Skaitymo metai - Naujienos:Literatūriniai pasaulio ženklai literatūros mieste Vilniuje

Naujienos

2023-09-20
Literatūriniai pasaulio ženklai literatūros mieste Vilniuje


Rudens pradžia Vilniuje itin marga: laukia gausybė literatūros renginių, rašytojų vizitų, naujų projektų, festivalių ir ypač – susitikimų su svečiais iš kitų šalių.

Rugsėjo 20 dieną Vilniaus literatų namuose pradedamas renginių ciklas „Aš esu Vilnius“, kurio susitikimai vyks kas dvi savaites. Šie renginiai – tai skirtingų kartų ir profesijų vilniečių – nebūtinai žinomų žmonių ir nebūtinai rašytojų – pokalbiai ir istorijos apie Vilnių, apie tai, kokį jie jį mato ar atsimena. Pokalbiai bus iliustruoti asmeninėmis pokalbininkų nuotraukomis. Ciklas pradedamas tarptautiškai: pirmajame susitikime apie Vilnių ir apie Lvivą kalbėsis rašytojai Marius Burokas ir Kateryna Mikhalicyna. Marius ir Kateryna bendradarbiauja ne tik literatūros lauke – jie abu padeda Ukrainos kariams pasiekti paramą iš Lietuvos, kurią nuo praėjusio rudens renka Lietuvos rašytojų sąjungos fondas.

Antrajame ciklo „Aš esu Vilnius“ renginyje, spalio 4 dieną, susitiks rašytoja Akvilina Cicėnaitė ir pirmąjį savo romaną rašanti Suzanne Reid iš Noridžo (Jungtinė Karalystė). Ji yra pirmoji Vilniaus UNESCO literatūros miesto rezidentė, Vilniuje ieškanti savo šaknų, kuriomis ir bus paremtas jos pirmasis romanas. „Neįsivaizdavau, kad buvimas Vilniuje gali turėti šitiek įtakos mano romanui“, – sako ji.

Rugsėjo 22 dieną Vilniaus literatų namuose įvyks susitikimas su ypatingu svečiu – vienu žymiausių Taivano rašytoju, profesoriumi, ekologijos aktyvistu Wu Ming-Yi. Jo romanas „Pavogtas dviratis“ 2018 metais buvo nominuotas „Man Booker International“ premijai. Autoriaus knygos išverstos į anglų, prancūzų, turkų, japonų, čekų, ukrainiečių kalbas. Šis rašytojo vizitas Vilniuje – Taivano dovana Vilniui 700 metų jubiliejaus proga. Rašytojui Literatų gatvėje atidengta lentelė, šią savaitę jis susitiks su Vilniaus universiteto studentais, o penktadienį Vilniaus literatų namuose apie jo knygas ir skirtumą tarp Taivano ir Kinijos literatūros jį kalbins kultūros istorikas Aurimas Švedas. Susikalbėti padės vertėjas Vaidotas Bačianskas.

Taivano rašytojo Wu Ming-Yi iliustracija

 

Rugsėjo 23 dieną į ekskursijas anglų kalba pakvies poetas ir vertėjas į anglų kalbą Rimas Užgiris, kuris sostinėje gyvena jau dešimt metų, bet kasdien literatūriniame Vilniuje atranda vis kažką naujo, tad savo atradimais nori pasidalyti su lietuviškai nekalbančiais Vilniaus gyventojais ir svečiais. Jo vedamos literatūrinės ekskursijos vyks ir spalio 14 bei 28 dienomis. Reikalinga registracija.

Rugsėjo 22–23 dienomis Nacionalinėje dailės galerijoje jau penktąjį kartą vyks literatūros festivalis „Open books“, kuriame – ne tik garsūs užsienio ir lietuvių rašytojai, bet ir pirmą kartą organizuojama redaktorių konferencija REDA. Vienas laukiamiausių šių metų „Open books“ susitikimų – su britų rašytoja ir žurnaliste Christina Lamb, apdovanota daugybe premijų. Į lietuvių kalbą išverstos dvi jos knygos: „Mūsų kūnai – jų karo laukas“ (išvertė Rita Kaminskaitė, išleido „Alma littera“) ir „Aš esu Malala“ (išvertė Gabrielė Virbickienė, išleido „Alma littera“). Į festivalį atvyks Lietuvoje populiarus bestselerių autorius, prancūzų rašytojas Laurentʼas Gounelle bei Didžiojoje Britanijoje gyvenantis Andrew Komarnyckyj, kurio neseniai lietuvių kalba pasirodžiusi knyga „Ezra Slefas, kitas Nobelio literatūros premijos laureatas“ (išvertė Daina Valentinavičienė, išleido „Lapas“) sulaukė entuziastingų atsiliepimų.

Mėnuo Vilniaus literatų namuose baigsis tarptautinio literatūros festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ almanacho pristatymu rugsėjo 27 dieną. Renginyje, kurį ves almanacho sudarytojai Vytas Dekšnys ir Rimas Užgiris, skaitys svečiai poetai Carlos Aguasaco (Kolumbija), Maria Callís (Katalonija), Annemarie Ni Churreáin (Airija), Adam Dickinson (Kanada), Claus Hoxbroe (Danija), Radu Vancu (Rumunija), Arvis Viguls (Latvija).

Programą įgyvendina