Skaitymo metai - Naujienos:Parodoje Vilniuje – beveik pusšimtis gražiausių Čekijos knygų

Naujienos

2022-02-23
Parodoje Vilniuje – beveik pusšimtis gražiausių Čekijos knygų


Vasario 23 d., trečiadienį, Kazio Varnelio namuose-muziejuje pradeda veikti Čekijoje išleistų gražiausių knygų paroda. Paroda yra tarptautinės Vilniaus knygų mugės renginys, „Knygų šalies“ kūrybinės studijos kultūrinės programos dalis, vykstantis už mugės ribų ir šiemet kviečiantis paminėti jubiliejinius Pranciškaus Skorinos metus.

„Pernai Čekijoje surengtas gražiausios knygos konkursas įvyko jau penkiasdešimt šeštą kartą. Jame varžėsi net 323 knygos, 48 gražiausios pristatomos Kazio Varnelio namuose-muziejuje. Neatsitiktinai šios knygos tradiciškai eksponuojamos čia – Varnelis, išeivijos dailininkas, kolekcininkas ir bibliofilas, pats itin vertino knygas ir knygos meną. Jo bibliotekoje – daugiau kaip 8000 leidinių, tarp jų ir itin retų“, – sako Kazio Varnelio namų-muziejaus vedėja Daiva Vaišnienė.

„Šiemet Čekijos gražiausių knygų ekspozicijoje pristatome ne tik išskirtinius  leidinius, bet ir pažymime knygų spausdinimo Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradininko ir leidėjo Pranciškaus Skorinos metus. 1522 m. Vilniuje, miesto burmistro Babičiaus namuose  (dab. Stiklių g. 4), Skorinos įkurta spaustuvė buvo pirmoji tokia Rytų Europoje. Vilniuje išleistos Skorinos knygos prilygo geriausiems to laikotarpio Vakarų Europos pavyzdžiams. Spaustuvę Prahoje Skorina, turtingų vilniečių remiamas, įkūrė kiek anksčiau – 1517 m., tad šiemet šios dvišalės knygos kultūros jungtys dar kartą gražiai susilieja. Džiaugiuosi, kad 2002 m. Vilniaus knygų mugėje pradėta čekų knygos kultūros pristatymo tradicija, kurią inicijuojant dalyvavo ir pats prof. Kazys Varnelis,  toliau tęsiama, palaikoma ir sulaukia gausaus lankytojų dėmesio“, – pasakoja kuratorė Sigutė Chlebinskaitė.

Čekijoje knygos kūrimas apipavidalinimas, šrifto menas, iliustravimas, poligrafija ir įrišimas yra svarbi nacionalinės kultūros dalis ir turi gilias tradicijas. Pirmasis knygos meno konkursas Čekijoje surengtas 1928 m., jį inicijavo knygų kolekcininkas ir bibliofilas Arno Sanka. Vėliau – nuo 1928 m. iki 1940 m. – gražiausių šalies knygų konkursą rengė Čekijos bibliofilų sąjunga.

Nuo 1965 m. kasmetinį knygos meno konkursą rengia Čekų literatūros muziejus, Poligrafų sąjunga ir Bibliofilų sąjunga. Knygos, išleistos ir išspausdintos Čekijoje, ekspertų komisijos vertinamos pagal grafinį knygos vaizdą, apipavidalinimą, poligrafijos kokybę ir iliustracijas. Premijos jų kūrėjams teikiamos septyniose kategorijose: mokslinė literatūra, grožinė literatūra, vaikų ir paauglių literatūra, vadovėliai, knygos apie meną, bibliofilinės ir autorinės knygos, studentų darbai. Taip pat įsteigtas prizas jaunajam kūrėjui iki 30-ties metų.

Gražiausių Čekijos knygų kolekcija eksponuojama tarptautinėse knygų mugėse. Šiųmetėje parodoje eksponuojamos knygos dalyvavo pasauliniuose prestižiniuose knygos meno konkursuose ir ne viena jų tapo laureate.

Parodos rengėjai: Lietuvos nacionalinio muziejaus Kazio Varnelio namai-muziejus, Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje, „Knygų šalis“ ir tarptautinė Vilniaus knygų mugė.

Paroda Kazio Varnelio namuose-muziejuje veiks iki balandžio 23 d.

Programą įgyvendina