Skaitymo metai - Naujienos:„Metų knygos rinkimų 2022“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS SUAUGUSIESIEMS

Naujienos

2023-03-02
„Metų knygos rinkimų 2022“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS SUAUGUSIESIEMS


Akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ nominantus plačiau pristato ekspertų komisijos nariai. Šį kartą pristatomi kategorijos „Knygos suaugusiesiems“ nominantai.

Akvilinos Cicėnaitės knygą „Anglų kalbos žodynas“ (leidykla „Alma littera“) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė dailės kritikė ir parodų kuratorė dr. Jurgita Ludavičienė.

Akvilinos Cicėnaitės „Anglų kalbos žodynas“ – tai savos ir svetimos kalbos kova viduje, tai kova su kalba, per kurią suvokiama ir kuria papasakojama tikrovė, tai subtiliausios savumo, atpažįstamumo ir svetimumo gradacijos ir nuolat besikeičianti jų jėgų pusiausvyra. Tai aštuntoji Australijoje gyvenančios autorės knyga ir antrasis romanas suaugusiesiems. Atrodo, kad „Anglų kalbos žodyne“ pagrindinė veikėja yra kalba – tekste žodžiai, apie kuriuos galvoja ir kalba romano herojė, moteris, su vyru atkeliavusi į Sidnėjų, nuolat tampa raktais į miestą, kurį reikia prisijaukinti, į žemyną, į namus, į kalbą, žodžiai nuolat piešia kito žemyno vaizdus, versdami skaitytoją ne tik juos matyti autorės akimis, bet ir galvoti apie tai, kas nutinka, kai kita aplinka ir kita kalba tampa vienintele tikrove. Kur tuomet lieka gimtoji kalba, kaip papasakoti tai, ką matai ir patiri, gimtojoje šalyje gyvenantiems žmonėms – ir kaip išversti tai, kas neišverčiama. Kaip gyventi saulės nutviekstame krašte, kai į tavo odą įsigėrusi, anot autorės, „kito krašto sakinių melancholija“. Bet juk žodynas ir yra bandymas išversti, susikalbėti, perteikti. Labai asmeniškas, virpantis, saulės ir liūdesio persmelktas romanas – apie trapumą, mūsų ir žodžių, ir apie susikalbėjimo ilgesį.


Eglės Frank novelių knygą „Mirę irgi šoka“ (leidykla „Kitos knygos“) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos pirmininkas poetas, eseistas Gytis Norvilas.

Eglė Frank – prozininkė, fotografė.

Novelių rinkinys „Mirę irgi šoka“ – tai pirmoji autorės knyga. Rašytoja E. Frank novelėse gilinasi į žmogaus šešėlių, iš pasąmonės išnyrantį pasaulį, jį tiria. Tai savotiška žmogaus prigimties, tamsiųjų pusių studija, archeologija. Kiekviena novelė – tarsi svaigaus gėrimo gurkšnis, pritraukiantis, jaukinantis mirtį, kuri čia tampa visos knygos lydinčiu asmeniu, kone atskiru veikėju. Personažai labai skirtingi: nuo inteligento iki paprasto darbininko ar hipsterio. Būtinai reikia minėti tekstuose išnyrančių vaizdinių autobiografiškumą, kūrinių kinematografiškumą, kurie sukuria įtikinamumo įspūdį, įtraukia. Knygoje akivaizdi autentiško kalbėjimo magija, kurios galią įrodo ir įvaldyta kalba, metafora.

„Su stereotipais besikertanti elgsena, nestandartinės situacijos, šokiruojantis gyvenimo dvilypumas, nuo kitų slepiamos emocijos – visus išvardytus dalykus galėtume vadinti E. Frank knygos raktažodžiais. Daugeliui istorijų tai prideda papildomos intrigos, suteikia skaitytojams galimybę netradiciškai pažvelgti į savo aplinką“ (literatūros kritikas Antanas Sheshi).


Jurgos Vilės knygą „Nukritę iš Mėnulio: sapnas apie Oskarą Milašių ir kitus paukščius“, kurią iliustravo
Ula Rugevičiūtė Rugytė (leidykla „Aukso žuvys“), pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė dailės kritikė ir parodų kuratorė dr. Jurgita Ludavičienė.

Jurgos Vilės knyga „Nukritę iš Mėnulio. Sapnas apie Oskarą Milašių ir kitus paukščius“ – išties sapniška, efemeriška ir kartu reali, pilna trapų teksto audinį pramušančių atpažįstamų detalių, leidžiančių identifikuoti laikmetį, atmosferą, kambarius ir gatves. Tai tekstas, kuriame, kaip sapne, viskas įmanoma, kuriame susipina realaus asmens, Oskaro Milašiaus ir fikcinės merginos iš Kauno – Felicijos Krylatovos gyvenimai. Šiame sapne Oskaras Milašius ir lygiai po 100 metų, 1977-aisiais, gimusi Felicija vienas kitam pasakoja apie belle epoque Paryžių ir apie sovietmečio Kauną. Jis niekuomet nematė Kauno, ji – anų laikų Paryžiaus, bet Jurgos Vilės tekste, kaip ir sapne, viskas įmanoma. Aliuzijos, atpažįstami veikėjai, Čiurlionis ir Kaušpėdas, Jonas Mekas ir Oskaras Vaildas, Niujorkas ir Paryžius, pionieriškas kaklaraištis ir eilėraštis apie Lofotenų kapines, viskas susilieja į vieną užburiantį ir nepaprastai vizualų bei atmosferišką teksto audinį. Nors pats pasakojimas labai vizualus, iliustratorės Ulos Rugevičiūtės Rugytės vaizdai organiškai įsipina į teksto audinį, sudarydami dar vieną vaizdinių klodą ir leisdami žodžiams skleistis drauge su spalvomis bei pavidalų kontūrais. „Nukritę iš Mėnulio“  – tai pjesė apie svajotojus ir vizionierius, apie „nukritusius iš Mėnulio“ keistuolius, labiausiai primenanti stiklinį burbulą – spindintį, lengvą, neapsakomai trapų ir subtilų, tokį, pro kurį žiūrint pasaulis vis keičiasi priklausomai nuo požiūrio kampo.

Programą įgyvendina