių. Tiksliau, apie vieną merginą iš šios draugų grupės, vardu Anika.

Anika grįžta į savo vaikystės mokyklą, bet prisistato kaip Ana, nes jos praeitis šioje mokykloje nebuvo labai maloni. Ji susidraugauja su grupele populiariųjų paauglių. Ši grupė visada ieško nuotykių, kaip įdomiau praleisti laiką. Ana visada pritardavo jų sumanymams ir su jais vykdavo kartu, nes norėjo pritapti ir nebebūti tokia pati Anika, kokia anksčiau buvo. Vieną dieną draugai sugalvoja savaitgalį vykti į apleistą namą, nukentėjusį nuo dažnų potvynių. Tačiau jiems ten nuvykus prasideda kraupūs dalykai.

Skaitydama šią knygą nepatyriau nė akimirkos nuobodulio, vis atsitikdavo kas nors nauja ir netikėta. Buvo įdomu kiekviename skyriuje vis daugiau sužinoti apie Anos praeitį ir iš atskirų epizodų sudėti vieną istoriją. Unikali įvykių veiksmo vieta. Esu perskaičiusi nemažai knygų, bet jose nebuvo miesto, kuriame vyktų potvyniai ar būtų panašių vietų, kuriose lankėsi Ana. Manau, veikėjai puikiai apibūdinami, turi savitus charakterius, skirtingus gyvenimus ir problemas.

Ši knyga tikrai viena iš mano mėgstamiausių ir, esu įsitikinusi, dar ilgai bus. Kiekviena knyga turi privalumų ir trūkumų, bet šioje knygoje trūkumų neįžvelgiau, išskyrus tai, kad po begalės jausmų ir veiksmo tikėjausi daugiau iš pabaigos. Tad būtų nuostabu, jei ši knyga turėtų daugiau dalių, kuriose išsamiau būtų pasakojama apie Anos gyvenimą po šio įvykio.

Vaigintė Sinušaitė, 8 klasė


Ignė Zarambaitė „Juodavandeniai“

Knyga apie tai, kaip draugų grupelė išvyksta į apleistą namą ir ten dingsta viena draugė Deimantė. Po šio įvykio visi pradėjo mažiau bendrauti. Ana nežino, kur dingo Deimantė, ir jai niekas to nepasako. Jai pavyksta susirasti naują draugą. Bet ji turi paslaptį, kurios beveik niekas nežino.

Ši knyga yra mano mėgstamiausia iš visų, kurias esu skaičiusi. Mano nuomone, knyga yra labai pamokanti. Supranti, kad svaigalai yra kenksmingi paaugliams ir matai, kas gali nutikti, kai jų pavartoji.

Skaitant knygą niekada nebuvo nuobodu. Kiekviename skyriuje įvyksta koks nors įdomus veiksmas, kuris dar labiau įtraukia į skaitymą. Knyga skaitoma labai greitai, nes, kai sudomina veiksmas, niekaip nepavyksta atsitraukti. Manau, kad šią knygą turėtų perskaityti kiekvienas paauglys. Kiekviename skyriuje galima sužinoti ką nors naujo iš senesnio Anos gyvenimo. Perskaičiusi knygą, iš karto norėjau imti antrą dalį, nes buvau taip suintriguota, kad norėjosi skaityti ir skaityti toliau.

Vaiva Daujotaitė, 8 klasė


Akvilina Cicėnaitė, „Kad mane pamatytum“

Ši knyga papasakoja apie maištaujančios paauglės Gilės gyvenimą. Iš pradžių jos gyvenimas yra įprastas: pykčiai su broliu, rytiniai koncertai su mama ir grupe ,,Fojė“, mamos jausmų proveržiai, geriausios draugės pasiglemžtas dėmesys ir taip toliau...

Bet viskas pasikeičia dėl keleto naujų dalykų, kurie sukelia didelių problemų Gilės gyvenime. Viena iš tų problemų yra tėvų skyrybos ir Kurmis, naujas mamos širdies draugas. Kita problema yra jos geriausia draugė, su kuria rungiasi dėl vaidmens spektaklyje ,,Riešutų duona“. Jos geriausia draugė labai populiari mokykloje, nes dirba modeliu, keliauja po pasaulį ir daužo vaikinų širdis. Gilė jaučiasi užgožta draugės. Teatras – Gilės svajonė, jos gyvenimas, bet ir čia geriausia draugė ją aplenkdavo, nes yra tobula visur. Gilę tai labai pykdo. Negana to, visų baimė dėl artėjančios pasaulio pabaigos irgi varo iš proto. Visa tai tęsiasi iki tol, kol Gilei viskas nusibosta ir ji nusprendžia imtis rimtų maištavimo veiksmų. Sugalvoja pabėgti iš namų pas tėtį, kuris, kaip vėliau paaiškėja, nelabai pasiruošęs ją priimti. Bet galiausiai mergaitė randa išeitį: susipažįsta su naujais žmonėmis, patiria naujų dalykų. Galiausiai Gilė su mama susitaiko, ir vėl viskas sugrįžta į savo vėžes.

Mano manymu, ši knyga yra verta ne vieno paauglio dėmesio, nes pasakoja apie tokius dalykus, kurie yra labai aktualūs šių laikų paaugliams. Manau, ne vienas yra pagalvojęs apie pabėgimą iš namų. Arba ne viena mergina yra galvojusi apie dietas, norą dirbti modeliu. Gal net yra merginų, kurios yra sirgusios anoreksija. Šią knygą skaitydama, aš radau kai ką bendra tarp pagrindinės veikėjos ir savęs. Tiek aš, tiek ji labai vertiname šeimą. Ir aš kartais pagalvoju pabėgsianti nuo savo gyvenimo, visų ir kursianti naują, sau mielą gyvenimą. Bet perskaičiusi šią knygą supratau, kad aš nenoriu nuo visko pabėgti, supratau, kad gyvenimas tuo ir gražus, kad tu nežinai, kas nutiks ateityje ir kad yra visokių sunkumų šiame gyvenime. Dar ši knyga man leido suvokti, kad reikia nebijoti rizikuoti ir mėgautis kiekviena akimirka, nes ji gali ir nebepasikartoti, o ypač nereikia nustoti svajoti, nes svajonės pildosi... Galiu sau užtikrintai pasakyti, kad tai yra viena iš įdomesnių mano skaitytų knygų. Tikiuosi, ši knyga turės daugiau dalių, kuriose plačiau atsiskleistų tos jaunatviškos, svajojančios, linksmos paauglės Gilės asmenybė, o ne viskuo besibodinčios, liūdnos, menkai save vertinančios panelės gyvenimas.

Gabrielė Grebliauskaitė, 8 klasė

 

Programą įgyvendina

aaaaaaaaa aaaaaaaaa aaaaaaaaa aaaaaaaaa aaaaaaaaa