Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbtos geriausios 2008 m. vaikų bei paauglių knygos

Naujienos

2009-04-03
Paskelbtos geriausios 2008 m. vaikų bei paauglių knygos


Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius jau septynioliktą kartą paskelbė geriausių ir reikšmingiausių vaikų bei paauglių knygų sąrašą.

Komisija, analizavusi ir vertinusi kelias dešimtis originalių ir verstinių vaikų bei paauglių knygų, apdovanojimus skyrė aštuoniose kategorijose:

Geriausia 2008 metų vaikų bei paauglių knyga pripažinta Gendručio Morkūno „Blusyno pasakojimai“ (leidykla „Nieko rimto“). „Blusyno pasakojimai“ – tai trumpos istorijos apie rimtuolį pirmininką, kuris solidžiame portfelyje nešiojosi riešutų spaustukus, apie liežuvius, kuriais galima skaldyti galvas, apie lygintuvų marą ir tai, kodėl pasaulyje nėra nė vieno banknoto su besišypsančiu veidu... Dideliems vaikams ir mažiems suaugusiesiems!

Geriausia metų pjesių knyga – Nijolės Indriūnaitės „Baltos pasakos“ („Kronta“). 

Meniškiausiai iliustruota knyga – Aušros Bagočiūnaitės-Paukštienės nespalvotai iliustruota Nijolės Indriūnaitės knyga „Baltos pasakos“ („Kronta“). Rinkinyje publikuojamos penkios pjesės lėlių teatrui, įkvėptas H. Ch. Anderseno, Brolių Grimų, Šarlio Pero, V. Odojevskio pasakų. Pasiremta tų pasakų motyvais, herojų paveikslais, įvaizdžiais, bet jie interpretuojami labai laisvai ir kūrybiškai. Knygą puošia ypatingos teatro dailininkės Aušros Bagočiūnaitės-Paukštienės iliustracijos – erdviniai karpiniai, jų pagrindu sukurtas televizijos spektaklis „Mergytė ir degtukai“, karpiniai taip pat buvo panaudoti ir dramaturgės, režisierės Nijolės Indriūnaitės lėlių ir šešėlių spektaklyje „Baltos pasakos“.

Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas vaikams – Viltarės Urbaitės išversta Edgaro Valterio knyga „Puokiai“ („Nieko rimto“). Svarbiausias knygos motyvas – žmogaus ir gamtos ryšys, artumas. Puokiai – iš gamtos kilusios fantastinės būtybės, kurias išvydo Edgaras Valteris, ilgai stebeilijęs į miško pelkynėse, šalia kurių gyveno paskutiniaisiais gyvenimo metais, kyšančius žolių kuokštus.

Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas paaugliams – Viltaro Alksnėno išverstos Eleanoros Farjeon knygos „Mažoji siuvėja“ ir „Septintoji princesė“ („Nieko rimto“). Anglų rašytojos Eleanoros Fardžen (1881-1965) talentas pasaulyje pripažintas 1956 metais, tada ji gavo tarptautinį apdovanojimą už kūrybą vaikams ir jaunimui – Hanso Christiano Anderseno medalį. Eleanoros Fardžen kūryboje nėra nė kruopelės specialaus vaikiškumo, toji kūryba – poetiška, mįslinga, kartais pašaipi – bus įdomi, suvokiama ir artima bet kokio amžiaus skaitytojui, turinčiam... paprastutį gebėjimą: pajusti, atpažinti gerą literatūrą.

Gražiausia metų knyga – Irenos Daukšaitės sudaryta ir iliustruota knyga „Mįslės“ („Žara“). Tai neįprasta lietuvių liaudies mįslių ir minklių knyga. Joje rasi ir nepaslėptus įminimus, galėsi pats papildyti savo mįslėmis. Skaityti knygą gali nuo bet kurio puslapio. Atsakymus pabandyk atspėti – pasuk galvą! Jei nesugalvoji atsakymo ar nori pasitikrinti savo spėjimą – rask netoli mįslės paslėptą teisingą atsakymą. Mįslių įminimus gali rasti ir nupieštus. Jei nerandi ar jei piešinys nebaigtas piešti – imk spalvotus pieštukus ir nupiešk pats!

Reikšmingiausias metų debiutas – Rimtauto Rimšo knyga „Ne Karibų kruizas“ („Gimtasis žodis“). Vieno jachtininko nugirstas ir užrašytas paprastas ir pamokantis devynmečio berniuko pasakojimas apie buriavimą ir jūrinį gyvenimo būdą. Apie Jūrą ir Meilę. Apie tai, kaip iš paprasto miesto vaiko tampama jūrininku.

Premija už svariausius metų vaikų literatūros mokslo ir kritikos darbus – Loretai Jakonytei už publikacijas „Rubinaityje“ ir kituose literatūriniuose leidiniuose.

Iškiliausių 2008 m. vaikų bei paauglių kūrinių autoriai buvo iškilmingai apdovanoti balandžio 2-ąją, H.Ch. Anderseno gimimo dieną, Nacionaliniame dramos teatre. Šią dieną visame pasaulyje švenčiama Tarptautinė vaikų knygos diena. Laureatams buvo įteikti diplomai ir simbolinės premijos, kurių dydis skirtingose kategorijose – nuo 300 iki 1500 litų.

Programą įgyvendina